Mějte přehled o dění v onkologii
Pravidelná dávka novinek v podobě článků, reportáží i přednášek
Pravidelná dávka novinek v podobě článků, reportáží i přednášek
Autor: Doc. MUDr. Milada Zemanová, Ph.D.
Onkologická klinika, 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Praze a Všeobecná fakultní nemocnice v Praze
V posledních dvaceti letech dochází v západním světě k významným změnám v epidemiologii karcinomů jícnu a žaludku. Zatímco incidence karcinomů těla a výtokové části žaludku významně klesá, dochází k až epidemickému vzestupu incidence adenokarcinomů gastroezofageální junkce (GEJ), které se někdy evidují jako nádory jícnu a někdy jako nádory žaludku. V mnoha případech pokročilého onemocnění přesnou iniciální lokalizaci totiž nelze rozpoznat, i když v současnosti platná 8. verze TNM klasifikace toto přiřazení definuje.
V každém případě nádory žaludku a GEJ patří mezi léčebně nejhůře zvládnutelné diagnózy, s poměrem mortalita/incidence 70 % (1). V roce 2020 byla incidence rakoviny žaludku v České republice 1294 osob a mortalita 974 osob, u nádorů jícnu činí incidence 656 osob a mortalita 577 osob (2).
Standardní léčba HER2 negativního karcinomu žaludku
V případě inoperabilního nebo metastazujícího karcinomu žaludku a GEJ je od 90. let minulého století standardem první linie léčby paliativní chemoterapie, založená na kombinaci fluoropyrimidinu (5-fluorouracil, capecitabine, S1) s platinovým derivátem (cisplatina, oxaliplatina) nebo irinotekanem. Trojkombinace fluoropyrimidin-platina-docetaxel zvyšuje účinnost, ale také toxicitu léčby. Medián přežití takto léčených pacientů se pohybuje mezi 9–14 měsíci (3). V druhé linii léčby je možno podávat irinotekan, docetaxel nebo paklitaxel a ramucirumab, což prodlužuje přežití o 1-2 měsíce oproti podpůrné léčbě (4).
Významným pokrokem v léčbě pokročilých stadií karcinomu žaludku a GEJ by mělo být přidání imunoterapie k chemoterapii. Adenokarcinomy v oblasti trávicího traktu jsou ale všeobecně málo imunogenní, s nízkou pozitivitou PD-L1 (zatím jediného prediktoru účinnosti imunoterapie) na nádorových buňkách (TPS skóre), např. exprese PD-L1 nad 1 % byla zjištěna maximálně u 23 % pacientů ve studii CM-649 (5). Prediktivním ukazatelem účinnosti je také mikrosatelitní nestabilita nebo aktivita genů mismatch repair (MSI/MR pozitivní), která je ale u nádorů žaludku vzácná, 4-7 % (7). Pro předpověď účinnosti imunoterapie je také vhodné kombinované skóre pozitivity PD-L1 na nádorových a imunokompetentních buňkách – tzv. CPS skóre.
U karcinomů žaludku a GEJ byl prokázán přínos přidání nivolumabu ke standardní kombinaci oxaliplatina + fluoropyrimidin (režimy FOLFOX nebo XELOX) v randomizované studii fáze III s akronymem CheckMate-649. Celkové přežití nemocných bylo významně delší v rameni s nivolumabem v podskupině nemocných s PD-L1 CPS ≥ 5 %, CPS ≥1 % a též u všech randomizovaných subjektů. Mediány přežití byly ve skupinách CPS ≥5 %, CPS ≥1 % a všech pacientů 14,4 měsíce, 14,0 měsíce a 13,8 měsíce v rameni s nivolumabem a 11,1 měsíce, 11,3 měsíce a 11,6 měsíce v rameni s chemoterapií samotnou (5). EMA registrovala na podkladě této studie nivolumab společně s chemoterapií k podání u nemocných s PD-L1 CPS ≥5 %, v České republice čekáme na úhradu z prostředků veřejného zdravotního pojištění.
