Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z MujPacient.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.

Aktivní onkologická léčba spojená se zvýšeným rizikem náhlé srdeční smrti. Více v článku ZDE

×

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

» Onkolog, Urolog » Karcinom prsu » Trvalá HER2 blokáda významným přínosem

Trvalá HER2 blokáda významným přínosem

19. 8. 2011
V době stanovení diagnozy v 7/2007 tehdy 42letá pacientka, zahájila léčbu neadjuvantní chemoterapií TAC pro duktální invazivní karcinom HZK levého prsu s mnohočetnou jaterní generalizací. Nález klasifikován jako cT3N2M1, ER a PgR 80%, MiB1 20%, HER2/neu 2+. Po 6 cyklech v období 8-11/2007 byla při významné regresi v prsu a negat.SONO jater (na PET ložiska neviabilní) provedena ablace prsu s revizí axily, definitivní nález byl ale pT2pN3M1, HER2 2-3+ a FISH+. Pokračovala ještě 4 cykly stejným režimem a následovala aktinoterapie hrudní stěny a lymfatiky s cílem zaránění lokální recidivě. Již současně byla podávána cílená léčba trastuzumabem v období 4/2008-3/2009. Poté kontrolní CT břicha prokázalo progresi v játrech a meta ve skeletu sakra. Bylo zahájeno podávání bisfosfonátu, systémová léčba změněna na capecitabin + lapatinib a pro bolestivost sakra provedeno jeho paliativní ozáření. Po 6 cyklech chemobioterapie dosaženo téměř kompletní remise v játrech, bez výraznějších komplikací pokračovala v této léčbě dlouhodobě, kdy do 11/2010 bylo podáno 18 cyklů kombinované léčby, až po takovéto době došlo ke zhoršení kožní toxicity (hand-foot syndrom, exantém). Na kontrolním PET/CT po skončení terapie však potvrzena výrazná progrese nálezu s meta postižením uzlin nad- i podbráničních, plic, jater a skeletu. Od 2/2011 byla zahájena paliativní léčba další řady v kombinaci NVB + opět trastuzumab a nyní na dalším PET/CT po 7 cyklech znovu zřejmě kompletní remise ve všech lokalizacích. Zometa pokračuje po celou dobu. Otázky do diskuze: 1. Pokračovat v paliativní chemoterapii podle tolerance, nebo byste již změnili na léčbu hormonální u původně dependentního nálezu? 2. Souhlasíte, že blokáda HER2 by měla být v každém případě zachována prakticky trvale? (nemocná je nadále v dobrém celkovém stavu, bez obtíží, pracovala a s rozsáhlými meta jater přežívá takto déle než 4 roky)
Sdílet

Reakce: 3

Krásný případ efektu cílené léčby. kromě toho, že by taková terapie měla probíhat v paliaci pokud možno co nejdéle, by taky měla co nejdřív začít, protože pro takovou pacientku je to, jak je vidět, kruciální. Režim TAC zbytečně , podle mého názoru, oddaluje podání trastuzumabu až do adjuvantní sekvence. V paliaci, pokud nemocná léčbu dobře toleruje, bych pokračovala do progrese, pokud má známky toxicity, tak bych podávala, vzhledem dosažení dobrého efektu, herceptin v monoterapii.

U pacientky bych vzhledem k opakované progresi onemocnění po vysazení chemoterapie pokračovala v kombinaci trastuzumabu s chemoterapií až do toxicity nebo do progrese onemocnění. Trvalá blokáda HER 2 receptoru má určitě svoje logické opodstatnění a dokládají to i výsledky preklinických studií. V klinické praxi založené na důkazu máme však racionální podklad pouze pro 2 řady chemoterapie v kombinaci s trastuzumabem.

V této situaci bych pokračovala v léčbě s chemoterapií, trastuzumabem a bisfosfonáty. Pravděpodobně bych z chemoterapie zvolila variantu weekly Paclitaxelu, který zatím nebyl podán. Možná je též varianta s Gemcitabinem, může být ale toxičtější.
Z uvedeného plyne, že klinická klasifikace tumoru byla po neoadjuvanci s TAC 6x změněna z T3 N2 M1 na pT2 pN3 M1, což bych vzhledem k progresi v uzlinách viděla jako důvod ke změně chemotrapeutického režimu v adjuvanci.
Souhlasím s tím, že blokáda HER2 by měla trvat co nejdéle.

Další případy

Interpretácia hormonálneho statusu po biopsii a po operácii Ca mammae

3. 7. 2024 15:11

Dobrý deň vážené kolégium, 64ročná pacientka s Ca mammae l.sin. HLQ, cT1 cN0 cM0, st.p. CCB 5/2024- verif. invazívny karcinóm NST s apokrínnymi črtami, G2, susp. Lv1, Pn1, EgR - (bez známok nukleárnej pozitivity, PgR+ (20%)- priemrná intenzita farben...

RT prsu po mastektomii se SLND

27. 6. 2024 16:52

Dobrý den, aktuálně řeším mladší pacientku, *1975, kterou bych případně rád ušetřil radioterapie: Dg. :* Carcinoma mammae l. dx cT2cNOMX od 3/2024, pT1c pNO(i+) M0 biopsie: invazivní NST dukt., skore gradingu 5, dobrá diferenciace G1, se složkou lobu...

Adjuvance

27. 6. 2024 12:09

Ráda bych se poradila o adjuvantní chemoterapii pacientky s DG: 2 ložiska v pravém prsu - T1c (m) N0 M0, histol. ze 2 biopsií 19.3.2024 NST G2, ER i PR poz. 100 %, Ki-67 20 %, HER2 skóre +2, FISH bez apmlifikace (HER2-low), složka DCIS G3 st. p. radi...

Přihlaste se k odběru newsletteru. Na nově publikované případy Vás rádi upozorníme.
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z MujPacient.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.