Mějte přehled o dění v onkologii
Pravidelná dávka novinek v podobě článků, reportáží i přednášek
Pravidelná dávka novinek v podobě článků, reportáží i přednášek
Autor: MUDr. Vlasta Raušová
Studie výzkumných pracovníků z Liverpoolu ukázala, že u pacientů s rakovinou plic lze přesně předpovědět riziko úmrtí během posledních čtyř týdnů života. Analýzou moči těchto pacientů je možné přesně určit pravděpodobnost jejich úmrtí, což jim i jejich rodinám umožní lépe se na tuto závažnou skutečnost připravit. Vědět, kdy pacient pravděpodobně zemře, je začátkem dobré péče na konci života. Rodinám a pacientům umožňuje přesněji plánovat a podporovat své blízké v procesu umírání. Lékaři pak mají informace a podklady pro to, aby mohli zvolit vhodnější řešení/rozhodnutí o pacientovi.
V článku publikovaném v International Journal of Molecular Sciences vědci ukazují, jak lze během 30 dnů před úmrtím pacienta měřit probíhající metabolické změny, které umožňují předpovědět datum smrti, přičemž přesnost se zvyšuje s blížícím se časem smrti. Tato studie jako první využívá ke zkoumání procesu umírání v posledních týdnech života metabolomický přístup. Její zjištění poskytují důkazy na podporu hypotézy, že u rakoviny existují specifické metabolické změny spojené s procesem umírání.
Běžné biomarkery u pacientů umírajících na rakovinu byly již identifikovány, nyní se jedná o konkrétní identifikaci změn v těkavých organických sloučeninách. Jasné metabolické změny spojené s koncem života byly pomocí plynové chromatografie a hmotnostní spektrometrie identifikovány v moči od 144 pacientů s rakovinou plic v posledních týdnech života. Ukázalo se, že 37 těkavých organických sloučenin se změnilo do takové míry, že bylo možné provést významné předpovědi úmrtí a rozdělit pacienty do skupin s nízkým, středním a vysokým rizikem úmrtí. Vysoké hodnoty pravděpodobnosti vykazují výsledky do 30 dnů před úmrtím. Studiem těkavých organických sloučenin v moči byl vytvořen model, který s vysokou pravděpodobností předpovídá, kdy tito pacienti zemřou.
Výzkumníci navrhují, že model může být použit jako informativní nástroj pro lékaře, kteří pečují o pacienta v terminálním stadiu rakoviny plic.
Metabolické změny, které tým identifikoval, jsou specifické pro terminální stadium rakovinu plic. Budoucí výzkum by se měl dále zaměřit na identifikaci změn biomarkerů u jiných typů malignit nebo dokonce u pacientů v kritickém stavu, u kterých by tak bylo možné poskytnout predikce. Tým výzkumníků již provádí další studie k ověření svého modelu.
Literatura
1. Elinor A. Chapman et al, GC-MS Techniques Investigating Potential Biomarkers of Dying in the Last Weeks with Lung Cancer, International Journal of Molecular Sciences (2023). DOI: 10.3390/ijms24021591
2. https://medicalxpress.com/news/2023-02-accurately-life-lung-cancer-patients.html
Vstupujete na stránky obsahující informace, které jsou určeny lékařům oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro (dále jen „zdravotnický odborník“), a nikoliv široké (laické) veřejnosti či jiným skupinám odborníků.
Kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ prohlašujete, že:Pro případ, že nejste zdravotnickým odborníkem – lékařem oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro, pak kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ potvrzujete, že jste seznámen s riziky, kterým se vystavujete v důsledku možného chybného vyhodnocení informací, které jsou určeny odborníkům-lékařům, přičemž tato rizika zcela akceptujete. Tato rizika zahrnují zejména možnost chybného vyhodnocení (interpretace) informací dále uvedených, chybného posouzení vlastního zdravotního stavu, či možnost vzniku mylné preference ve vztahu k určitému humánnímu léčivému přípravku, zdravotnickému prostředku nebo diagnostickému zdravotnickému prostředku in vitro, neboť o vhodnosti případné léčby určitým humánním léčivým přípravkem, jehož výdej je vázán na lékařský předpis, nebo určitých typů zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro), rozhoduje vždy lékař po posouzení zdravotního stavu pacienta. Vhodnost užití humánního léčivého přípravku, jehož výdej není vázán na lékařský předpis, nebo zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro) je vhodné předem zkonzultovat s lékařem či lékárníkem.
Vyberte Vaši specializaci
Slouží k lepšímu zacílení odborného obsahu