Další studie testovaly u nádorů žaludku také účinnost pembrolizumabu v první i dalších liniích léčby (6,8), zatím bez registrace EMA, s výjimkou neresekovatelných nebo metastazujících nádorů žaludku s vysokou mikrosatelitovou nestabilitou (microsatellite instability-high, MSI-H) nebo s deficitem systému opravy chybného párování bází (mismatch repair deficient, dMMR), u kterých došlo k progresi onemocnění během nebo po alespoň jedné předchozí léčebné linii. Zastoupení těchto nádorů je nízké (4,0 % – 7,3 %), ale účinnost imunoterapie je výrazně vyšší, a to i v monoterapii (7).
Významnou novinkou je výsledek studií fáze III se zolbetuximabem. Na základě výsledků randomizované studie fáze II, která prokázala významné prodloužení přežití přidáním zolbetuximabu k chemoterapii v první linii nemocných s karcinomy žaludku a GEJ s vysokou expresí claudin 18.2 (CLDN18.2) byly iniciovány dvě studie fáze III (SPOTLIGHT: NCT03504397 a GLOW: NCT03653507). V lednu 2023 zveřejněné výsledky studie SPOTLIGHT porovnávající zolbetuximab plus mFOLFOX6 versus mFOLFOX6 plus placebo u CLDN18.2 pozitivních nádorů žaludku a GEJ také potvrdily významně lepší dobu do progrese i celkové přežití při léčbě kombinací mFOLFOX6 plus zolbetuximab. Prevalence CLDN positivity je v různých souborech udávána mezi 24-33% a je spojena s nádory difusního typu. Tato studie by měla znamenat zařazení dalšího molekulárně cíleného přípravku do portfolia léčby karcinomu žaludku, a tedy též novou indikaci pro histopatologické testování.
Význam histopatologické klasifikace
Nejstarší Laurenova klasifikace s rozdělením na intestinální, difusní a jiný karcinom je stále používána, novější WHO klasifikace s podrobnějším morfologickým členěním intestinálního typu a změnou nomenklatury difusního karcinomu na karcinom špatně kohezivní nebo z buněk tvaru pečetního prstenu nemá přídatný význam pro volbu multimodální léčebné strategie. Molekulárně-genetická klasifikace z roku 2014 s rozdělením karcinomu žaludku na Epstein-Barr virus pozitivní (EBV), mikrosatelitově nestabilní (MSI), genomicky stabilní (GS) a chromosomálně nestabilní (CIN) je pravidelnou součástí přednášek patologů, ale v praxi se nepoužívá. Co je z hlediska léčebné strategie a taktiky dnes nezbytné, je vyšetření prediktivních molekulárních markerů HER2/neu, PD-L1 a MSI/MMR. Přítomnost nebo výše exprese těchto markerů je sice určující až pro léčbu metastazujících nádorů, vzhledem k nadpoloviční četnosti tohoto stadia v době diagnózy by bylo velmi žádoucí provádět tato vyšetření reflexně, tak jak to je již standardem u plicních nádorů.
Standardní léčba HER2 pozitivního karcinomu žaludku
Receptor typu 2 lidského epidermálního růstového faktoru (HER-2) se stal prvním rutinně cíleným biomarkrem v léčbě karcinomu žaludku. Vysoká HER-2 exprese (imunohistochemická metoda - IHC) nebo amplifikace genu pro HER-2 (FISH metoda) je přítomna přibližně u 20 % případů rakoviny žaludku a je spojena s větší agresivitou chování nádorů. Přínos trastuzumabu v paliativní léčbě pokročilých nádorů žaludku prokázala studie ToGa, ve které byl podáván trastuzumab u pacientů s HER-2 pozitivitou IHC-3+ nebo, nebo u nižší intenzity byla vyžadována FISH pozitivita HER-2 (9). Léčba chemoterapií na bázi fluoropyrimidinů (kapecitabin nebo 5-FU) a cisplatiny s trastuzumabem nebo placebem ukázala, že přidání trastuzumabu snížilo riziko úmrtí o 26 % (HR 0,74) a prodloužilo medián přežití téměř o 3 měsíce (z 11,1 na 13,8 měsíců, p = 0,0046). Přitom u nemocných se zvlášť výraznou expresí HER-2 (IHC2+/FISH+ nebo IHC 3+) byl rozdíl ještě výraznější (medián 11,8 versus 16,0 měsíce). Přidání trastuzumabu k chemoterapii bylo dobře tolerováno. Trastuzumab v kombinaci s chemoterapií je nyní referenční léčbou pro pacienty s HER2 pozitivním karcinomem žaludku/GEJ a HER-2 pozitivita je vylučujícím kritériem pro zařazování do studií, kde je standardním ramenem samotná chemoterapie. U nemocných s pokročilým karcinomem žaludku/GEJ by proto měl být vždy testován HER-2 stav. Další anti HER-2 molekuly lapatinib, trastuzumab-emtansin nebo pertuzumab přínos v léčbě HER2 pozitivních nádorů žaludku neprokázaly (10), což se vysvětluje výraznou heterogenitou buněčných populací v nádorech žaludku.
