Pacient s duplicitou
Reakce: 5
Mno, bez pohledu na takto nemocného, vždy těžké. Ale vezměme to popořádku. Nádor hlasivek je vyřešen, lokalita dobře přístupná observaci, sledovat.
Nádor prsu - zde bych využil v systémové léčbě hormonální závislosti, dle moudrých knih je nejcitlivějším nádorem k hormonální léčbě ca prsu u mužů, lokálně bych ozářil stěnu hrudní, byl-li by bez generalizace.
A nyní, nepochopil jsem, jak je to s nálezem na plicích, co bylo na cytologiii, resp byl bioptován? Nejedná se o triplicitu? Podle mne to nevíme, tedy finálně bych nasadil hormony a snažil se o biopsii plicního ložiska. S výsledkem biopsie pokračování moudrých rad.
Rekapitulace: Jedná se o duplicitní malignitu - karcinom prsu u muže s interkurencemi a nejasným nálezem na plicích, kde nebyla prokázána malignita. Rozsah chirurgického výkonu je nedostatečný, proto bych doporučila doplnit standardní výkon, co v tomto případě je radikální modifikovaná mastectomie ( tedy reresekce a dissekce axily). Adjuvantní léčba u karcinomu prsu má stejné pravidla jako adjuvantní léčba u karcinomu prsu žen (nejsou totiž žádné randomizované klinické studie pro mužský karcinom prsu). Vzhledem k velikosti nádoru a vysoké proliferaci bych doporučila adjuvantní chemoterapii (4x AC, pokud by byla kontraindikace k chemoterpii antracykliny potom CMF, vše je však nutné posoudit podle celkového stavu pacienta) , radioterapii a adjuvantní hormonální léčbu Tamoxifenem na 5 let. Ložisko na plicích bych sledovala, kontrolní CT cca za 3 měsíce.
Stran odstraněného iniciálního tumoru hrtanu není další léčba indikována, dostačuje pečlivá dispenzarizace lékařem ORL. Tumor prsu byl pT2 s extremně těsným dosahováním do okrajů resekátu, na místě je tedy pooperační ozáření hrudní stěny a zahájení adjuvantní horm.terapie tamoxifenem či pro uvedené komorbidity asi lépe inhibitorem aromatázy. Škoda, že nebylo provedeno odstranění sentinelové uzliny, ale s přihlédnutím k negat. nálezu na SONO axil, horm.dependenci a nejistém nálezu v plicním hilu bych oblast svodné lymfatiky ani neozařoval. Ohledně možné triplicity bych doporučil časnou CT kontrolu v odstupu 3-4 měsíců se zvážením opakované verifikace (transbronchiální či jiné) a následné event. léčby podle nálezu.
To je opravdu komplikovaný oříšek.
Pacient je velmi dobře vyšetřený. Nádor hlasivky je vyřešený a dál bude jen sledován. Operační výkon u ca prsu byl neadekvátní. V rámci mammárního týmu bych rozvážila možnost reoparace s rozšířením výkonu na prsu a exenterací axilly (SNL už asi nepůjde). Pokud nebude možné, alespoň radioterapii. Dále léčbu tamoxifenem za kontrol nejasného nálezu na plicích, který se zatím nepodařilo verifikovat.
Další případy
Adjuvance PRS
3. 12. 2024 18:17Mám 70letou pacientku s DG: karcinom pravého prsu pT2 pN1a (1 poz. sn/8) M0, histol. invazivní ca smíšený s fok. mikropapil. uspořádáním a s ložiskovou mucinosní difer. G3, ER poz. 95 %, PR poz. 90 %, Ki-67 40 %, HER2 skóre + 2, FISH neprok. amplifik...
Unikátny prípad pacientky s triplicitnou malignitou
19. 11. 2024 16:1675 ročná pac. s dg. Ca prsníka bilat., vpravo cT2N0M0, vľavo cT4N1M0, histolog. z incízie kožnej tu lézie VĽAVO: inv. duktálny Ca, NST, grade 1-2, ER 100%, PR 30%, HER negat skóre 1+, Ki 67 do cca 15%, p 53 wt, Z: malígna lézia (B5b) - invazívny dukt...
Léčba oligometastatického onemocnění u karcinomu prsu
1. 11. 2024 08:16Vážené kolegium, prosím o radu, jak dále postupovat: 41letý muž, lékař, BRCA2 pozitivní po mastektomii s biopsií sentinelové uzliny v červnu 2018. Histologicky se jednalo o invazivní NST karcinom G1, ER 90%, PR 90%, ki 67 10-15%, HER2 1+, oj.2+, ampl...
62 letý nemocný s komorbiditami a minimálně duplicitním karcinomem. Nejasný nález na plicích a dále na S2. Takže určitě tyhle lokality minimálně došetřit. Dále chybí SNB nebo event. dissekce axilly. Zatím klasifikaci vidím spíše na pT2 pNX a MX.
Jedná se sice o tumor hormonálně dependentní, ale jinak poměrně rizikový stran velikosti primárního tumoru, velmi těsné resekční linie a vysokého proliferačního indexu.
Volila bych tedy v první řadě briskní došetření a v případě M0 RT na oblast hrudní stěny + svodné lymfat. oblasti + hormonoterapii. Pokud by se jednalo o triplicitu nebo M1, tak potom postup dle nově zjištěných informací. Možností, jak to může po došetření vypadat je více (triplicita, diseminace některého z primárních tumorů), takže teď nemá asi smysl předjímat.