Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z MujPacient.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.

Objevte rubriku Z OBORU
V této rubrice Vás budeme pravidelně informovat o aktuálním dění ve světě onkologie. Těšit se můžete na videa, články či reportáže z kongresů. Tudy

×

Mějte přehled o dění v onkologii

Pravidelná dávka novinek v podobě článků, reportáží i přednášek

» Z oboru » Možnosti a limity současné onkologie. Poslechněte si novinky

Možnosti a limity současné onkologie. Poslechněte si novinky

Kongresy Videa
Možnosti a limity současné onkologie. Poslechněte si novinky

Dne 13. 10. 2021 proběhlo při příležitosti 45. Brněnských onkologických dnů v hotelu Continental Brno již tradiční setkání členů kolegia onkologického boardu projektu Mujpacient.cz. Poslechněte si vstupy garantů i členů kolegia. Komentáře přinášejí řadu zajímavých odborných sdělení a novinek v diagnostice i terapii onkologicky nemocných pacientů. Co je nového?

Videa jsou pod sebou řazena dle abecedního pořadí vystupujících.

prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D., MHA

Možnosti terapie karcinomu ledviny narážejí na limity úhrady
Státní ústav pro kontrolu léčiv nám u mnohých preparátů zejména z oblasti imunoterapie dal úhradu. Na druhou stranu je realitou, že v rámci doporučené prvoliniové terapie pokročilého nádoru ledviny je dle nových guidelines ESMO u nás ze sedmi doporučených léčiv hrazeno pouze jedno. Máme před sebou ještě dlouhou cestu, abychom našim nemocným mohli nabídnout to, co bychom chtěli.

prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D., MHA

Mít adekvátní informace ve správném čase je základ úspěchu
U všech nemocných s III. stadiem kolorektálního karcinomu bychom měli požadovat vyšetření KRAS, NRAS, BRAF i mikrosatelitní instability, abychom věděli, jakou strategii léčby máme zahájit. Je třeba se zamyslet nad tím, zda máme od svých patologických oddělení ve správném čase ty správné informace.

MUDr. Jana Katolická, Ph.D.

Imunoterapie se dostává do standardu léčby také u metastatických urologických malignit 
Novinky v uroonkologii jsou velmi plodné. U metastatického karcinomu močového měchýře se do standardu dostala imunoterapie. Avelumab v kombinaci s klasickou chemoterapií velmi významně prodlužuje přežití nemocných s metastatickou chorobou. Velmi zajímavé novinky jsou také v léčbě metastatického karcinomu prostaty, kde získáváme další možnost sekvenčního podání a prodloužení celkového přežití.

doc. MUDr. Igor Kiss, Ph.D.

Pokroky vidím v personalizované léčbě 
Ukazuje se, že řada onemocnění má určité společné charakteristiky na molekulární úrovni. Dnes již víme, že jsou skupiny pacientů, kteří jsou nositeli určité konkrétní mutace. Např. mutace BRAF, nádory jsou odlišné, ale mutace je společná. Lze tedy použít stejnou terapii pro různé diagnózy.

MUDr. Radek Lakomý, Ph.D.

U pokročilého maligního melanomu máme k dispozici již 5letá data sledování 
U pokročilého maligního melanomu máme aktuálně k dispozici minimálně 5letá data sledování. Nejlepší výsledky má zatím stále kombinace imunoterapie ipilimumab a nivolumab, které byly prezentovány na letošním ASCO. Jsou to data už 6,5letého přežití, kdy se medián celkového přežití pacientů pohybuje kolem 72 měsíců. V případě adjuvantní léčby je už u klinického stadia III imunoterapie i cílená léčba standardem. Nicméně imunoterapie a cílená léčba nejsou jen metodou léčby adjuvantní u pokročilého onemocnění, ale už se stávají středem zájmu neoadjuvantních studií. Nadějným příslibem do budoucna je nový lék pro terapii pacientů s pokročilým uveálním karcinomem. 

MUDr. Katarína Petráková, Ph.D.

Nejčastěji diskutovanou diagnózou je karcinom prsu
Projekt běží už asi 10 let, asi 90 % dotazů se týká časného karcinomu prsu. Nyní přichází řada léčebných novinek. U časného karcinomu prsu poprvé přichází cílená léčba, která prokázala zlepšení léčebných výsledků inhibitory PARP u pacientek s germinální mutací BRCA 1 a 2. Co je dále nového? 

prof. MUDr. Petra Tesařová, CSc.

Osud nemocných s karcinomem prsu mění dvě zásadní věci
Podskupině nemocných, které mají mutaci genu BRCA 1 nebo 2, může být nově indikována adjuvantní terapie inhibitorem PARP olaparibem na základě výsledků studií OlympiA, která prokázala 40 % snížení rizika návratu nemoci. Což je velmi dobrá zpráva. Druhá novinka vyplývá z updatu studie MONALEESA-2, která byla prezentována na letošním ESMO. Poslechněte si, o co šlo.

MUDr. Jiří Tomášek, Ph.D.

Novinky u neuroendokrinních tumorů i kolorektálního karcinomu
U neuroendokrinních tumorů jsme začali v rámci diagnostiky používat galiové PET/CT, což významně zpřesnilo diagnostiku. Novinkou je i možnost terapie radioaktivním luteciem, která začíná být dostupná také v České republice. U kolorektálního karcinomu mě překvapily výborné výsledky léčby pacientů s mutací BRAF, kde pro ně máme v 2. linii možnosti dvojkombinace léčby cetuximabem v kombinaci s encorafenibem. 

Sdílet
Přihlaste se k odběru newsletteru. Na nově publikované případy Vás rádi upozorníme.
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z MujPacient.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.