Pro první linii léčby HER-2 pozitivních karcinomů žaludku znamená nyní přínos podobně jako u nádorů HER-2 negativních protinádorová imunoterapie s check-point inhibitorem. Po schválení FDA je již v některých zemích standardem pro léčbu 1. linie inoperabilních a metastazujících HER-2 pozitivních nádorů žaludku kombinace chemoterapie platina/fluoropyrimidin/trastuzumab s imunoterapií pembrolizumabem. Ve studii fáze III KEYNOTE-811 byla zatím publikována předběžná analýza účinnosti, ze které vyplývá, že kombinace s pembrolizumabem dosáhla o 22,7 % vyšší četnost objektivních odpovědí (74,4 % vs 51,9 %, p=0,00006) oproti režimu platina/fluoropyrimidon/trastuzumab plus placebo (11). Podání pembrolizumabu je vhodné bez ohledu na výši exprese PD-L1 podle CPS nebo TPS, což je rozhodující pro volbu imunoterapie v první linii léčby u HER2 negativních pacientů. Ve studii KEYNOTE-811 mělo 84,1 % zařazených subjektů pozitivní PD-L1 CPS skóre (CPS ≥ 1). HER2 pozitivita byla definována v KEYNOTE-811 jako IHC 3+ nebo IHC2+ a k tomu ISH pozitivita.
Terapie s konjugáty protilátka-cytostatikum
V poslední době dosahuje stále větších úspěchů koncept konjugátů protilátka-cytostatikum (ADCs – antibody-drug conjugate), který byl uplatněn také pro HER-2 pozitivní nádory. První takový konjugát T-DM1 (trastuzumab-emtansin) se úspěšně používá u HER-2 pozitivních karcinomů prsu, ale u HER-2 pozitivních nádorů žaludku neprokázal superioritu oproti chemoterapii u předléčených pacientů ve studii fáze2/3 s názvem GATSBY (12).
Trastuzumab deruxtecan - mechanismus účinku
Trastuzumab deruxtekan je konjugát protilátky cílené na HER-2 a nízkmolekulárního léčiva s cytostatickou aktivitou. Protilátkou je humanizovaná anti-HER2 IgG1 navázaná na deruxtekan, inhibitor topoizomerázy I (DXd), vázaný štěpitelným můstkem založeným na tetrapeptidu. Konjugát protilátka-léčivo je stabilní v plazmě. Protilátková složka slouží k navázání na HER-2 receptor, přítomný na povrchu některých nádorových buněk. Po navázání podstupuje komplex trastuzumab deruxtekanu internalizaci a štěpení intracelulárního můstku lysozomálními enzymy, které jsou upregulovány v nádorových buňkách. Po uvolnění způsobuje DXd poškození DNA a apoptickou smrt buněk. DXd, derivát exatekanu, je přibližně 10krát účinnější než SN-38, aktivní metabolit irinotekanu.
