Mějte přehled o dění v onkologii
Pravidelná dávka novinek v podobě článků, reportáží i přednášek
Pravidelná dávka novinek v podobě článků, reportáží i přednášek
Už víte o tom, že vědci z ÚOCHB AV ČR vylepšují léčbu rakoviny a snaží se tak potlačit nežádoucí účinky léků? Nepřehlédněte ani nové číslo časopisu Klinická onkologie či informace o novém testu metylace DNA, který je nadějí na lepší detekci GI karcinomů. Nenechte si ujít tip na odbornou knihu. Vše najdete v srpnových novinkách.
1/ Vědci z ÚOCHB AV ČR vylepšují léčbu rakoviny a snaží se potlačit nežádoucí účinky léků
Vědecký tým z ÚOCHB AV ČR pod vedením Milana Vrábela vyvinul novou chemickou reakci, která umožní lépe zacílit léčiva na konkrétní místa v lidském těle nebo sledovat, zda se léčivá látka dostává i jinam, než má. Tento efekt může pomoci odstranit nežádoucí účinky terapie. Nenechte si ujít detaily.
Zdroj: www.avcr.cz
2/ Pozvánka: EORTC Gastrointestinal Tract Cancer Group Meeting with Czech Experts for Gastrointestinal Cancers
Zveme Vás na setkání pro odbornou veřejnost – EORTC Gastrointestinal Tract Cancer Group Meeting with Czech Experts for Gastrointestinal Cancers, které se uskuteční v sobotu 23. září 2023 v brněnském vzdělávacím centru Otevřená zahrada na adrese Údolní 33, 602 00 Brno-střed. Podrobnosti zde.
Zdroj: www.mou.cz
3/ Vyšlo nové číslo časopisu Klinická onkologie
V tomto čísle (4/2023) upozorňujeme na články: Volná cirkulující DNA a její potenciál v diagnostice a léčbě maligních lymfomů nebo Ewingův sarkom močového měchýře – urologická a patologická diferenciální diagnostika a současné terapeutické možnosti. Čtěte dál.
Zdroj: www.linkos.cz
4/ Asociace mezi denní dobou infúze inhibitoru imunitního kontrolního bodu (ICI) a výsledky onemocnění u pacientů s metastatickým karcinomem ledviny (mRCC)
Nedávné studie naznačily souvislost mezi denní dobou infúzí ICI a výsledky onemocnění, včetně přežití bez progrese a celkového přežití u pacientů s rakovinou. Vědci se snažili zjistit, zda taková asociace existuje u pacientů s mRCC, kteří dostávají ICI. S jakým výsledkem?
Zdroj: www.ascopubs.org
5/ Nový test metylace DNA je nadějí na lepší detekci GI karcinomů
Nový multicílový test metylace DNA stolice přesně detekoval a identifikoval tkáň původu mnohočetných gastrointestinálních (GI) karcinomů. Výzkum byl prezentován na průlomovém setkání Americké společnosti klinické onkologie (ASCO) v srpnu 2023. Tudy k podrobnostem.
Zdroj: www.tribune.cz
6/ TNM klasifikace zhoubných novotvarů, 8. vydání
Kniha TNM klasifikace zhoubných novotvarů, již v osmém vydání, poskytuje nejnovější, mezinárodně uznávané standardy k popisu a kategorizaci stadií nádorového onemocnění. Publikace obsahuje nové a aktualizované orgánově specifické klasifikace. Detaily zde.
Zdroj: www.grada.cz
Vstupujete na stránky obsahující informace, které jsou určeny lékařům oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro (dále jen „zdravotnický odborník“), a nikoliv široké (laické) veřejnosti či jiným skupinám odborníků.
Kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ prohlašujete, že:Pro případ, že nejste zdravotnickým odborníkem – lékařem oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro, pak kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ potvrzujete, že jste seznámen s riziky, kterým se vystavujete v důsledku možného chybného vyhodnocení informací, které jsou určeny odborníkům-lékařům, přičemž tato rizika zcela akceptujete. Tato rizika zahrnují zejména možnost chybného vyhodnocení (interpretace) informací dále uvedených, chybného posouzení vlastního zdravotního stavu, či možnost vzniku mylné preference ve vztahu k určitému humánnímu léčivému přípravku, zdravotnickému prostředku nebo diagnostickému zdravotnickému prostředku in vitro, neboť o vhodnosti případné léčby určitým humánním léčivým přípravkem, jehož výdej je vázán na lékařský předpis, nebo určitých typů zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro), rozhoduje vždy lékař po posouzení zdravotního stavu pacienta. Vhodnost užití humánního léčivého přípravku, jehož výdej není vázán na lékařský předpis, nebo zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro) je vhodné předem zkonzultovat s lékařem či lékárníkem.
Vyberte Vaši specializaci
Slouží k lepšímu zacílení odborného obsahu