Mějte přehled o dění v onkologii
Pravidelná dávka novinek v podobě článků, reportáží i přednášek
Pravidelná dávka novinek v podobě článků, reportáží i přednášek
Přinášíme opět zajímavosti z onkologie. Tentokrát o prevenci melanomu v tiskové zprávě VZP. Další článek, zpracovaný asociací AIFP, dokumentuje fakt, že počet pacientů zapojených do výzkumu léků na onkologická onemocnění roste. Víte, že umělá inteligence se naučila vyhledávat rakovinu prsu – otisk prstu místo mamografu? A také proběhl Mezinárodní den klinických studií.
1/ Prevence je pro úspěšnost léčby melanomu důležitá, zdůrazňuje VZP
Náklady na biologickou léčbu melanomu meziročně neustále rostou, za posledních pět let se více než zdvojnásobily na loňských 550 mil. korun, tvoří tedy již 87 % celkových nákladů na léčbu této zákeřné nemoci. Čtěte detaily.
Zdroj: www.vzp.cz
2/ V ČR se nejčastěji zkoumají léky na rakovinu
Již přes šestnáct tisíc pacientů se v České republice zapojilo do výzkumu nových léků a očkovacích látek. Takzvaná klinická hodnocení probíhají nejčastěji v oblasti onkologie, imunologie a infekčních onemocnění, nemocí srdce a onemocnění dýchacích cest. Co možná nevíte?
Zdroj: www.aifp.cz
3/ Místo mamografu otisk prstu. Umělá inteligence se naučila vyhledávat rakovinu prsu
Tým vědců na univerzitě v Sheffieldu vyvinul metodu, která umožňuje během dvaceti minut zjistit u pacientek rakovinu prsu – a to pouhým přiložením prstu. Podle autorů této studie by to mohlo urychlit prevenci i léčbu a obě procedury by to mělo i výrazně zlevnit a zefektivnit. Až v případě nepříznivého výsledku by nastoupily mamografy a případně biopsie. Nenechte si ujít detaily.
Zdroj: https://ct24.ceskatelevize.cz
4/ Mezinárodní den klinických studií
Na 20. května připadá Mezinárodní den klinických studií. Připomíná první kontrolovanou klinickou studii, kterou provedl britský lékař James Lind v roce 1747, když zkoumal léčbu kurdějí mezi námořníky. Klinické studie mají nezastupitelnou roli ve vývoji nových léčiv. O klinických studiích přinášíme další zajímavé informace.
Zdroj: www.mou.cz
Vstupujete na stránky obsahující informace, které jsou určeny lékařům oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro (dále jen „zdravotnický odborník“), a nikoliv široké (laické) veřejnosti či jiným skupinám odborníků.
Kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ prohlašujete, že:Pro případ, že nejste zdravotnickým odborníkem – lékařem oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro, pak kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ potvrzujete, že jste seznámen s riziky, kterým se vystavujete v důsledku možného chybného vyhodnocení informací, které jsou určeny odborníkům-lékařům, přičemž tato rizika zcela akceptujete. Tato rizika zahrnují zejména možnost chybného vyhodnocení (interpretace) informací dále uvedených, chybného posouzení vlastního zdravotního stavu, či možnost vzniku mylné preference ve vztahu k určitému humánnímu léčivému přípravku, zdravotnickému prostředku nebo diagnostickému zdravotnickému prostředku in vitro, neboť o vhodnosti případné léčby určitým humánním léčivým přípravkem, jehož výdej je vázán na lékařský předpis, nebo určitých typů zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro), rozhoduje vždy lékař po posouzení zdravotního stavu pacienta. Vhodnost užití humánního léčivého přípravku, jehož výdej není vázán na lékařský předpis, nebo zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro) je vhodné předem zkonzultovat s lékařem či lékárníkem.
Vyberte Vaši specializaci
Slouží k lepšímu zacílení odborného obsahu