Trastuzumab deruxtecan v léčbě HER-2 pozitivního nádoru žaludku a GEJ
Tratsuzumab deruxtecan má v současné době příznivé výsledky u HER-2-pozitivních pacientů s adenokarcinomem žaludku nebo GEJ, u kterých došlo k progresi po léčbě první linie. FDA registrovala TDXd na základě výsledků klinické stude fáze II DESTINY-Gastric01 (13), ve které byl podáván trastuzumab deruxtecan oproti chemoterapii u pacientů z Japonska a Jižní Koree s HER-2 pozitivními nádory žaludku a GEJ, kteří progredovali po dvou předchozích liniích léčby. Celkové přežití 12,5 měsíce s trastuzumab deruxtecanem a 8,4 měsíce s chemoterapií (HR, 0,59; 95 % CI, 0,39 – 0,88) a přežití bez progrese 5,6 versus 3,5 měsíce (HR, 0,47; 95 % CI, 0,31 – 0,71) bylo významně delší při léčbě trastuzumab deruxtecanem než při chemoterapii vybrané podle volby lékaře (obr. 1). Nežádoucí účinky stupně 3-4 byly významně častější u nemocných s trastuzumab deruxtecanem než s chemoterapií (RR, 1,52; 95% CI, 1,2 – 1,91). V této studii mělo 77 % pacientů skóre HER-2 IHC3+ a 23 % nemocných HER-2 IHC 2+ plus ISH pozitivitu.
Další důkaz účinnosti trastuzumab deruxtecanu byl publikován v nerandomizované studii fáze II s názvem DESTINY-Gastric02, která byla prováděna u nemocných s HER-2 pozitivním nádorem žaludku a GEJ v západní populaci (14). Hlavní ukazatel účinnosti, potvrzená četnost léčebných odpovědí, byl 38 % po hodnocení nezávislé centrální komise, včetně 3,8 % pacientů s kompletní remisí. FDA schválila trastuzumab deruxtecan pro druhou nebo další linii léčby, i když studie DESTINY Gastric01 byla prováděna ve třetí a dalších liniích. Toto rozhodnutí podpořené panelem expertů se opírá o očekávaný léčebný přínos s ohledem na předchozí historii léčby, toleranci a výkonnostní stav pacientů.
Literatura:
1) Krejčí D, Pehalová L, Talábová A, et al. Kap. 3.7.: Zhoubný novotvar žaludku (C16), str. 78-87. In: Novotvary 2018 ČR. Zdravotnická statistika ČR. ÚZIS ČR. 2021. https://www.uzis.cz/res/f/008352/novotvary2018
2) https://www.svod.cz
3) Wagner AD, Grothe W, Haerting J, Kleber G, Grothey A, Fleig WE. Chemotherapy in advanced gastric cancer: a systematic review and meta-analysis based on aggregate data. J Clin Oncol. 2006 Jun 20;24(18):2903-9. doi: 10.1200/JCO.2005.05.0245. PMID: 16782930.
4) Kang YK, Boku N, Satoh T, et al. Nivolumab in patients with advanced gastric or gastro-oesophageal junction cancer refractory to, or intolerant of, at least two previous chemotherapy regimens (ONO-4538-12, ATTRACTION-2): a randomised, double-blind, placebo-controlled, phase 3 trial. Lancet. 2017 Dec 2;390(10111):2461-2471. doi: 10.1016/S0140-6736(17)31827-5.
5) Janjigian YY, Shitara K, Moehler M, et al. First-line nivolumab plus chemotherapy versus chemotherapy alone for advanced gastric, gastro-oesophageal junction, and oesophageal adenocarcinoma (CheckMate 649): a randomised, open-label, phase 3 trial. Lancet. 2021 Jul 3;398(10294):27-40. doi: 10.1016/S0140-6736(21)00797-2. Epub 2021 Jun 5. PMID: 34102137; PMCID: PMC8436782.
6) Sun JM, Shen L, Shah MA, et al. KEYNOTE-590 Investigators. Pembrolizumab plus chemotherapy versus chemotherapy alone for first-line treatment of advanced oesophageal cancer (KEYNOTE-590): a randomised, placebo-controlled, phase 3 study. Lancet. 2021 Aug 28;398(10302):759-771. doi: 10.1016/S0140-6736(21)01234-4. Erratum in: Lancet. 2021 Nov 20;398(10314):1874. PMID: 34454674.
