Mějte přehled o dění v onkologii
Pravidelná dávka novinek v podobě článků, reportáží i přednášek
Pravidelná dávka novinek v podobě článků, reportáží i přednášek
Autor: MUDr. Vlasta Raušová
Očkování proti lidskému papilomaviru (HPV) je pro dívky v ČR plně hrazeno ze zdravotního pojištění od roku 2009 a pro chlapce od roku 2018. Vakcína pomáhá chránit proti genitálním bradavicím, ale především proti některým typům prekancerózních změn, které mohou vést až ke karcinomu děložního hrdla (KDH). Z doposud publikované literatury vyplývá, že účinnost vakcíny se pohybuje v rozmezí 90–100 %, její efekt na pokles incidence KDH však bude možné sledovat až v nadcházejících letech.
Odborníci však již v současné době diskutují potenciální stratifikaci cervikálního screeningu na základě toho, zda byla daná žena očkovaná či nikoli. V ČR aktuálně probíhá screening KDH prostřednictvím každoroční cytologie a HPV ko-testu u vybraných věkových skupin. Cílem tohoto sdělení je popsat stav proočkovanosti české populace, epidemiologické charakteristiky KDH a v souvislosti s těmito podklady diskutovat potenciální stratifikaci screeningu KDH v ČR.
Informace o proočkovanosti české populace lze od roku 2010 sledovat v Národním registru hrazených zdravotních služeb (NRHZS) a od roku 2023 také v nově vytvořeném Modulu vakcinací, který je součástí Informačního systému infekčních nemocí (ISIN). Z uvedených datových zdrojů byl vypočten podíl očkovaných dívek a chlapců ve věku 13 let (tzn. skupina 13letých v daném roce). Epidemiologické údaje jsou shromažďovány v rámci Národního onkologického registru ČR (NOR), kde je dlouhodobě sledována incidence a mortalita KDH.
Výsledky
V případě podílu očkovaných dívek byly v čase zaznamenány dva trendy. Do roku 2018 podíl očkovaných dívek klesal z 74,2 na 62,4 %. Od roku 2018 sledujeme trend rostoucí, v roce 2022 dosahoval podíl primovakcinovaných dívek 69,9 %. U chlapců sledujeme od roku 2018, od kterého je vakcína hrazena z veřejného zdravotního pojištění, rostoucí trend, v roce 2022 dosahoval podíl primovakcinovaných 47,5 %. Incidence i mortalita KDH v ČR dlouhodobě klesá. V roce 2022 činila incidence 13,1 na 100 000 žen a mortalita 5,0 na 100 000 žen. Téměř 60 % detekovaných invazivních karcinomů je diagnostikováno ve stadiu I a II.
Závěr
Cílem očkování proti HPV je maximálně eliminovat HPV asociovaná onemocnění, především KDH. Vzhledem k popisované účinnosti vakcíny a podílu proočkované populace je vhodné zvažovat potenciální stratifikaci cervikálního screeningového vyšetření, jež může přispět k optimalizaci preventivního programu a zvýšení jeho nákladové efektivity.
Zdroj: Hejcmanová K. a kol., Vakcinace proti HPV a epidemiologie nádorů hrdla děložního: výzva ke stratifikacI screeningu, Klin Onkol 2024; 37 (Suppl 1)
Vstupujete na stránky obsahující informace, které jsou určeny lékařům oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro (dále jen „zdravotnický odborník“), a nikoliv široké (laické) veřejnosti či jiným skupinám odborníků.
Kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ prohlašujete, že:Pro případ, že nejste zdravotnickým odborníkem – lékařem oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro, pak kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ potvrzujete, že jste seznámen s riziky, kterým se vystavujete v důsledku možného chybného vyhodnocení informací, které jsou určeny odborníkům-lékařům, přičemž tato rizika zcela akceptujete. Tato rizika zahrnují zejména možnost chybného vyhodnocení (interpretace) informací dále uvedených, chybného posouzení vlastního zdravotního stavu, či možnost vzniku mylné preference ve vztahu k určitému humánnímu léčivému přípravku, zdravotnickému prostředku nebo diagnostickému zdravotnickému prostředku in vitro, neboť o vhodnosti případné léčby určitým humánním léčivým přípravkem, jehož výdej je vázán na lékařský předpis, nebo určitých typů zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro), rozhoduje vždy lékař po posouzení zdravotního stavu pacienta. Vhodnost užití humánního léčivého přípravku, jehož výdej není vázán na lékařský předpis, nebo zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro) je vhodné předem zkonzultovat s lékařem či lékárníkem.
Vyberte Vaši specializaci
Slouží k lepšímu zacílení odborného obsahu