Mějte přehled o dění v onkologii
Pravidelná dávka novinek v podobě článků, reportáží i přednášek
Pravidelná dávka novinek v podobě článků, reportáží i přednášek
Kolorektální karcinom (CRC) je nejčastější malignitou trávicího ústrojí a patří mu druhé místo mezi všemi maligními tumory. U žen se jedná o druhé nejčastější onkologické onemocnění, u mužů pak o třetí nejčastější. Až 25 % diagnostikovaných pacientů má přítomny metastázy, nejčastěji v játrech. Léčba metastatického kolorektálního karcinomu (mCRC) prodělala v posledních dvou dekádách významnou změnu a chemoterapie v kombinaci s cílenou léčbou vedla k zásadnímu prodloužení celkového přežití pacientů.
Nejnovější léčebné postupy mCRC si nenechte ujít v prezentaci, kterou představil prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D., MHA, na Jihočeských onkologických dnech.
Prognóza metastatického, neresekabilního lokálně pokročilého nebo také recidivujícího karcinomu žaludku je obecně velmi špatná, s mediánem přežití bez systémové léčby 3–5 měsíců. Terapeutické postupy zahrnují vždy medikamentózní symptomatickou léčbu a podpůrnou výživu v kombinaci s paliativními lokálními protinádorovými metodami. Prezentaci s názvem Paliativní systémová léčba nádorů žaludku připravila doc. MUDr. Milada Zemanová, Ph.D.
Paliativní systémová léčba nádorů žaludku JOD 2018
Pravdivost a otevřenost v komunikaci s pacientem je základem vzájemné důvěry. Každý pacient léčený paliativní protinádorovou léčbou musí být přiměřeně informován o reálném cíli této terapie. Jaké podat informace a jakým způsobem? Koho a o čem informovat, jak komunikovat? Odpovědi na tyto praktické otázky se dozvíte z prezentace Pozdní linie léčby mCRC: Co musí vědět pacient a co má brát v úvahu lékař?, kterou připravil MUDr. Jiří Tomášek, Ph.D.
Pozdní linie léčby mCRC: Co musí vědět pacient a co má brát v úvahu lékař? – JOD 2018
Léčba adenokarcinomu pankreatu přes veškerý pokrok nadále zůstává nevyřešeným problémem. V současné době je k dispozici pouze standardní léčba chemoterapií. Pokrok v posledních třech desetiletích při vývoji léků pro léčbu nádorů pankreatu byl omezen na konvenční cytotoxické látky a pravděpodobně dosáhl svých hranic. Více si přečtete v článku s názvem Paliativní systémová léčba nádorů pankreatu, jehož autorem je prim. MUDr. Eugen Kubala.
Vstupujete na stránky obsahující informace, které jsou určeny lékařům oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro (dále jen „zdravotnický odborník“), a nikoliv široké (laické) veřejnosti či jiným skupinám odborníků.
Kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ prohlašujete, že:Pro případ, že nejste zdravotnickým odborníkem – lékařem oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro, pak kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ potvrzujete, že jste seznámen s riziky, kterým se vystavujete v důsledku možného chybného vyhodnocení informací, které jsou určeny odborníkům-lékařům, přičemž tato rizika zcela akceptujete. Tato rizika zahrnují zejména možnost chybného vyhodnocení (interpretace) informací dále uvedených, chybného posouzení vlastního zdravotního stavu, či možnost vzniku mylné preference ve vztahu k určitému humánnímu léčivému přípravku, zdravotnickému prostředku nebo diagnostickému zdravotnickému prostředku in vitro, neboť o vhodnosti případné léčby určitým humánním léčivým přípravkem, jehož výdej je vázán na lékařský předpis, nebo určitých typů zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro), rozhoduje vždy lékař po posouzení zdravotního stavu pacienta. Vhodnost užití humánního léčivého přípravku, jehož výdej není vázán na lékařský předpis, nebo zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro) je vhodné předem zkonzultovat s lékařem či lékárníkem.
Vyberte Vaši specializaci
Slouží k lepšímu zacílení odborného obsahu