Pacientka v době dg. generalizovaného adenoca plic 56letá
Reakce: 3
Bez rebiopsie by byl návrat k původní a dlouhodobě úspěšné léčbě na místě, s ní by bylo možno spektrum možností možná rozšířit, třeba právě o imunoterapii. Jinak bude první varianta preferovatelná před CHT další linie, avšak v závislosti na rozhodnutí o úhradě pojišťovnou.
Byla by vhodná rebiopsie z jiného ložiska a genetické vyšetření ke zjištění eventuálních ko-mutací (ideálně NGS, lze např. Foundation One od firmy Roche).
Pokud nebude prokázána EMT, či jiná "druggable" mutace (včetně T790), pak bych indikovala do 3. linie znovu erlotinib. Stejně tak bych doporučila erlotinib, i když nebude možná rebiopsie. Úhradovým podmínkám to vyhovuje, ve vyšších liniích jej lze indikovat "v případě selhání předchozí chemoterapeutické léčby". Je vhodné také s odstupem indikovat tekutou biopsii znovu.
Pokud by měl úhradu atezolizumab, byl by možnou volbou i ten. Lze žádat na paragraf 16. Moc šancí tomu ale nedávám.
Další případy
Kombinační schémata v léčbě NSCLC
10. 1. 2025 08:08Dobrý den, rád bych se zeptal, jaká jsou možná kombinační perioperační schémata v léčbě NSCLC? Děkuji.
Léčba NSCLC IV. stádia ALK mutovaných nádorů
23. 9. 2024 09:17V léčbě NSCLC IV. stádia ALK mutovaných nádorů je možné podat alektinib, brigatinib, crozotinob, lorlatinib. Je možné je podat sekvenčně, resp., je zde doporučená nějaká sekvence? Děkuji.
Souhlasím s rebiopsií, zejména pro pravděpodobnost T790, při negativitě bych také uvažovala o erlotinibu. Jiak zbývá docetaxel. Atezolizumab se mi podařilo na par. 16 v podobném případě získat, podporou byla 70% PD-L1 pozitivita z rebiopsie