Mějte přehled o dění v onkologii
Pravidelná dávka novinek v podobě článků, reportáží i přednášek
Pravidelná dávka novinek v podobě článků, reportáží i přednášek
Víte, že vyšla nová kniha o diagnostice a léčbě maligního melanomu nebo druhé knižní vydání o problematice gliomů? Už jste četli o novinkách z MOÚ, kde nová magnetická rezonance urychlí diagnostiku onkologických pacientů? Jak může pokročilá zobrazovací technologie pomoci předpovědět progresi rakoviny plic po operaci? Nenechte si ujít přehled březnových novinek a dozvíte se více.
1/ Knižní novinka: Maligní melanom – Diagnostika a léčba
Monika Arenbergerová, Marek Pásek, Petr Arenberger
Za Vaši pozornost stojí nová knižní publikace, která vychází z aktuálního doporučeného postupu (aktualizace k začátku roku 2023) a obsahuje precizní doporučení pro diagnostiku a léčbu této malignity. Je určena především onkologům a dermatologům, ale i dalším profesím. Detaily zde.
Zdroj: eshop.maxdorf.cz
2/ Knižní tip: Gliomy
Radek Lakomý, Tomáš Kazda, Pavel Šlampa a kol.
Zhoubný novotvar mozku patří mezi 20 nejčastějších zhoubných novotvarů v České republice a incidence tohoto onemocnění stále roste. Úspěch knihy Gliomy (Maxdorf 2013) vedl autory k přípravě druhého vydání této klinicky velmi potřebné publikace. Rovněž text druhého vydání je bohatě doplněn obrazovou dokumentací. Nenechte si ujít detaily.
Zdroj: eshop.maxdorf.cz
3/ Nová magnetická rezonance urychlí diagnostiku onkologických pacientů v MOÚ
Kvalita zobrazení magnetické rezonance (MR) je zcela zásadní u onkologických pacientů jak v primární diagnostice, tak k časnému zjištění případných komplikací u již léčených pacientů. Nový MR přístroj rozšíří možnosti zobrazení malých struktur, jako jsou cévy, mozek, mícha, cévní struktury, slinivka, gynekologické orgány nebo prostata. Více v článku.
Zdroj: www.mou.cz
4/ Nový přístroj zdokonalí diagnostiku a výzkum onkologických onemocnění v Masarykově onkologickém ústavu
Jedním z vědeckých přístupů souvisejících s rozvojem diagnostických metod je nalezení nových souborů specifických proteinů (biomarkerů) v krvi, které se koncentrací nebo strukturou liší od zdravých jedinců. Na základě porovnání těchto skupin budou moci lékaři upravit či vyměnit léčbu a zajistit snížení projevů nežádoucích účinků. Detaily zde.
Zdroj: www.mou.cz
5/ Výsledky terapie u vysoce rizikových a velmi rizikových pacientů s rakovinou prostaty po roboticky asistované radikální prostatektomii
Tato studie zkoumala onkologické a funkční výsledky roboticky asistované radikální prostatektomie (RaRP) u vysoce rizikových a velmi rizikových pacientů s rakovinou prostaty, kteří dostávali kombinaci RaRP a adjuvantní léčby. Jaké výsledky studie přinesla, si můžete přečíst zde.
Zdroj: journals.plos.org
6/ Pokročilá zobrazovací technologie by mohla pomoci předpovědět progresi rakoviny plic po operaci
Pokročilá zobrazovací technologie, která využívá umělou inteligenci (AI), může podle nových údajů potenciálně předpovědět, u kterých pacientů s rakovinou plic pravděpodobně dojde po operaci k progresi rakoviny. Přečtěte si o této novince. Zdroj: www.medscape.com
Vstupujete na stránky obsahující informace, které jsou určeny lékařům oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro (dále jen „zdravotnický odborník“), a nikoliv široké (laické) veřejnosti či jiným skupinám odborníků.
Kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ prohlašujete, že:Pro případ, že nejste zdravotnickým odborníkem – lékařem oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro, pak kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ potvrzujete, že jste seznámen s riziky, kterým se vystavujete v důsledku možného chybného vyhodnocení informací, které jsou určeny odborníkům-lékařům, přičemž tato rizika zcela akceptujete. Tato rizika zahrnují zejména možnost chybného vyhodnocení (interpretace) informací dále uvedených, chybného posouzení vlastního zdravotního stavu, či možnost vzniku mylné preference ve vztahu k určitému humánnímu léčivému přípravku, zdravotnickému prostředku nebo diagnostickému zdravotnickému prostředku in vitro, neboť o vhodnosti případné léčby určitým humánním léčivým přípravkem, jehož výdej je vázán na lékařský předpis, nebo určitých typů zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro), rozhoduje vždy lékař po posouzení zdravotního stavu pacienta. Vhodnost užití humánního léčivého přípravku, jehož výdej není vázán na lékařský předpis, nebo zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro) je vhodné předem zkonzultovat s lékařem či lékárníkem.
Vyberte Vaši specializaci
Slouží k lepšímu zacílení odborného obsahu