Mějte přehled o dění v onkologii
Pravidelná dávka novinek v podobě článků, reportáží i přednášek
Pravidelná dávka novinek v podobě článků, reportáží i přednášek
Článek na webových stránkách Linkos.cz přináší informace předsedy Sekce podpůrné léčby a péče, prof. MUDr. Samuela Vokurky, Ph.D., o činnostech a výstupech sekce a nejdůležitější výsledky práce sekce za předcházející období. Nenechte si ujít přehled vybraných článků o tématech, které by neměla ujít Vaší pozornosti.
1/ Extravazace (paravazace) cytostatik - doporučení pro standardní péči v České republice ze spolupráce Sekce podpůrné léčby ČOS ČLS JEP, Onkologické sekce České asociace sester a Společnosti pro porty a permanentní katétry
Extravazace cytostatik je velmi významnou komplikací při léčbě onkologických pacientů. Proto je preventivní a léčebná intervence důležitá pro snížení komplikací a rozsah následků. Nenechte si ujít souhrn doporučených postupů pro základní denní praxi ZDE.
Zdroj: www.linkos.cz
2/ Postižení dutiny ústní onkologických a hematoonkologických pacientů - doporučení pro péči ze spolupráce Sekce podpůrné léčby ČOS ČLS JEP, České hematologické společnosti ČLS JEP, Onkologické sekce České asociace sester a Společnosti radiační onkologie, biologie a fyziky ČLS JEP
Cílem bylo připravit základní souhrn doporučených postupů pro prevenci a léčbu postižení dutiny ústní v denní praxi na základě doporučení odborných společností, výstupů studií, odborné literatury, ověřené praxe a shody názorů členů autorské skupiny. Čtěte více.
Zdroj: www.linkos.cz
3/ Doporučení pro preventivní léčebnou péči o kůži pacientů podstupujících radioterapii
Radiační dermatitida je velmi častou reakcí na radioterapii, postihuje s různou intenzitou přibližně 95 % pacientů. Klíčové je minimalizovat její účinky. Pracovní skupina proto připravila doporučení pro preventivní a léčebnou péči o kůži pacientů podstupujících radioterapii v ČR. Detaily si přečtěte zde.
Zdroj: www.linkos.cz
4/ Příčiny vzniku a prevence onkologických ran
Kompletní informace o problematice onkologických ran včetně prevence vzniku poradiační dermatitidy u nádorů prsu, radiodermatitidy obecně, přehledu jednotlivých typů onkologických ran i odpověď na otázku, kde a jak se onkologické rány léčí, najdete ZDE.
Zdroj: www.zahojime.cz
5/ Desatero bezpečné péče o pacienta s chronickou ránou
Portál Zahojime.cz ve spolupráci s Českou společností pro léčbu rány, Sekcí podpůrné léčby České onkologické společnosti a Dialog Jessenius, o. p. s., připravil pro pacienty s nehojící se ránou deset bodů. Autory jsou prof. MUDr. Samuel Vokurka, Ph.D., a prof. PhDr. Andrea Pokorná, Ph.D. Více ZDE.
Zdroj: www.zahojime.cz
6/ Manuál postupu v případě preskripce prostředků vlhkého hojení ran
Pro usnadnění a lepší orientaci v problematice je připraven stručný manuál přibližující v přehledné formě možnost, jak jednodušeji a správně postupovat v případě preskripce prostředků vlhkého hojení ran, kde byla od 1. 12. 2019 zrušena limitace odborností, a smí je tedy předepisovat i onkolog. Bližší informace ZDE.
Postup pro preskripci vlhkého krytí a Vzor vyplnění Žádanky a Poukazu na vlhké krytí
Zdroj: www.linkos.cz
Vstupujete na stránky obsahující informace, které jsou určeny lékařům oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro (dále jen „zdravotnický odborník“), a nikoliv široké (laické) veřejnosti či jiným skupinám odborníků.
Kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ prohlašujete, že:Pro případ, že nejste zdravotnickým odborníkem – lékařem oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro, pak kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ potvrzujete, že jste seznámen s riziky, kterým se vystavujete v důsledku možného chybného vyhodnocení informací, které jsou určeny odborníkům-lékařům, přičemž tato rizika zcela akceptujete. Tato rizika zahrnují zejména možnost chybného vyhodnocení (interpretace) informací dále uvedených, chybného posouzení vlastního zdravotního stavu, či možnost vzniku mylné preference ve vztahu k určitému humánnímu léčivému přípravku, zdravotnickému prostředku nebo diagnostickému zdravotnickému prostředku in vitro, neboť o vhodnosti případné léčby určitým humánním léčivým přípravkem, jehož výdej je vázán na lékařský předpis, nebo určitých typů zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro), rozhoduje vždy lékař po posouzení zdravotního stavu pacienta. Vhodnost užití humánního léčivého přípravku, jehož výdej není vázán na lékařský předpis, nebo zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro) je vhodné předem zkonzultovat s lékařem či lékárníkem.
Vyberte Vaši specializaci
Slouží k lepšímu zacílení odborného obsahu