Mějte přehled o dění v onkologii
Pravidelná dávka novinek v podobě článků, reportáží i přednášek
Pravidelná dávka novinek v podobě článků, reportáží i přednášek
Autor: MUDr. Vlasta Raušová
Údaje o mortalitě integrují dopady incidence, stadia v době diagnózy a léčbu. Proto jsou předpokládané odhady údajů o úmrtnosti na rakovinu užitečným nástrojem pro hodnocení kontroly onemocnění. V tomto článku je prezentována projektovaná mortalita na rakovinu v pěti nejlidnatějších zemích Evropské unie (EU-27), tj. Francii, Německu, Itálii, Polsku a Španělsku, spolu s Velkou Británií. Zvláštní pozornost je věnována karcinomu plic, s podrobnými analýzami četnosti výskytu v různých věkových skupinách.
K predikci počtu úmrtí a věkově standardizované míry (ASR) u všech nádorových onemocnění dohromady a desítce nejčastějších lokalizací karcinomů pro rok 2023 byly použity doklady o úmrtí na rakovinu a populační data z databází Světové zdravotnické organizace a databáze Eurostat pro období 1970–2018. Zkoumaly se změny trendů za sledované období a odhadoval se počet úmrtí, kterým bylo zabráněno v období 1989–2023. Tento počet se odhadoval u všech typů rakoviny a u karcinomu plic.
Během 35letého období (1989–2023) bylo v EU-27 zabráněno 5 862 600 úmrtím na rakovinu (3 998 000 u mužů a 1 864 600 u žen). Predikce pro rok 2023 v EU-27 je 1 261 990 úmrtí na rakovinu, což odpovídá věkově standardizované míře 123,8/100 000 u mužů (–6,5 % oproti roku 2018) a 79,3 u žen (–3,7 %). Většina případů rakoviny vykazovala příznivou předpokládanou míru, s výjimkou rakoviny slinivky břišní, která byla stabilní u mužů v EU (8,2/100 000) a u žen v EU vzrostla o 3,4 % (5,9/100 000), a rakoviny plic u žen, která však má tendenci se vyrovnávat (13,6/100 000). Stabilní pokles je predikován u kolorektálního karcinomu, karcinomu prsu, prostaty, leukémie, karcinomu žaludku u obou pohlaví a močového měchýře u mužů. Zaměření na rakovinu plic ukázalo pokles úmrtnosti ve všech věkových skupinách u mužů. Úmrtnost na karcinom plic u ženského pohlaví poklesla u mladých žen (–35,8 %, ASR: 0,8/100 000) a žen středního věku (–7 %, ASR: 31,2/100 000), ale u starších osob (věk 65+) se stále zvyšuje o 10 %.
V příznivých trendech v oblasti karcinomu plic se odráží pokrok v kontrole kouření. Většího úsilí je třeba v oblasti kontroly nadváhy a obezity, konzumace alkoholu, infekce a souvisejících novotvarů, spolu se zlepšením screeningu, včasnou diagnostikou a léčbou. Za předpokladu, že se udrží trend úmrtnosti na rakovinu v celé EU za posledních deset let, může být splněn cíl snížení úmrtnosti na rakovinu o 35 % v roce 2035.
Literatura: M. Malvezzi, Santucci C, Boffetta P, et al. European cancer mortality predictions for the year 2023 with focus on lung cancer. Ann Oncol 2023;34:410–419. https://doi.org/10.1016/j.annonc.2023.01.010
Vstupujete na stránky obsahující informace, které jsou určeny lékařům oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro (dále jen „zdravotnický odborník“), a nikoliv široké (laické) veřejnosti či jiným skupinám odborníků.
Kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ prohlašujete, že:Pro případ, že nejste zdravotnickým odborníkem – lékařem oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro, pak kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ potvrzujete, že jste seznámen s riziky, kterým se vystavujete v důsledku možného chybného vyhodnocení informací, které jsou určeny odborníkům-lékařům, přičemž tato rizika zcela akceptujete. Tato rizika zahrnují zejména možnost chybného vyhodnocení (interpretace) informací dále uvedených, chybného posouzení vlastního zdravotního stavu, či možnost vzniku mylné preference ve vztahu k určitému humánnímu léčivému přípravku, zdravotnickému prostředku nebo diagnostickému zdravotnickému prostředku in vitro, neboť o vhodnosti případné léčby určitým humánním léčivým přípravkem, jehož výdej je vázán na lékařský předpis, nebo určitých typů zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro), rozhoduje vždy lékař po posouzení zdravotního stavu pacienta. Vhodnost užití humánního léčivého přípravku, jehož výdej není vázán na lékařský předpis, nebo zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro) je vhodné předem zkonzultovat s lékařem či lékárníkem.
Vyberte Vaši specializaci
Slouží k lepšímu zacílení odborného obsahu