Adjuvantní léčba
Reakce: 5
Hezký den, zde se asi budeme lišit ve svých doporučeních: byť relativně zdravou, ale prakticky 80ti letou nemocnou bych systémovou léčbou (a to včetně trastuzumabu) nezatěžoval, i když IHC charakteristika byla nepříznivá. 9 lymfatických uzlin je v době sentinelek dost na to mít představu o jejich nepostižení. Indikace RT zde není, ale bude-li provedena, považuji ji za nejmenší zlo. Ve studiích s letrozolem v neoadjuvanci byla doporučená doba podávání 4 měsíce, v tomto případě tedy nebyla k dosažení lepšího efektu dostatečná, i když při takto omezené ciltivosti by možná odpověď o mnoho lepší nebyla. Z osobních zkušeností mám velký počet nemocných této věkové skupiny jen na letrozolu se stabilizovaným nálezem již třeba 6 let a v naprosté většině případů bez potřeby paliativní RT i operace, HT bych tedy ponechal.
Jedná se zjevně o onemocnění, které svojí biologickou aktivitou neodpovídá věku nemocné, je agresivní. Otázku RT bych nyní neřešil, hormony zklamaly, tíha je na systémové adjuvantní léčbě CHT a cílená. Obávám se, že samotný Herceptin by pro nedostatek dat nebyl uhrazen.
Pacientku bych neozařovala. Její nádor nereagoval na hormonální léčbu, jeho biologická charakteristika je nepříznivá a neodpovídá věku, léčila bych adjuvantně paclitaxelem weekly +- trastuzumab dle kardiální funkce nemocné.
Radioterapii bych u pacientky určitě neindikovala. Nedostatečný počet uzlin jako jediné kriterium nepovažuji za indikaci, i s ohledem na věk se nemusí lokální recidivy dožít. Pokud má pacientka dobrý předpoklad na přežívání aspoň několik let (co asi má), a nemá zásadní kontraindikace k chemoterapii, tak bych jí léčila buď režimem CMF a následně herceptinem, nebo paclitaxel weekly celkem 12 (nebo do roxicity) současně herceptin na dobu 1 roku + hormonoterapie (z antracyklínů bych měla obavu - mohou zvyšovat riziko karcidotoxicity u podání trastuzumabu).
Další případy
Unikátny prípad pacientky s triplicitnou malignitou
19. 11. 2024 16:1675 ročná pac. s dg. Ca prsníka bilat., vpravo cT2N0M0, vľavo cT4N1M0, histolog. z incízie kožnej tu lézie VĽAVO: inv. duktálny Ca, NST, grade 1-2, ER 100%, PR 30%, HER negat skóre 1+, Ki 67 do cca 15%, p 53 wt, Z: malígna lézia (B5b) - invazívny dukt...
Léčba oligometastatického onemocnění u karcinomu prsu
1. 11. 2024 08:16Vážené kolegium, prosím o radu, jak dále postupovat: 41letý muž, lékař, BRCA2 pozitivní po mastektomii s biopsií sentinelové uzliny v červnu 2018. Histologicky se jednalo o invazivní NST karcinom G1, ER 90%, PR 90%, ki 67 10-15%, HER2 1+, oj.2+, ampl...
Fenotypově odlišná "recidiva" v terénu po mastektomii a iradiaci se souběžnou HER pozit. druhostrannou duplicitou
3. 10. 2024 16:36Dobrý den, zajímal by mne Váš názor na léčbu mladé 49leté pacientky, PS 0 s anamn. hypothyreosy v subst. a po panHYE pro silné metrorhagie v 11/2018. Pac. má za sebou léčbu Ca mammae l.sin., který dg. v 1/2018, neprokázána mutace genetickým testování...
Dobrý den,
problematický je zde věk nemocné. U mladší ženy bych volila Herceptin + CHT bez RT a bez hormonální léčby, vzhledem k její i klinicky potvrzené minimální či žádné účinnosti. Jedná se navíc o levostrannou mammu a nyní po RMME. V tomto případě – beru-li v potaz FISH pozitivitu nemocné a její PS1 bez zásadních komorbidit a taky věk - bych zřejmě jen modifikovala režim CHT, tj. např. Paclitaxel weekly 12x s Herceptinem a dále jen Herceptin. K RT jasnou indikaci nevidím a k hormonoterapii taky ne. Je to ale bohužel i problém finanční. Ten jsem teď nezohlednila. Není to snadné rozhodnutí.
Druhou variantou – pokud bychom nechtěli podat cílenou terapii – tak adj. jen ozářit hrudní stěnu nebo t.č. nic (s ohledem na již provedenou radikální mastectomii, dissekci axilly, pN0 a histologicky prokázanou rezistenci vůči letrozolu).