Mějte přehled o dění v onkologii
Pravidelná dávka novinek v podobě článků, reportáží i přednášek
Pravidelná dávka novinek v podobě článků, reportáží i přednášek
Autor: MUDr. Vlasta Raušová
Relaps pokročilého melanomu po léčbě je hlavním rizikovým faktorem zkrácení přežití a možnosti léčby jsou omezené. Protinádorová imunitní paměť hraje zásadní roli v prevenci relapsu melanomu a paměťové T-buňky by mohly být účinnou buněčnou terapií, ale identita a funkční vlastnosti potřebných imunitních buněk nejsou zcela známy. V práci výzkumníci ukazují, že IL-7Rhi nádorově specifická populace CD8+ je pro protinádorovou paměť kritická a pro dosažení silné protinádorové imunitní odpovědi může být epigeneticky posílena.
Pomocí modelu funkční antimelanomové paměti výzkumníci zjistili, že vysoká exprese IL-7R selektivně označuje populaci CD8+ v lymfoidních orgánech, která hraje kritickou roli při udržování remise nádoru po imunoterapii nebo chirurgické resekci. Tato populace má vlastní cytotoxickou aktivitu, postrádá markery vyčerpání a má vyšší protinádorovou účinnost. Buňky IL-7Rhi mají funkčně vyrovnanou epigenetickou oblast regulovanou metylací DNA, kterou lze zvýšit hypometylačními látkami a zajistit tak lepší přežití a úplnou clearance melanomu u naivních myší. Důležité je, že více než 95 % nádorově specifických T-lymfocytů v drenážních lymfatických uzlinách po léčbě exprimuje vysoké hladiny IL-7R. Toto překrývání IL-7Rhi a antigenně specifických T buněk umožňuje obohacení silné funkční populace CD8+ bez určení antigenní specifity, což výzkumníci demonstrují na modelu melanomu bez známého antigenu. Zjstilo se, že exprese IL-7R v lidském melanomu je nezávislým prognostickým faktorem lepšího přežití. Tato zjištění rozšiřují základní znalosti o protinádorové paměti a navrhují buněčnou terapii využívající vysokou expresi IL-7R k obohacení populace lymfatických uzlin s vynikající protinádorovou aktivitou, kterou lze zvýšit hypometylačními látkami.
Závěrem autoři uvádějí:
„Tato zjištění posunují naše základní znalosti o protinádorové paměti v kontextu inhibice kontrolních bodů nebo chirurgické resekce a navrhují strategii využití vysoké exprese IL-7R k obohacení paměťových T lymfocytů s vynikající protinádorovou aktivitou z lymfatické uzliny drénující nádor, která může být posílena epigenetickými terapiemi pro adoptivní přenos buněk. Adoptivní přenos buněk se klasicky opírá o tumor infiltrující lymfocyty, které jsou z velké části terminálně diferencované, vyčerpané a obsahují imunosupresivní populace. Buňky IL-7Rhi z lymfatických uzlin s cytotoxickými/paměťovými vlastnostmi a permisivním "nezjizveným" epigenomem jsou hlavními kandidáty pro adoptivní transfer T buněk a mohou pomoci zlepšit imunoterapii založenou na T buňkách.“
Reference: Micevic G. Et al., IL-7R licenses a population of epigenetically poised memory CD8+ T cells with superior antitumor efficacy that are critical for melanoma memory, PNAS 2023 Vol. 120 No. 30 e2304319120, https://doi.org/10.1073/pnas.2304319120
Vstupujete na stránky obsahující informace, které jsou určeny lékařům oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro (dále jen „zdravotnický odborník“), a nikoliv široké (laické) veřejnosti či jiným skupinám odborníků.
Kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ prohlašujete, že:Pro případ, že nejste zdravotnickým odborníkem – lékařem oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro, pak kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ potvrzujete, že jste seznámen s riziky, kterým se vystavujete v důsledku možného chybného vyhodnocení informací, které jsou určeny odborníkům-lékařům, přičemž tato rizika zcela akceptujete. Tato rizika zahrnují zejména možnost chybného vyhodnocení (interpretace) informací dále uvedených, chybného posouzení vlastního zdravotního stavu, či možnost vzniku mylné preference ve vztahu k určitému humánnímu léčivému přípravku, zdravotnickému prostředku nebo diagnostickému zdravotnickému prostředku in vitro, neboť o vhodnosti případné léčby určitým humánním léčivým přípravkem, jehož výdej je vázán na lékařský předpis, nebo určitých typů zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro), rozhoduje vždy lékař po posouzení zdravotního stavu pacienta. Vhodnost užití humánního léčivého přípravku, jehož výdej není vázán na lékařský předpis, nebo zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro) je vhodné předem zkonzultovat s lékařem či lékárníkem.
Vyberte Vaši specializaci
Slouží k lepšímu zacílení odborného obsahu