Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z MujPacient.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.

Objevte rubriku Z OBORU
V této rubrice Vás budeme pravidelně informovat o aktuálním dění ve světě onkologie. Těšit se můžete na videa, články či reportáže z kongresů. Tudy

×

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

» Onkolog, Urolog » Karcinom prsu » Oboustranný karcinom

Oboustranný karcinom

30. 10. 2014
Vážení kolegové, zase po nedlouhé době otravuji , abych si upřesnil svůj plánovaný postup Jedná se o postmenopauzální pacientku , 65 let mladou. Je ve výborném zdrav. stavu, užívá jen antihypertenzní medikace, na které je dobře kompenzována. Lokálně pokročilý ca pr. prsu T4BNOM0. stadium III HZQ 7/2014 /byl edem a fixace ke kůži.../ Early stage ca l.prsu T1bN0M0 HZK 7/2014 Stp. core cut biopsii - bilat - duktá. invaz ca gr 1, nektroza ani lymfangioinvaze nepřítomna, estroegn bilat 100%, progesteron bilat pozit. 10%, MIB1 bilat 80%, HER2 bilat negat Stav po CHT ADM + TXT od 8/2014 do 10/2014 neoadjuvantně celkem 4 cykly Hypertenze od 3/2003 Při dnešním kontrolní UZ prsů po 4 cyklech neoadjuvantní CHt došlo vlevo téměř k vymizení nádoru /residuum 3x2x2mm špatně patrné.../ a vpravo ke zmenšení cca o 35 procent pův. velikosti, odezněl edém, kůže nad nádor je jen zesílená, bez jasné fixace nádoru. Nyní je velikost nádoru 21x12x15mm. Obě axilly jsou sonograficky negativní Můj dotaz zní : Souhlasíte s oboustranným prs záchovným výkonem typu segmentectomie či byste preferovali ablaci. Pokud ano pak oboustrannou ??? Díky.
Sdílet

Reakce: 5

Dokončit neoadjuvantní léčbu do alespoň 6 cyklů, poté bezpochyby mastektomie s exenterací axily vpravo. Vlevo by sice dostačovalo odstranění sent.uzliny a resekce prsu parciální, z kosmetického a praktického hlediska bych ovšem po domluvě s nemocnou provedl rovněž mastektomii. Vpravo bude nutné pooper.ozáření a ozařovat po parc.výkonu ještě levý prs není optimální. Po skončení CHT nasazení HT dle zvyklostí.

Nádor má vysokou mitotickou aktivitu, vpravo bych doporučil ablaci , vlevo záchovný výkon . Je jasné , že hlavní tíže léčby bude v léčbě systémové, ovšem lokální progrese nádoru je pro nemocné velice traumatizující.

Pokračování v neoadjuvanci je v tomto případě jistě na místě. Dle efektu další 2-4 cykly (po dalších 2 cyklech bych zopakovala kontrolní UZ). Volila bych již jen taxany, vzhledem k věku, spíše ve weekly podání (tedy dalších 6-12 podání).
Vpravo je bohužel (vzhledem ke vstupní T4 klasifikaci) mastektomie nutná (i když chápu, že současné rozměry tumoru svádí t.č. k provedení výkonu parciálního). Vlevo je možný parciální výkon. Nicméně, jak již bylo zmíněno, pacientku by pak čekalo ozařování nejen pravé stěny hrudní, ale i levého prsu, což nemusí být vždy ptimální. Jedná se sice o tumory uložené v obou případech v ZHK, tudíž si dokážu představit ozařovací plán, který bude kombinovat ozáření oboustranné a to při dodržení tolerančních limitů rizikových orgánů, ale limitující a vlastně i zbytečné je v tomto případě ozáření myokardu i přilehlé části plicního parenchymu. Je to však na diskuzi s nemocnou s důkladným vysvětlením všech případných pro a proti.

Pokud je systémová neoadjuvance takto účinná, zatím bych ji neopouštěla a pokračovala dále , obvykle užíváme sekvenční léčbu, která kromě jiného oddělí efekt antracyklinů od taxánů, tady je ještě rezerva v kumulativní dávce antracyklinů, bylo by možné pokračovat do 6 ti cyklů , nebo dále jen samotnými taxány třeba ve weekly režimu. Operace vpravo by měla odpovídat vstupnímu stagingu, tedy ablace, vlevo by postačoval prs šetřící výkon, ale rozhodnutí bych nechala na pacientce, možná, že bude preferovat oboustrannou ablaci.

Taky bych se klonila k pokračování v neoadjuvantní chemoterapii dalšími 2-4 cykly chemoterapie (v případě, že ji pacientka dobře tolerovala). Vzhledem k původní klasifikaci bych pacientce doporučila ablaci a parciální ME vlevo. Vše záleží ale na domluvě s pacientkou.

Další případy

Unikátny prípad pacientky s triplicitnou malignitou

19. 11. 2024 16:16

75 ročná pac. s dg. Ca prsníka bilat., vpravo cT2N0M0, vľavo cT4N1M0, histolog. z incízie kožnej tu lézie VĽAVO: inv. duktálny Ca, NST, grade 1-2, ER 100%, PR 30%, HER negat skóre 1+, Ki 67 do cca 15%, p 53 wt, Z: malígna lézia (B5b) - invazívny dukt...

raritní

Léčba oligometastatického onemocnění u karcinomu prsu

1. 11. 2024 08:16

Vážené kolegium, prosím o radu, jak dále postupovat: 41letý muž, lékař, BRCA2 pozitivní po mastektomii s biopsií sentinelové uzliny v červnu 2018. Histologicky se jednalo o invazivní NST karcinom G1, ER 90%, PR 90%, ki 67 10-15%, HER2 1+, oj.2+, ampl...

raritní

Fenotypově odlišná "recidiva" v terénu po mastektomii a iradiaci se souběžnou HER pozit. druhostrannou duplicitou

3. 10. 2024 16:36

Dobrý den, zajímal by mne Váš názor na léčbu mladé 49leté pacientky, PS 0 s anamn. hypothyreosy v subst. a po panHYE pro silné metrorhagie v 11/2018. Pac. má za sebou léčbu Ca mammae l.sin., který dg. v 1/2018, neprokázána mutace genetickým testování...

Přihlaste se k odběru newsletteru. Na nově publikované případy Vás rádi upozorníme.
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z MujPacient.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.