Mějte přehled o dění v onkologii
Pravidelná dávka novinek v podobě článků, reportáží i přednášek
Pravidelná dávka novinek v podobě článků, reportáží i přednášek
Autor: MUDr. Vlasta Raušová
Vztah mezi socioekonomickým statusem (SES) a zdravím je častým předmětem zájmu epidemiologických studií v různých populacích a adjustace na faktory SES se stala rutinní součástí epidemiologických analýz. Zdraví je ovlivňováno socioekonomickými faktory, a to jak jejich materiálními, tak i psychosociálními aspekty.
Faktory SES jsou silnými prediktory ovlivnění zdravotních ukazatelů na úrovni individuální i na úrovni oblastí. Obecné výstupy epidemiologických studií potvrdily, že rozdíly v socioekonomickém statusu vedou k diferenciaci morbidity, předčasné mortality a poptávky po zdravotních službách. Tyto rozdíly neexistují jen jako přímý důsledek ekonomických faktorů, ale odrážejí i nerovnost danou věkem, pohlavím, sociálním postavením a geografickou oblastí.
Socioekonomické rozdíly se uplatňují u včasné detekce a léčbě zhoubných nádorů, což má zásadní vliv na jejich prognózu a délku přežití. Většina prací na toto téma potvrzuje, že pacienti z nízkých sociálních tříd mají významně horší výsledky v přežití, než nemocní z vysokých sociálních tříd. Vzdělání, povolání, příjem a podmínky bydlení patří v epidemiologických studiích k nejčastěji užívaným faktorům měření socioekonomického statusu. Mohou se vyskytovat samostatně nebo ve vzájemné kombinaci s dalšími SES faktory. Každý jednotlivý faktor SES specificky ovlivňuje socioekonomické podmínky v průběhu života jednotlivce a působí na jeho zdraví v komplexním efektu. Obecný konsenzus založený na výsledcích mezinárodních vědeckých studií potvrdil, že rozdíly v socioekonomickém statusu vedou k rozdílům v nemocnosti, předčasným úmrtím a poptávce po zdravotních službách. Tyto rozdíly neexistují jen jako přímý důsledek ekonomických faktorů, ale odrážejí i nerovnost danou věkem, pohlavím, sociálním postavením a geografickou oblastí.
Rakovina prostaty vykazuje jedny z největších rasových a socioekonomických rozdílů, které jsou úzce spjaty s místem bydliště, neboť život v chudších regionech přináší horší dostupnost zdravotní péče a horší výsledky.
Cílem této studie je prozkoumat přežití pacientů s rakovinou prostaty v různých okresech USA v závislosti na odlišných socioekonomických profilech a diskutovat o roli potenciálních zprostředkujících faktorů.
Ke zkoumání pětiletého přežití pacientů s rakovinou prostaty byla použita populační databáze incidence, přičemž byly zohledněny faktory, jako je socioekonomický status na úrovni okresu a dostupnost a využívání zdravotní péče. Výsledky ukázaly, že život v okresech s nižšími příjmy a úrovní vzdělání byl spojen s vyšší úmrtností na karcinom prostaty, zatímco lepší úroveň vzdělání byla spojena s nižší úmrtností.
Celkem bylo získáno 239 613 záznamů o pacientech s ca prostaty a bylo zjištěno, že pětileté přežití specifické pro toto onemocnění bylo 94 %. Celkově lze říci, že život v okresech s největší chudobou/nejnižším příjmem a nejhorší úrovní středoškolského vzdělání zvýšil úmrtnost na ca prostaty o 38 %, resp. 33 %, zatímco nejlepší úroveň bakalářského vzdělání snižovala riziko úmrtí o 23 %.
Asociace se značně lišily v závislosti na rasové/etnické stratifikaci. Víceúrovňové analýzy ukázaly různý podíl individuálních faktorů a faktorů na úrovni oblasti na přežití v rámci menšin. Ukázalo se, že vztah mezi socioekonomických statusem a přežitím ca prostaty je ovlivněn využíváním zdravotní péče a stadiem/stupněm onemocnění. Rasové/etnické kategorie reagovaly při podobných SES faktorech na úrovni okresu a na úrovni jednotlivce odlišně do té míry, že v hispánské populaci se rozdíly obrátily. Zahrnutí faktorů využívání zdravotní péče a závažnosti onemocnění může částečně podpořit jejich roli zprostředkovatelů. Přístup ke zdravotní péči (pojištění) nemusí být nutně spojen s lepším přežíváním u ca prostaty díky provedení biopsie a/nebo operace. Vzdělání na úrovni okresu hraje důležitou roli při rozhodování a volbě léčebných možností.
Využití výsledků této studie by mohlo být potenciálním podkladem pro zaměření úsilí v oblasti veřejného zdraví. Tato studie jako taková poskytuje vhled do rostoucí potřeby přizpůsobit intervence na základě rasy/etnicity a SES tak, aby bylo možné poskytovat přínos spravedlivě. V budoucích studiích by bylo vhodné provést mediační analýzu faktorů ovlivňujících vztah mezi SES a výsledky pacientů s karcinomem prostaty, aby bylo možné hlouběji porozumět cestám vedoucím k rozdílům. A konečně, prodloužení doby sledování na přibližně 15 až 20 let by mohlo odhalit větší rozdíly ve výsledcích při porovnávání různých rasových/etnických skupin.
Reference: El Khoury, C.J.; Clouston, S.A.P., Racial/Ethnic Disparities in Prostate Cancer 5-Year Survival: The Role of Health-Care Access and Disease Severity, Cancers 2023, 15, 4284. https://doi.org/10.3390/cancers15174284
Vstupujete na stránky obsahující informace, které jsou určeny lékařům oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro (dále jen „zdravotnický odborník“), a nikoliv široké (laické) veřejnosti či jiným skupinám odborníků.
Kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ prohlašujete, že:Pro případ, že nejste zdravotnickým odborníkem – lékařem oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro, pak kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ potvrzujete, že jste seznámen s riziky, kterým se vystavujete v důsledku možného chybného vyhodnocení informací, které jsou určeny odborníkům-lékařům, přičemž tato rizika zcela akceptujete. Tato rizika zahrnují zejména možnost chybného vyhodnocení (interpretace) informací dále uvedených, chybného posouzení vlastního zdravotního stavu, či možnost vzniku mylné preference ve vztahu k určitému humánnímu léčivému přípravku, zdravotnickému prostředku nebo diagnostickému zdravotnickému prostředku in vitro, neboť o vhodnosti případné léčby určitým humánním léčivým přípravkem, jehož výdej je vázán na lékařský předpis, nebo určitých typů zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro), rozhoduje vždy lékař po posouzení zdravotního stavu pacienta. Vhodnost užití humánního léčivého přípravku, jehož výdej není vázán na lékařský předpis, nebo zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro) je vhodné předem zkonzultovat s lékařem či lékárníkem.
Vyberte Vaši specializaci
Slouží k lepšímu zacílení odborného obsahu