Mějte přehled o dění v onkologii
Pravidelná dávka novinek v podobě článků, reportáží i přednášek
Pravidelná dávka novinek v podobě článků, reportáží i přednášek
Autor: MUDr. Vlasta Raušová
V areálu Fakultní nemocnice v Motole byl 10. října 2023 za přítomnosti ministra zdravotnictví Vlastimila Válka a zástupce Evropské komise položen základní kámen projektu Vybudování Českého onkologického institutu – Motolského onkologického centra, financovaného z EU částkou více než 3,7 miliardy Kč skrze Národní plán obnovy.
To bude v organizačním propojení s FN Motol zaměřeno na poskytování komplexní onkologické péče, včetně prevence, diagnostiky a onkologické, radioterapeutické a chirurgické léčby. Zvýšení kapacity lůžek zároveň přispěje ke zlepšení dostupnosti onkologické péče v rámci celé České republiky a posílení a zefektivnění spolupráce odborníků v rámci multidisciplinárních týmů.
Klinická implementace personalizované a precizní onkologie patří mezi klíčové pokroky. Spočívá v individualizaci léčby pro každého nemocného a pro každý nádor na základě klinických a molekulárních charakteristik nádorového onemocnění a také genové výbavy každého pacienta. Vzhledem k odborné personální i přístrojové vybavenosti bude Motolské onkologické centrum (MOC) poskytovat špičkové zázemí. Specializací MOC bude nejmodernější diagnostika, léčba a poléčebné sledování v rámci celého spektra solidních nádorů v populaci dospělých. Soustředěni zde budou pacienti se zhoubnými nádory mozku, hlavy a krku, prsu, plic, zažívacího a močového ústrojí, gynekologické oblasti, ale také s méně zastoupenými nádory kůže a pojivové tkáně. Nedílnou součástí bude rovněž podpůrná péče, včetně fyzioterapie a psychologické péče o nemocné.
Vybudováním centra dojde ke zvýšení kapacity jednodenní a vícedenní lůžkové péče poskytované FN Motol, a to minimálně o 60 nových lůžek, což bude představovat novou celkovou kapacitu 8 500–1 200 hospitalizovaných pacientů ročně.
Hlavní části Motolského onkologického centra:
V pražské Fakultní nemocnici Motol začala 10. října 2023 stavba Českého onkologického institutu - Motolského onkologického centra (na vizualizaci). Autor: ČTK / FN Motol
Prostor bude věnován také prevenci. Screeningové programy v centru doplní poradna pro odvykání kouření, nutriční poradna, poradna pro správný životní styl a pohybovou aktivitu. V případě, že u pacienta vznikne podezření na malignitu, centrum díky koncentraci potřebných odborností zajistí komplexní přístup od zhodnocení celkového stavu nemocného, sestavení diagnostického plánu, který je potřebný k určení stadia onemocnění, stanovení přesné histopatologické i molekulárně genetické specifikace odebrané tkáně, až po terapeutickou rozvahu. Od začátku bude pacient pod dohledem multidisciplinárního týmu odborníků, který určí správnou sekvenci terapie. Zajištěna zde bude také podpůrná léčba pacientů – rehabilitace (před, v průběhu, i po ukončení terapie), psychosociální a nutriční péče, péče o stomii a speciální protetické náhrady či léčba bolesti zad. Vše s ohledem na návrat nemocného do kvalitního života. V neposlední řadě se zde počítá i s možností onkogenetického poradenství.
Centrum bude sloužit také k výuce mediků, sester, mladých lékařů, lékařských fyziků a dalších zdravotnických pracovníků. Technologické zázemí bude disponovat takzvanými „čistými prostory“ pro přípravu buněčné terapie, které umožní testování nových postupů vzešlých z vlastního výzkumu i z výzkumů jiných organizací ve fázích I–III klinických studií.
Motolské onkologické centrum bude mít statut Národního onkologického centra, stane se součástí stávajícího systému komplexních onkologických center a bude spolupracovat s fakultními nemocnicemi v celé České republice. Zároveň se bude podílet na zapojení do programu pregraduální výuky, výuky v doktorském studijním programu a do specializačního vzdělávání oborů se zaměřením na onkologii.
Zdroj: www.fnmotol.cz
Vstupujete na stránky obsahující informace, které jsou určeny lékařům oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro (dále jen „zdravotnický odborník“), a nikoliv široké (laické) veřejnosti či jiným skupinám odborníků.
Kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ prohlašujete, že:Pro případ, že nejste zdravotnickým odborníkem – lékařem oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro, pak kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ potvrzujete, že jste seznámen s riziky, kterým se vystavujete v důsledku možného chybného vyhodnocení informací, které jsou určeny odborníkům-lékařům, přičemž tato rizika zcela akceptujete. Tato rizika zahrnují zejména možnost chybného vyhodnocení (interpretace) informací dále uvedených, chybného posouzení vlastního zdravotního stavu, či možnost vzniku mylné preference ve vztahu k určitému humánnímu léčivému přípravku, zdravotnickému prostředku nebo diagnostickému zdravotnickému prostředku in vitro, neboť o vhodnosti případné léčby určitým humánním léčivým přípravkem, jehož výdej je vázán na lékařský předpis, nebo určitých typů zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro), rozhoduje vždy lékař po posouzení zdravotního stavu pacienta. Vhodnost užití humánního léčivého přípravku, jehož výdej není vázán na lékařský předpis, nebo zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro) je vhodné předem zkonzultovat s lékařem či lékárníkem.
Vyberte Vaši specializaci
Slouží k lepšímu zacílení odborného obsahu