Mějte přehled o dění v onkologii
Pravidelná dávka novinek v podobě článků, reportáží i přednášek
Pravidelná dávka novinek v podobě článků, reportáží i přednášek
Autor: MUDr. Vlasta Raušová
Antikoagulancia nesnižují riziko arteriálních trombotických příhod (ATE) u ambulantních pacientů se systémovou protinádorovou léčbou a jsou spojena se zvýšeným rizikem krvácení, uvádí systematický přehled a metaanalýza v časopise JACC: CardioOncology.
Výzkumníci z Ottawské univerzity v Kanadě zkoumali účinnost a bezpečnost antikoagulancií v prevenci ATE u ambulantních onkologických pacientů. Do systematického přehledu bylo zahrnuto 14 randomizovaných studií srovnávajících režim perorální nebo parenterální antikoagulace s režimem bez antikoagulace u pacientů, kteří dostávají systémovou protinádorovou léčbu bez jiné indikace k antikoagulaci. Antikoagulační léčba zahrnovala nízkomolekulární hepariny, přímá perorální antikoagulancia a warfarin. Arteriální trombotické příhody (infarkt myokardu, ischemická cévní mozková příhoda, intraabdominální arteriální embolie nebo okluze periferní tepny) byly zachyceny jako cílové body složené účinnosti nebo nežádoucí účinky.
Výsledky
Nebyla zjištěna žádná souvislost mezi podáváním antikoagulancií a snížením počtu ATE ve srovnání s placebem nebo standardní léčbou (relativní riziko [RR], 0,73; 95 % interval spolehlivosti [CI], 0,50 až 1,04).
U velkého a malého krvácení bylo relativní riziko při užívání antikoagulancií 1,56 (95 % CI, 1,12 až 2,17) a 2,25 (95 % CI, 1,45 až 3,48).
Ve 13 studiích, které uváděly mortalitu ze všech příčin, nebylo riziko úmrtí při antikoagulační léčbě sníženo (RR 0,99; 95 % CI 0,95 až 1,02).
Závěr
Systematický přehled a metaanalýza randomizovaných studií zahrnujících více než 10 000 účastníků nezjistily statisticky významné snížení výskytu ATE při užívání antikoagulancií u ambulantních onkologických pacientů zahajujících systémovou protinádorovou léčbu, zatímco výskyt závažného i nezávažného krvácení se při užívání antikoagulancií zvýšil. Údaje z této práce nepodporují rutinní používání antikoagulace k prevenci ATE u ambulantních onkologických pacientů.
Literatura:
1/ Xu Y. et al, Anticoagulation for the Prevention of Arterial Thrombosis in Ambulatory Cancer Patients, JACC: CardioOncology (2023). DOI: 10.1016/j.jaccao.2023.04.003
2/ Spaccarotella C. et al, To Anticoagulate or Not to Anticoagulate to Prevent Arterial Thrombosis During Systemic Cancer Therapy, JACC: CardioOncology (2023). DOI: 10.1016/j.jaccao.2023.05.006
3/https://medicalxpress.com/news/2023-07-anticoagulants-arterial-thrombotic-event-cancer.html
Vstupujete na stránky obsahující informace, které jsou určeny lékařům oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro (dále jen „zdravotnický odborník“), a nikoliv široké (laické) veřejnosti či jiným skupinám odborníků.
Kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ prohlašujete, že:Pro případ, že nejste zdravotnickým odborníkem – lékařem oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro, pak kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ potvrzujete, že jste seznámen s riziky, kterým se vystavujete v důsledku možného chybného vyhodnocení informací, které jsou určeny odborníkům-lékařům, přičemž tato rizika zcela akceptujete. Tato rizika zahrnují zejména možnost chybného vyhodnocení (interpretace) informací dále uvedených, chybného posouzení vlastního zdravotního stavu, či možnost vzniku mylné preference ve vztahu k určitému humánnímu léčivému přípravku, zdravotnickému prostředku nebo diagnostickému zdravotnickému prostředku in vitro, neboť o vhodnosti případné léčby určitým humánním léčivým přípravkem, jehož výdej je vázán na lékařský předpis, nebo určitých typů zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro), rozhoduje vždy lékař po posouzení zdravotního stavu pacienta. Vhodnost užití humánního léčivého přípravku, jehož výdej není vázán na lékařský předpis, nebo zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro) je vhodné předem zkonzultovat s lékařem či lékárníkem.
Vyberte Vaši specializaci
Slouží k lepšímu zacílení odborného obsahu