50letá pacientka
Reakce: 3
Pacientka s adenokarcinomem s aktivační mutací v exonu 19 ve stadiu IV při PS 0-1 je jednoznačně indikována v první linii k léčbě tyrosinkinázovým inhibitorem, výběr mezi afatinibem, erlotinibem a gefitinibem bych prováděla s ohledem na očekávané spektrum nežádoucích účinků, vzhledem k poklesu hmotnosti bych se obávala průjmů a spíše se přiklonila ke gefitinibu. Jako prevenci SRE doporučuji deonsumab nebo zolendronát, dále zvážit gamanůž na ložisko v levém oku, pokud by to logisticky neoddálilo zahájení systémové terapie. Doplnit MRI CNS, riziko mozkových metastáz je značné a PET/CT nemá ideální rozlišovací schpnost. Co se týče ekonomické rozvahy - chemoterapie cisplatina + pemetrexed není významně lacinější než TKI a delší přežití je v případě mutace v exonu 19 prokázáno při podání TKI v 1. linii.
Půjde o silnou paliaci s hlavním cílem udržení plicních funkcí a zabránění nebo alespoň oddálení SRE. V brzké době lze se značnou pravděpodobností očekávat projevy generalizace i v CNS. Doporučil bych pouze standardní CHT bez léčby cílené a zoledronát či denosumab.
Další případy
Léčba NSCLC IV. stádia ALK mutovaných nádorů
23. 9. 2024 09:17V léčbě NSCLC IV. stádia ALK mutovaných nádorů je možné podat alektinib, brigatinib, crozotinob, lorlatinib. Je možné je podat sekvenčně, resp., je zde doporučená nějaká sekvence? Děkuji.
Lokálně progredující ALK pozitivní adenokarcinom
4. 12. 2023 10:39Žena nar. 1950 OA: 2015 laparoskop.CHCE, hypertenze, DM na PAD, hyperlipoproteinemie, ICHS chron., varixy Medikace: Anopyrin, Siofor, Torvacard, Tarka Abusus: exkuřačka 20 let, 30 balíčkoroků 2021 Adenokarcinom dolního laloku levé plíce (vel. 20x18mm...
Nemocná má významnou ztrátu váhy, je to nepochybně více než 10% za 3 měsíců, proto považuji její onemocnění za prognosticky velmi nepříznivé a podání afatinibu ( erlotinibu, gefitinibu) za plýtvání zdroji. Kromě bisfosfonátů bych podal platinu + - pemetrexed.