Mějte přehled o dění v onkologii
Pravidelná dávka novinek v podobě článků, reportáží i přednášek
Pravidelná dávka novinek v podobě článků, reportáží i přednášek
Proč některé léky může předepsat praktický lékař a jiné pouze lékař specialista? A může to ovlivnit výši doplatku? Výše a podmínky úhrady léků stanovuje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), který je pověřen rozhodováním o cenách a úhradách léčivých přípravků v procesu správního řízení.
Tyto podmínky úhrady mohou zahrnovat preskripční a indikační omezení pro předepsání léků. To znamená, že úhrada léčivého přípravku ze zdravotního pojištění může být v některých případech omezena, a to z důvodu zajištění správné, účelné klinické praxe a hospodárného nakládání s prostředky veřejného zdravotního pojištění. V případě, že nejsou dodrženy požadavky omezení, není lék z veřejného zdravotního pojištění hrazen.
Co je to preskripční omezení?
Preskripční omezení znamená, že některé léky jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění pouze tehdy, pokud je předepsal lékař s odpovídající specializací, například kardiolog, neurolog nebo onkolog. V určitých případech může jiný lékař předepsat takový lék rovněž, ale pouze na základě zmocnění specialistou. Pokud není předepisující lékař specialistou zmocněn a daný lék pacientovi přesto předepíše, musí si lék pacient uhradit sám.
Z hlediska odbornosti a specializované péče závisí preskripční omezení na odbornosti lékaře a na typu diagnózy pacienta. To znamená, že lékař s odpovídající specializací má vyšší náklady na péči, protože musí zajistit komplexní diagnostiku pacienta, odborné vyšetření a další potřebné úkony. Například u složitějších případů může být nutné provést specializované laboratorní testy, využít různé zobrazovací metody nebo konzultovat zdravotní stav pacienta s dalšími specialisty, to vše v rámci jednoho vykázaného výkonu hrazeného z veřejného zdravotního pojištění.
Preskripční omezení, která závisí na specializaci lékaře, jsou podle vyhlášky č. 376/2011 Sb., ve znění pozdějších předpisů, definována takto:
Preskripční omezení „E“: lék lze předepsat s úhradou ze zdravotního pojištění pouze odborným lékařem uvedeným v preskripčním omezení, který má uzavřenou smlouvu se zdravotní pojišťovnou na poskytování dané odborné péče. Tuto preskripci nelze delegovat na jiného lékaře. Preskripční omezení se uplatňuje zejména u léků, které vyžadují úzkou odbornou kontrolu kvůli možným specifickým účinkům nebo rizikům.
Preskripční omezení „L“: lék mohou s úhradou ze zdravotního pojištění předepisovat odborní lékaři uvedení v preskripčním omezení, kteří mají se zdravotní pojišťovnou smlouvu pro danou odbornost. V případě pověření může přípravek předepsat i jiný lékař na základě písemného zmocnění. Od 1. 7. 2024 mohou tyto léky předepisovat také všeobecní praktičtí lékaři a praktičtí lékaři pro děti a dorost, není-li to explicitně zakázáno v souhrnu údajů o daném léčivém přípravku (SPC) či v rozhodnutí o registraci.
Co je to indikační omezení úhrady (symbol P)?
Indikační omezení úhrady je jednou z možných podmínek úhrady, které stanovuje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) u některých léčivých přípravků. Léky s tímto omezením jsou označeny symbolem „P“. Takový lék může lékař předepsat jen tehdy, pokud pacient splňuje níže uvedené podmínky. Toto omezení znamená, že některé léky hrazené ze zdravotního pojištění může dostat pacient za splnění přesně stanovených podmínek.
Podmínky mohou zahrnovat:
přesně uvedenou indikaci včetně zahájení a ukončení léčby, popřípadě blíže určenou klinickým stavem pacienta; pokud nelze zahájení a ukončení léčby přesně vymezit, stanoví se pravidelný interval přehodnocení účinnosti léčby,
použití pro vyjmenované skupiny pacientů, charakterizované konkrétním onemocněním nebo klinickým stavem, nebo,
selháním, kontraindikací nebo nedostatečnou účinností předchozí linie terapie.
Jak zjistím, zda úhrada určitého léčivého přípravku podléhá preskripčnímu nebo indikačnímu omezení?
Databáze léků, kterou zveřejňuje SÚKL, obsahuje informace o všech lécích registrovaných v ČR. Týká se to léků, které mají ze zdravotního pojištění úhradu stanovenu i těch bez úhrady. Seznam je pravidelně aktualizován v měsíčních intervalech.
Mgr. Viktorie Plívová
tisková mluvčí
Tisková zpráva ke stažení ZDE
Zdroj: www.vzp.cz
Vstupujete na stránky obsahující informace, které jsou určeny lékařům oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro (dále jen „zdravotnický odborník“), a nikoliv široké (laické) veřejnosti či jiným skupinám odborníků.
Kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ prohlašujete, že:Pro případ, že nejste zdravotnickým odborníkem – lékařem oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro, pak kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ potvrzujete, že jste seznámen s riziky, kterým se vystavujete v důsledku možného chybného vyhodnocení informací, které jsou určeny odborníkům-lékařům, přičemž tato rizika zcela akceptujete. Tato rizika zahrnují zejména možnost chybného vyhodnocení (interpretace) informací dále uvedených, chybného posouzení vlastního zdravotního stavu, či možnost vzniku mylné preference ve vztahu k určitému humánnímu léčivému přípravku, zdravotnickému prostředku nebo diagnostickému zdravotnickému prostředku in vitro, neboť o vhodnosti případné léčby určitým humánním léčivým přípravkem, jehož výdej je vázán na lékařský předpis, nebo určitých typů zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro), rozhoduje vždy lékař po posouzení zdravotního stavu pacienta. Vhodnost užití humánního léčivého přípravku, jehož výdej není vázán na lékařský předpis, nebo zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro) je vhodné předem zkonzultovat s lékařem či lékárníkem.
Vyberte Vaši specializaci
Slouží k lepšímu zacílení odborného obsahu