Mějte přehled o dění v onkologii
Pravidelná dávka novinek v podobě článků, reportáží i přednášek
Pravidelná dávka novinek v podobě článků, reportáží i přednášek
Co přesně znamená plicní screening? A mohu se nechat vyšetřit jako bývalý kuřák?
Screening karcinomu plic je preventivní vyšetření, které slouží k odhalení rakoviny plic v rané fázi onemocnění. Vyšetření prostřednictvím nízkodávkového CT (počítačová tomografie) je pro pacienta nenáročné a je považováno za nejúčinnější.
Indikovat pacienta k vyšetření CT skenování s nízkou dávkou záření může všeobecný praktický lékař nebo také přímo specialista – ambulantní pneumolog. Populační pilotní program časného záchytu karcinomu plic byl spuštěn 1. 1. 2022.
Rakovina plic může být dlouhou dobu asymptomatická, tzn. pacienti nemusí léta pociťovat žádné projevy onemocnění a zdravotní obtíže. V případě, že je onemocnění diagnostikováno až na základě klinických příznaků, bývá zpravidla již v pozdním stádiu a účinnost léčby může být omezená.
Mezi nejčastější příčiny vzniku rakoviny plic patří kouření. Pacient je v průběhu celého pilotního programu časného záchytu karcinomu plic edukován o pozitivním efektu ukončení kouření. Včasné zachycení karcinomu je klíčové – nádor je v té době ještě dobře operovatelný a bez metastáz do okolních i vzdálených tkání, čímž se zvyšuje šance na úspěšnou léčbu a vyléčení.
Vyšetřit se mohou nechat současní i bývalý kuřáci či kuřačky ve věku od 55 do 74 let, jejichž kuřácká zátěž je minimálně 20 balíčkoroků – tzn. 20 vykouřených cigaret denně po dobu 20 let (nebo ekvivalentní počet vykouřených cigaret za delší nebo kratší období než 20 let). Účast v tomto populačním pilotním programu je dobrovolná a zdarma.
Prvotním kontaktem by měl být registrující praktický lékař, který má pacienta v dlouhodobé a pravidelné péči. Praktický lékař s pacientem probere jeho anamnézu, a pokud zjistí, že se jedná o rizikovou osobu, která splňuje kritéria (věk a kuřáckou historii) programu časného záchytu karcinomu plic, odešle pacienta k dalšímu vyšetření k lékaři specialistovi – pneumologovi.
Pneumolog s pacientem absolvuje krátký pohovor, během kterého si doplní potřebné informace. Následně pacienta fyzikálně vyšetří (pohledem, pohmatem, poslechem, poklepem), vyloučí jiná závažná onemocnění, provede vyšetření plicních funkcí (např. spirometrii, pulzní oxymetrii), případně doplní vhodná diagnostická vyšetření a podpoří pacienta v zanechání kouření krátkou protikuřáckou intervencí (edukačním pohovorem).
Pneumolog odešle pacienta k LDCT (low dose = nízkodávkové CT) vyšetření na akreditované radiologické pracoviště v komplexním onkologickém centru (KOC) nebo na akreditované radiologické pracoviště, které s KOC spolupracuje. Toto specializované pracoviště musí splňovat akreditační standardy pro centra zařazená do programu. LDCT skenování provádí odborný lékař – radiolog, který vyhodnotí vyšetření a podrobně popíše nález.
Radiologické pracoviště předává výsledek LDCT vyšetření indikujícímu lékaři – pneumologovi nebo praktickému lékaři. Následně lékař pacientovi srozumitelně vysvětlí zjištěný nález, jeho závažnost, další léčebný postup a odpoví na pacientovy dotazy.
Je-li výsledek negativní, znamená to, že je pacient v pořádku, nadále však zůstává v péči pneumologa a chodí na preventivní kontroly v určených intervalech (1 nebo 2 roky) podle schématu screeningového vyšetření Národního radiologického standardu. Při nálezu jiného plicního onemocnění je pacient odeslán zpět k pneumologovi ke komplexnímu vyšetření a převzetí do péče.
Pokud je výsledek neurčitý, pneumolog doporučí pacienta k opakovanému LDCT dle Národního radiologického standardu a dále koordinuje péči o pacienta.
V případě pozitivního nálezu došlo k záchytu onemocnění karcinomu plic. Pneumolog zajišťuje informování pacienta o dalších podrobných vyšetřeních, odešle pacienta na pneumoonkochirurgické pracoviště KOC k multidisciplinárnímu posouzení a stanovení postupu onkologické léčby.
Veškerá vyšetření, která jsou pacientovi indikována, jsou hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Všechna vyšetření je nutné provést ve smluvních zdravotnických zařízeních (tedy u poskytovatele zdravotních služeb, který má smlouvu se zdravotní pojišťovnou pacienta).
Program časného záchytu karcinomu plic usiluje o zvýšení informovanosti lidí o rakovině plic a její přímé souvislosti s kouřením, umožňuje záchyt časných, tedy vyléčitelných stadií karcinomu plic, je spojen s programem odvykání kouření a umožňuje také časný záchyt dalších závažných onemocnění plic léčitelných dobře v časných stadiích (plicní fibróza, CHOPN – chronická obstrukční bronchopulmonální nemoc).
Tisková zpráva ke stažení ZDE
Zdroj: www.vzp.cz
Vstupujete na stránky obsahující informace, které jsou určeny lékařům oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro (dále jen „zdravotnický odborník“), a nikoliv široké (laické) veřejnosti či jiným skupinám odborníků.
Kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ prohlašujete, že:Pro případ, že nejste zdravotnickým odborníkem – lékařem oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro, pak kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ potvrzujete, že jste seznámen s riziky, kterým se vystavujete v důsledku možného chybného vyhodnocení informací, které jsou určeny odborníkům-lékařům, přičemž tato rizika zcela akceptujete. Tato rizika zahrnují zejména možnost chybného vyhodnocení (interpretace) informací dále uvedených, chybného posouzení vlastního zdravotního stavu, či možnost vzniku mylné preference ve vztahu k určitému humánnímu léčivému přípravku, zdravotnickému prostředku nebo diagnostickému zdravotnickému prostředku in vitro, neboť o vhodnosti případné léčby určitým humánním léčivým přípravkem, jehož výdej je vázán na lékařský předpis, nebo určitých typů zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro), rozhoduje vždy lékař po posouzení zdravotního stavu pacienta. Vhodnost užití humánního léčivého přípravku, jehož výdej není vázán na lékařský předpis, nebo zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro) je vhodné předem zkonzultovat s lékařem či lékárníkem.
Vyberte Vaši specializaci
Slouží k lepšímu zacílení odborného obsahu