Mějte přehled o dění v onkologii
Pravidelná dávka novinek v podobě článků, reportáží i přednášek
Pravidelná dávka novinek v podobě článků, reportáží i přednášek
Ve dnech 1. - 3. 11. 2023 proběhly 47. Brněnské onkologické dny, důležité setkání odborníků na poli české a slovenské onkologie. Je nám ctí Vám v krátkých komentářích zprostředkovat novinky týkající se nejen portálu Mujpacient.cz, ale také diagnostiky a léčby onkologických onemocnění. Podívejte se na videa, která jsme pro Vás natočili po setkání odborného kolegia projektu Mujpacient.cz.
Nenechte si ujít důležitá sdělení a novinky od prof. Fínka, prof. Tesařové, MUDr. Katolické, MUDr. Tomáška a MUDr. Svobody.
prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D., MHA
Podpora edukace kolegů z menších regionálních center je zásadní
Dobrou zprávou je, že regionální onkologická pracoviště mohou podávat centrové léky, zkušenosti ale chybějí. Těší nás, že na portálu Mujpacient.cz budeme sdílet osobní zkušenosti s toxicitou a tolerabilitou centrových léčivých přípravků.
MUDr. Jiří Tomášek, Ph.D.
Novinky ve vyšetření prediktivních faktorů u kolorektálního karcinomu
Nově bychom měli vyšetřovat minimálně stav MSI-high především u karcinomu distálního rekta, kde hrozí amputace konečníku. V projektu Mujpacient.cz se budeme věnovat také bezpečnostnímu profilu generických léků, které bude možné předepisovat v regionálních onkologických centrech.
MUDr. Jana Katolická, Ph.D.
Z metastatického karcinomu prostaty se stalo chronické onemocnění
Základem léčby metastatického hormonálně senzitivního karcinomu prostaty je minimálně dvojkombinace nebo trojkombinace. Dále můžeme využít také inhibitory PARP nebo lutecium. Kolegium projektu Mujpacient.cz je tu pro Vás, konzultujte terapii svých nemocných.
prof. MUDr. Petra Tesařová, CSc.
Novinka pro onkologické pacienty se 7letou remisí
Díky iniciativě Hlas pacientů budou pacienti, kteří jsou 7 let v remisi po onkologickém onemocnění, považováni za zdravé a budou mít stejné podmínky při žádosti o finanční produkty jako zdraví uchazeči.
prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D., MHA
Problematika lékových interakcí je opomíjené téma
Než podáte inhibitory PARP, zjistěte si, jaké interakce má tento lék s ostatními léčivy. Pacienti nad 60 let věku, kteří k Vám přicházejí, mnohdy užívají další léčivé přípravky. Znalost lékových interakcí je proto zásadní.
MUDr. Tomáš Svoboda, Ph.D.
Pro koho je určen portál Mujpacient.cz?
Význam portálu Mujpacient.cz roste. Má totiž nejen konzultační, ale i edukační část, a to ve formě akreditovaných kazuistik či propojení s odbornými společnostmi nebo organizátory kongresů. V rámci konzultací pomáháme mladým, začínajícím lékařům se stanovením diagnózy a léčebného plánu stejně jako kolegům z menších regionálních pracovišť.
Děkujeme všem, kteří poskytli komentáře.
Vstupujete na stránky obsahující informace, které jsou určeny lékařům oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro (dále jen „zdravotnický odborník“), a nikoliv široké (laické) veřejnosti či jiným skupinám odborníků.
Kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ prohlašujete, že:Pro případ, že nejste zdravotnickým odborníkem – lékařem oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro, pak kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ potvrzujete, že jste seznámen s riziky, kterým se vystavujete v důsledku možného chybného vyhodnocení informací, které jsou určeny odborníkům-lékařům, přičemž tato rizika zcela akceptujete. Tato rizika zahrnují zejména možnost chybného vyhodnocení (interpretace) informací dále uvedených, chybného posouzení vlastního zdravotního stavu, či možnost vzniku mylné preference ve vztahu k určitému humánnímu léčivému přípravku, zdravotnickému prostředku nebo diagnostickému zdravotnickému prostředku in vitro, neboť o vhodnosti případné léčby určitým humánním léčivým přípravkem, jehož výdej je vázán na lékařský předpis, nebo určitých typů zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro), rozhoduje vždy lékař po posouzení zdravotního stavu pacienta. Vhodnost užití humánního léčivého přípravku, jehož výdej není vázán na lékařský předpis, nebo zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro) je vhodné předem zkonzultovat s lékařem či lékárníkem.
Vyberte Vaši specializaci
Slouží k lepšímu zacílení odborného obsahu