Mějte přehled o dění v onkologii
Pravidelná dávka novinek v podobě článků, reportáží i přednášek
Pravidelná dávka novinek v podobě článků, reportáží i přednášek
Evropská síť klinických studií založených na konceptu precizní medicíny. Kdo je součástí? Belzutifan plus cabozantinib pro pacienty s pokročilým světlobuněčným renálním karcinomem dříve léčeným imunoterapií? Jsou vícenásobné mRNA vakcíny příslibem pro léčbu rakoviny související s HPV? Dozvíte se v květnových novinkách.
1/ Evropská síť klinických studií založených na konceptu precizní medicíny
Evropská komise schválila v pondělí 24. dubna 2023 projekt „Precision Cancer Medicine Repurposing System Using Pragmatic Clinical Trials (PRIME-ROSE)“, jehož se bude Masarykův Onkologický Ústav v Brně účastnit jako asociovaný partner. Čtěte detaily.
Zdroj: www.mou.cz
2/ Belzutifan plus cabozantinib pro pacienty s pokročilým světlobuněčným renálním karcinomem dříve léčeným imunoterapií
Pro pacienty s pokročilým renálním karcinomem, kteří dříve podstoupili imunoterapii založenou na anti-PD-1 nebo anti-PD-L1, je k dispozici jen málo možností léčby. Studie se zaměřuje na prozkoumání protinádorové aktivity a bezpečnosti belzutifanu a cabozantinibu u pacientů s mRCC, který byl dříve léčen imunoterapií. Detaily ZDE.
Zdroj: www.thelancet.com
3/ Vícenásobné mRNA vakcíny jsou příslibem pro léčbu rakoviny související s HPV
Již více než deset let výzkumní pracovníci vyvíjejí vakcíny, které používají messenger RNA (mRNA), k léčbě rakoviny. Výzkumníci vyvinuli a porovnali tři mRNA vakcínové formulace určené k léčbě rakoviny způsobené infekcí lidským papilomavirem (HPV), jako je rakovina děložního čípku a některé karcinomy hlavy a krku. Tudy k novinkám.
Zdroj: www.cancer.gov
4/ Vzácný melanom velmi pravděpodobně zareaguje na léčbu pembrolizumabem
Lidé s desmoplastickým melanomem, vzácnou formou rakoviny kůže, pravděpodobně budou mít prospěch z léčby pembrolizumabem, jak naznačují nové výsledky z malé klinické studie. Studie zahrnovala dvě části a testovala pembrolizumab odlišnými způsoby. Jak přesně? Dočtete se v tomto článku.
Zdroj: www.cancer.gov
Vstupujete na stránky obsahující informace, které jsou určeny lékařům oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro (dále jen „zdravotnický odborník“), a nikoliv široké (laické) veřejnosti či jiným skupinám odborníků.
Kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ prohlašujete, že:Pro případ, že nejste zdravotnickým odborníkem – lékařem oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro, pak kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ potvrzujete, že jste seznámen s riziky, kterým se vystavujete v důsledku možného chybného vyhodnocení informací, které jsou určeny odborníkům-lékařům, přičemž tato rizika zcela akceptujete. Tato rizika zahrnují zejména možnost chybného vyhodnocení (interpretace) informací dále uvedených, chybného posouzení vlastního zdravotního stavu, či možnost vzniku mylné preference ve vztahu k určitému humánnímu léčivému přípravku, zdravotnickému prostředku nebo diagnostickému zdravotnickému prostředku in vitro, neboť o vhodnosti případné léčby určitým humánním léčivým přípravkem, jehož výdej je vázán na lékařský předpis, nebo určitých typů zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro), rozhoduje vždy lékař po posouzení zdravotního stavu pacienta. Vhodnost užití humánního léčivého přípravku, jehož výdej není vázán na lékařský předpis, nebo zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro) je vhodné předem zkonzultovat s lékařem či lékárníkem.
Vyberte Vaši specializaci
Slouží k lepšímu zacílení odborného obsahu