Mějte přehled o dění v onkologii
Pravidelná dávka novinek v podobě článků, reportáží i přednášek
Pravidelná dávka novinek v podobě článků, reportáží i přednášek
Autor: MUDr. Vlasta Raušová
Rakovina je druhou nejčastější příčinou úmrtí ve Spojených státech s mortalitou 21,0 %. Karcinom tlustého střeva a prsu patří mezi nejčastěji se vyskytující druhy rakoviny a zároveň patří mezi ty, které jsou na základě nejnovějších poznatků spojovány s obezitou.
Národní onkologický institut (NCI) zařadil obezitu mezi rizikové faktory rakoviny s tím, že obezita zvyšuje riziko úmrtí na rakovinu o 62 % u žen a o 52 % u mužů. Kromě toho 42,5 % dospělé populace USA trpí obezitou a dalších 31,1 % nadváhou, což představuje obrovskou zdravotní zátěž pro zdravotnický systém. Ačkoli souvislosti mezi BMI a rizikem některých druhů rakoviny jsou dobře známé, méně jasné je, zda snížení BMI prostřednictvím záměrného snížení hmotnosti snižuje riziko vzniku rakoviny. Bariatrická chirurgie přináší klinicky významný úbytek hmotnosti a také předpokládanou modulaci několika biologických mechanismů relevantních pro rakovinu, což snižuje její incidenci a mortalitu.
Již dříve autoři této práce informovali o incidenci a úmrtnosti na rakovinu u pacientů s žaludečním bypassem (Roux-en-Y Gastric Bypass) ve srovnání s nechirurgickou srovnávací skupinou s těžkou obezitou. Současná studie prodlužuje sledování až na 38 let u téměř 22 000 pacientů s čtyřmi hlavními typy dnes prováděných bariatrických zákroků: žaludeční bypass, bandáž žaludku, sleeve gastrektomie a duodenální switch.
Primárním cílem této retrospektivní studie (1982 - 2019) bylo vyhodnotit dlouhodobou incidenci a úmrtnost na nádorová onemocnění související s bariatrickými chirurgickými zákroky. Výsledky byly stratifikovány podle rakoviny související a nesouvisející s obezitou, stadia rakoviny, pohlaví a typu bariatrické operace. Duodenální switch zahrnoval typy zákroků s jednoduchou a dvojitou anastomózou.
Výsledky
Klinický význam této studie spočívá zejména v tom, že po bariatrické operaci došlo k významnému snížení výskytu postmenopauzálního a premenopauzálního karcinomu prsu, což naznačuje, že redukce hmotnosti u žen s těžkou obezitou může příznivě ovlivnit výskyt tohoto onemocnění.
Závěr
Je zřejmé, že výsledky této studie i dalších výzkumů ukazují, že bariatrická a metabolická chirurgie pravděpodobně přispívá ke snížení incidence rakoviny a k nižší úmrtnosti na nádorová onemocnění.
Výsledky, prokazující významné snížení výskytu rakoviny tlustého střeva, prsu, vaječníků a dělohy po bariatrické operaci, pravděpodobně zvýší úsilí biomolekulárně mechanického výzkumu zaměřeného na nalezení nechirurgické prevence rakoviny.
Reference: Adams TD. et al., Long-term cancer outcomes after bariatric surgery, Obesity (Silver Spring). 2023;31(9):2386‐2397. doi:10.1002/oby.23812
Vstupujete na stránky obsahující informace, které jsou určeny lékařům oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro (dále jen „zdravotnický odborník“), a nikoliv široké (laické) veřejnosti či jiným skupinám odborníků.
Kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ prohlašujete, že:Pro případ, že nejste zdravotnickým odborníkem – lékařem oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro, pak kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ potvrzujete, že jste seznámen s riziky, kterým se vystavujete v důsledku možného chybného vyhodnocení informací, které jsou určeny odborníkům-lékařům, přičemž tato rizika zcela akceptujete. Tato rizika zahrnují zejména možnost chybného vyhodnocení (interpretace) informací dále uvedených, chybného posouzení vlastního zdravotního stavu, či možnost vzniku mylné preference ve vztahu k určitému humánnímu léčivému přípravku, zdravotnickému prostředku nebo diagnostickému zdravotnickému prostředku in vitro, neboť o vhodnosti případné léčby určitým humánním léčivým přípravkem, jehož výdej je vázán na lékařský předpis, nebo určitých typů zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro), rozhoduje vždy lékař po posouzení zdravotního stavu pacienta. Vhodnost užití humánního léčivého přípravku, jehož výdej není vázán na lékařský předpis, nebo zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro) je vhodné předem zkonzultovat s lékařem či lékárníkem.
Vyberte Vaši specializaci
Slouží k lepšímu zacílení odborného obsahu