Mějte přehled o dění v onkologii
Pravidelná dávka novinek v podobě článků, reportáží i přednášek
Pravidelná dávka novinek v podobě článků, reportáží i přednášek
Autor: MUDr. Vlasta Raušová
Ročně v ČR onemocní rakovinou vaječníků až 1 000 žen. Účinná prevence neexistuje, příznaky jsou nezřetelné a léčba tohoto zhoubného onemocnění je závodem o čas. Onkogynekologové z Kliniky gynekologie, porodnictví a neonatologie 1. LF UK a VFN v Praze dokážou zahájit léčbu do 4 dnů po první návštěvě pacientky, a to díky využití ultrazvukové diagnostiky a ultrazvukem navigované biopsie.
Ta umožňuje pacientkám odebrat vzorek tkáně okamžitě bez nutnosti narkózy a operace. Spolehlivost ultrazvuku potvrzují výsledky mezinárodní studie ISAAC (Imaging Study on Advanced ovArian Cancer) vedené experty kliniky, která dokládá, že rychlý a neinvazivní ultrazvuk v diagnostice tubo-ovariálních karcinomu je srovnatelný s CT či magnetickou rezonancí. Metodu tru-cut biopsie v onkogynekologické léčbě začali lékaři z VFN používat v běžné praxi jako první na světě a učí se ji od nich odborníci z celého světa.
Onkogynekologické centrum Kliniky gynekologie, porodnictví a neonatologie 1. LF UK a VFN v Praze je pravděpodobně prvním zařízením svého druhu, které začalo používat metodu tzv. ultrazvukem navigované tru-cut biopsie v léčbě gynekologických zhoubných nádorů. Tru-cut biopsie je aktuálně považována za nejlepší metodu, kterou lze získat vzorek tkáně z nádorů v pánvi nebo dutině břišní. Tuto techniku přebírají desítky pracovišť po celém světě. Metoda je velmi efektivní především u pacientek s tubo-ovariálním tumorem, které bohužel často přicházejí až v pokročilém stádiu onemocnění. Vzorek tkáně lze odebrat bez nutnosti narkózy a operace, a dle vyšetření vzorku je zahájena správná léčba během několika dnů. Lékaři Kliniky gynekologie, porodnictví a neonatologie 1. LF UK a VFN v Praze mají výjimečnou erudici, protože provádí několik desítek těchto výkonů měsíčně a na toto pracoviště se jezdí učit odborníci z celého světa.
Ultrazvuk je v rámci stanovení rozsahu a prognózy onemocnění srovnatelný s CT nebo magnetickou rezonancí
V letošním roce budou na mezinárodních gynekologických konferencích představeny výsledky studie ISAAC (Imaging Study on Advanced ovArian Cancer), iniciované a vedené uznávanou sonografistkou profesorkou Danielou Fischerovou a profesorem Davidem Cibulou. Studie probíhala v letech 2018 až 2022 v 5 evropských centrech a účastnilo se jí 242 žen s tubo-ovariálním tumorem. Studie potvrdila, že ultrazvukové vyšetření je v zobrazení rozsahu onemocnění, a také ve stanovení šance na kompletní odstranění nádoru a jeho ložisek během operace, srovnatelné s vyšetřením CT či magnetickou rezonancí. Ultrazvuk byl navíc pacientkami ve studii po vyšetření všemi třemi zobrazovacími metodami označen jako preferovaná zobrazovací metoda.
Vybudovali jsme tzv. one-stop ovarian cancer clinic, kdy se během jednoho dne stanoví diagnóza rakoviny vaječníku a její rozsah. V případě, že se jedná o velmi pokročilé onemocnění s malou šancí na kompletní odstranění nádoru, je možné pod ultrazvukovou navigací současně odebrat jehlou malý vzorek tkáně bez nutnosti hospitalizace. V případě, že je plánována operace, je ve stejný den pacientka kompletně připravena k operaci po konzultacích s internistou, anestesiologem, psychologem a nutričním specialistou. V případě, že odebíráme biopsii, je výsledek k dispozici během 72 hodin a pacientka u nás zahájí bez dalšího prodlení cílenou léčbu s odloženou operací po zmenšení objemu nádoru,“ shrnuje prof. MUDr. Daniela Fischerová, Ph.D., vedoucí lékařka Onkogynekologického centra.
Nejlepší možná péče je v onkogynekologických centrech
Centralizace pacientek se tubo-ovariálním karcionomem ve specializovaných centrech je nezbytná. K dispozici je zkušený multidisciplinární tým odborníků, centralizace navíc lékařům a dalším specialistům umožňuje efektivněji koordinovat péči a poskytnout pacientkám rychlou diagnostiku a individualizovanou léčbu, což je klíčovým faktorem pro dosažení nejlepšího výsledku. Mezi základní metody léčby tohoto onemocnění patří radikální chirurgický zákrok spojený s odstraněním nádoru a chemoterapie založená na platinovém derivátu. Onkogynekologické centrum Kliniky gynekologie, porodnictví a neonatologie 1. LF UK a VFN v Praze je v ČR jediným nositelem evropské (ESGO) akreditace centra excelence pro operativu pokročilých ovariálních karcinomů.
Stále lepší možnosti léčby
Pro ovariální karcinom je charakteristická jeho chronicita a časté relapsy (návrat nemoci po různě dlouhém období po primární léčbě). V případě agresivního chování nádoru jsou pacientky zařazovány do probíhajících onkologických studií, což může představovat naději na experimentální potenciálně účinnou léčbu a další možnost boje proti této zákeřné nemoci.
„Rádi bychom také upozornili na pokroky v léčbě ovariálního karcinomu prostřednictvím účinné udržovací terapie s PARP inhibitory. Tato inovativní léčba ukázala pozitivní výsledky nejen u pacientek s BRCA mutací, ale také u těch, které tuto mutaci nemají. Studie potvrzují, že PARP inhibitory přežití pacientek s ovariálním karcinomem významně prodlužují. Tato terapie, která je již běžně dostupná pro naše pacientky, představuje v léčbě ovariálního karcinomu další významný pokrok,“ uzavírá prof. David Cibula.
Zdroj: www.vfn.cz
Vstupujete na stránky obsahující informace, které jsou určeny lékařům oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro (dále jen „zdravotnický odborník“), a nikoliv široké (laické) veřejnosti či jiným skupinám odborníků.
Kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ prohlašujete, že:Pro případ, že nejste zdravotnickým odborníkem – lékařem oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro, pak kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ potvrzujete, že jste seznámen s riziky, kterým se vystavujete v důsledku možného chybného vyhodnocení informací, které jsou určeny odborníkům-lékařům, přičemž tato rizika zcela akceptujete. Tato rizika zahrnují zejména možnost chybného vyhodnocení (interpretace) informací dále uvedených, chybného posouzení vlastního zdravotního stavu, či možnost vzniku mylné preference ve vztahu k určitému humánnímu léčivému přípravku, zdravotnickému prostředku nebo diagnostickému zdravotnickému prostředku in vitro, neboť o vhodnosti případné léčby určitým humánním léčivým přípravkem, jehož výdej je vázán na lékařský předpis, nebo určitých typů zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro), rozhoduje vždy lékař po posouzení zdravotního stavu pacienta. Vhodnost užití humánního léčivého přípravku, jehož výdej není vázán na lékařský předpis, nebo zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro) je vhodné předem zkonzultovat s lékařem či lékárníkem.
Vyberte Vaši specializaci
Slouží k lepšímu zacílení odborného obsahu