7) Chao J, Fuchs CS, Shitara K, et al. Assessment of Pembrolizumab Therapy for the Treatment of Microsatellite Instability-High Gastric or Gastroesophageal Junction Cancer Among Patients in the KEYNOTE-059, KEYNOTE-061, and KEYNOTE-062 Clinical Trials. JAMA Oncol. 2021 Jun 1;7(6):895-902. doi: 10.1001/jamaoncol.2021.0275. PMID: 33792646; PMCID: PMC8017478.
8) Fuchs CS, Özgüroğlu M, Bang YJ, et al. Pembrolizumab versus paclitaxel for previously treated PD-L1-positive advanced gastric or gastroesophageal junction cancer: 2-year update of the randomized phase 3 KEYNOTE-061 trial. Gastric Cancer. 2022 Jan;25(1):197-206. doi: 10.1007/s10120-021-01227-z. PMID: 34468869; PMCID: PMC8732941.
9) Bang YJ, Van Cutsem E, Feyereislova A, et al. ToGA Trial Investigators. Trastuzumab in combination with chemotherapy versus chemotherapy alone for treatment of HER2-positive advanced gastric or gastro-oesophageal junction cancer (ToGA): a phase 3, open-label, randomised controlled trial. Lancet. 2010 Aug 28;376(9742):687-97. doi: 10.1016/S0140-6736(10)61121-X. Erratum in: Lancet. 2010 Oct 16;376(9749):1302. PMID: 20728210.
10) Li X, Xu J, Xie J, Yang W. Research progress in targeted therapy and immunotherapy for gastric cancer. Chin Med J (Engl). 2022 Jun 5;135(11):1299-1313. doi: 10.1097/CM9.0000000000002185. PMID: 35830242; PMCID: PMC9433086.
11) Janjigian YY, Kawazoe A, Yañez P, et al. The KEYNOTE-811 trial of dual PD-1 and HER2 blockade in HER2-positive gastric cancer. Nature. 2021 Dec;600(7890):727-730. doi: 10.1038/s41586-021-04161-3. Epub 2021 Dec 15. PMID: 34912120; PMCID: PMC8959470.
12) Thuss-Patience PC, Shah MA, Ohtsu A, et al. Trastuzumab emtansine versus taxane use for previously treated HER2-positive locally advanced or metastatic gastric or gastro-oesophageal junction adenocarcinoma (GATSBY): an international randomised, open-label, adaptive, phase 2/3 study. Lancet Oncol. 2017;18(5):640–653
13) Shitara K, Bang YJ, Iwasa S, et al: Trastuzumab deruxtecan in previously treated HER2-positive gastric cancer. N Engl J Med 382:2419-2430, 2020
14) Helwick C: DESTINY-Gastric02: Fam-trastuzumab deruxtecan-nxki produces responses in patients with HER2-positive gastric cancers. 2021. https://ascopost.com/news/september-2021/destiny-gastric02-trastuzumab-deruxtecan-produces-responses-in-patients-with-her2-positive-gastric-cancers/
Vstupujete na stránky obsahující informace, které jsou určeny lékařům oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro (dále jen „zdravotnický odborník“), a nikoliv široké (laické) veřejnosti či jiným skupinám odborníků.
Kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ prohlašujete, že:Pro případ, že nejste zdravotnickým odborníkem – lékařem oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro, pak kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ potvrzujete, že jste seznámen s riziky, kterým se vystavujete v důsledku možného chybného vyhodnocení informací, které jsou určeny odborníkům-lékařům, přičemž tato rizika zcela akceptujete. Tato rizika zahrnují zejména možnost chybného vyhodnocení (interpretace) informací dále uvedených, chybného posouzení vlastního zdravotního stavu, či možnost vzniku mylné preference ve vztahu k určitému humánnímu léčivému přípravku, zdravotnickému prostředku nebo diagnostickému zdravotnickému prostředku in vitro, neboť o vhodnosti případné léčby určitým humánním léčivým přípravkem, jehož výdej je vázán na lékařský předpis, nebo určitých typů zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro), rozhoduje vždy lékař po posouzení zdravotního stavu pacienta. Vhodnost užití humánního léčivého přípravku, jehož výdej není vázán na lékařský předpis, nebo zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro) je vhodné předem zkonzultovat s lékařem či lékárníkem.
Vyberte Vaši specializaci
Slouží k lepšímu zacílení odborného obsahu