Mějte přehled o dění v onkologii
Pravidelná dávka novinek v podobě článků, reportáží i přednášek
Pravidelná dávka novinek v podobě článků, reportáží i přednášek
Autor: MUDr. Vlasta Raušová
Infekce HPV je pravděpodobně nejčastějším sexuálně přenosným onemocněním a zároveň příčinou přibližně 5 % všech lidských karcinomů. V současnosti jsou na trhu tři profylaktické vakcíny proti HPV infekci: bivalentní Cervarix, kvadrivalentní Gardasil (dříve Silgard) a nonavalentní Gardasil 9.
Rozsáhlá vědecká data o účinnosti vakcín jednoznačně prokazují u všech tří preparátů významnou účinnost proti rozvoji prekanceróz děložního hrdla. Podle vysoké evidence Cochrane databáze dosahuje účinnost HPV vakcín proti cervikálním intraepiteliálním neoplaziím 2. i 3. stupně asociovaných s HPV 16, 18 u dívek a žen ve věku 15–26 let ve srovnání placebem 99 %. HPV vakcíny také snižují riziko adenocarcinoma in situ ve stejné populaci podle evidence středního stupně přibližně o 90 %. První data dokládají i přímý dopad na snížení incidence invazivních karcinomů děložního hrdla u očkovaných jedinců. Kvadrivalentní a nonavalentní vakcíny jsou navíc vysoce efektivní v prevenci genitálních kondylomat.
V roce 2008/9 bylo na Fidži očkováno více než 30 000 dívek ve věku 9–12 let kvadrivalentní vakcínou proti lidskému papilomaviru (4vHPV). Očkování alespoň jednou dávkou dostalo více 60 % dívek (pouze jedna dávka 14 %, pouze dvě dávky 13 %, tři dávky 35 %). Účinnost vakcíny (VE) v jedné, dvou a třech dávkách 4vHPV proti onkogenním genotypům HPV 16/18 se hodnotila za osm let po očkování v retrospektivní kohorotvé studii u mladých těhotných žen. Studie byla omezena na těhotné ženy kvůli kulturní citlivosti dotazování na sexuální chování na Fidži. U 822 účastnic byl proveden vaginální stěr a vyšetření genitálních bradavic. HPV DNA byla detekována molekulárními metodami. Byla vypočtena upravená účinnost vakcíny (aVE) vůči detekci vakcinačních genotypů HPV (16/18), srovnávací skupině nevakcinačních genotypů (31/33/35/39/45/51/52/56/58/59/66/68) a genitálním bradavicím. Do upraveného modelu byly zahrnuty tyto kovariáty: věk, etnický původ a kouření podle univariantní asociace s jakoukoli detekcí HPV.
Výsledky
Prevalence HPV 16/18 ve skupinách bez očkování, s jednou, dvěma a třemi dávkami byla 13,3 %, 2,5 %, 0 % a 1,6 %, v uvedeném pořadí; u neočkovaných vysoce rizikových genotypů byla míra detekce podobná napříč dávkovacími skupinami (33,2-40,4 %, p = 0,321). Hodnoty aVE proti HPV 16/18 pro jednu, dvě a tři dávky byly 81 % (95 % CI; 48-93 %), 100 % (95 % CI; 100-100 %), resp. 89 % (95 % CI; 64-96 %). Prevalence HPV 16/18 byla nižší u žen s delší dobou od očkování.
Závěr
Osm let po očkování byla jedna dávka vakcíny 4vHPV vysoce účinná proti genotypům HPV 16 a 18. Jedná se o nejdelší trvání ochrany pro schéma snížené dávky 4vHPV v zemi s nízkým nebo středním příjmem v oblasti západního Pacifiku.
Reference:
1/ Reyburn R. et al., A single dose of quadrivalent HPV vaccine is highly effective against HPV genotypes 16 and 18 detection in young pregnant women eight years following vaccination: an retrospective cohort study in Fiji, The Lancet Regional Health - Western Pacific 2023;37: 100798, https://doi.org/10.1016/j.lanwpc.2023.100798
2/ Sehnal B. a kol., Aktuální data o účinnosti profylaktické HPV vakcinace v primární prevenci cervikálních lézí, Česká Gynekologie 2022; 87(2): 124-130
Vstupujete na stránky obsahující informace, které jsou určeny lékařům oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro (dále jen „zdravotnický odborník“), a nikoliv široké (laické) veřejnosti či jiným skupinám odborníků.
Kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ prohlašujete, že:Pro případ, že nejste zdravotnickým odborníkem – lékařem oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro, pak kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ potvrzujete, že jste seznámen s riziky, kterým se vystavujete v důsledku možného chybného vyhodnocení informací, které jsou určeny odborníkům-lékařům, přičemž tato rizika zcela akceptujete. Tato rizika zahrnují zejména možnost chybného vyhodnocení (interpretace) informací dále uvedených, chybného posouzení vlastního zdravotního stavu, či možnost vzniku mylné preference ve vztahu k určitému humánnímu léčivému přípravku, zdravotnickému prostředku nebo diagnostickému zdravotnickému prostředku in vitro, neboť o vhodnosti případné léčby určitým humánním léčivým přípravkem, jehož výdej je vázán na lékařský předpis, nebo určitých typů zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro), rozhoduje vždy lékař po posouzení zdravotního stavu pacienta. Vhodnost užití humánního léčivého přípravku, jehož výdej není vázán na lékařský předpis, nebo zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro) je vhodné předem zkonzultovat s lékařem či lékárníkem.
Vyberte Vaši specializaci
Slouží k lepšímu zacílení odborného obsahu