Mějte přehled o dění v onkologii
Pravidelná dávka novinek v podobě článků, reportáží i přednášek
Pravidelná dávka novinek v podobě článků, reportáží i přednášek
Autor: MUDr. Vlasta Raušová
Pacienti s imunitně podmíněnými chorobami a nádorovým onemocněním v anamnéze jsou stále častěji léčeni biologickou léčbou. Bezpečnost těchto látek v této populaci však není dosud známa.
Tato studie zkoumá riziko vzniku rakoviny u pacientů s maligním onemocněním v anamnéze, kteří jsou léčeni biologiky pro psoriázu, zánětlivé onemocnění střev, revmatoidní artritidu nebo hidradenitis suppurativa.
V databázích MEDLINE a EMBASE byla provedena systematická rešerše literatury, která zahrnula články zkoumající dospělé s maligním onemocněním v anamnéze vystavené ustekinumabu, inhibitorům tumor nekrotizujícího faktoru alfa (TNFi), interleukinu-17 (IL-17) a interleukinu-23 (IL-23). Byly shromážděny údaje o demografických údajích pacientů, době od vzniku indexového nádorového onemocnění do zahájení léčby biologikem, délce expozice a primárních výsledcích. Data byla syntetizována pomocí narativního přehledu v souladu s pokyny PRISMA (Preferred Reporting Items for Systematic Reviews and Meta-Analysis).
Výsledky
Zahrnuto bylo celkem 31 studií, z nichž 29 bylo s TNFi, 5 s IL-17, 2 s IL-23 a 5 s ustekinumabem. Celkem se jednalo o 15 470 pacientů, což představuje 36 933 pacientoroků. U 4 343 (8,9 %) biologicky exponovaných jedinců bylo zjištěno 385 případů rakoviny ve srovnání s 837 případy u 10 831 (7,7 %) neexponovaných pacientů. V žádné ze 16 kohortových studií nebylo zaznamenáno zvýšené riziko vzniku rakoviny při monoterapii TNFi. Pouze v jedné studii bylo zjištěno zvýšené riziko nemelanomové rakoviny kůže u pacientů s revmatoidní artritidou užívajících kombinaci metotrexátu a TNFi. Stratifikace typů rakoviny a doby od zahájení léčby zjistila podobné výsledky.
Závěr
Zjištění studie naznačují, že u pacientů s nádorovým onemocněním v anamnéze, kteří jsou léčeni biologiky, neexistuje zvýšené riziko vzniku nových nebo recidivujících malignit. Je však třeba získat další údaje, zejména pokud jde o používání inhibitorů IL-17 a IL-23 u této specifické populace.
Reference: Chan H. et al., The Journal of Rheumatology July 2024, 51 (Suppl 1) 43-98; DOI: https://doi.org/10.3899/jrheum.2024-0330_poster_presentations
Vstupujete na stránky obsahující informace, které jsou určeny lékařům oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro (dále jen „zdravotnický odborník“), a nikoliv široké (laické) veřejnosti či jiným skupinám odborníků.
Kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ prohlašujete, že:Pro případ, že nejste zdravotnickým odborníkem – lékařem oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro, pak kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ potvrzujete, že jste seznámen s riziky, kterým se vystavujete v důsledku možného chybného vyhodnocení informací, které jsou určeny odborníkům-lékařům, přičemž tato rizika zcela akceptujete. Tato rizika zahrnují zejména možnost chybného vyhodnocení (interpretace) informací dále uvedených, chybného posouzení vlastního zdravotního stavu, či možnost vzniku mylné preference ve vztahu k určitému humánnímu léčivému přípravku, zdravotnickému prostředku nebo diagnostickému zdravotnickému prostředku in vitro, neboť o vhodnosti případné léčby určitým humánním léčivým přípravkem, jehož výdej je vázán na lékařský předpis, nebo určitých typů zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro), rozhoduje vždy lékař po posouzení zdravotního stavu pacienta. Vhodnost užití humánního léčivého přípravku, jehož výdej není vázán na lékařský předpis, nebo zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro) je vhodné předem zkonzultovat s lékařem či lékárníkem.
Vyberte Vaši specializaci
Slouží k lepšímu zacílení odborného obsahu