Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z MujPacient.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.

Objevte rubriku Z OBORU
V této rubrice Vás budeme pravidelně informovat o aktuálním dění ve světě onkologie. Těšit se můžete na videa, články či reportáže z kongresů. Tudy

×

Mějte přehled o dění v onkologii

Pravidelná dávka novinek v podobě článků, reportáží i přednášek

» Z oboru » Jaká je účinnost jedné dávky kvadrivalentní HPV vakcíny?

Jaká je účinnost jedné dávky kvadrivalentní HPV vakcíny?

Odborné články Výtahy
Jaká je účinnost jedné dávky kvadrivalentní HPV vakcíny?

Autor: MUDr. Vlasta Raušová

Infekce HPV je pravděpodobně nejčastějším sexuálně přenosným onemocněním a zároveň příčinou přibližně 5 % všech lidských karcinomů. V současnosti jsou na trhu tři profylaktické vakcíny proti HPV infekci: bivalentní Cervarix, kvadrivalentní Gardasil (dříve Silgard) a nonavalentní Gardasil 9.

Rozsáhlá vědecká data o účinnosti vakcín jednoznačně prokazují u všech tří preparátů významnou účinnost proti rozvoji prekanceróz děložního hrdla. Podle vysoké evidence Cochrane databáze dosahuje účinnost HPV vakcín proti cervikálním intraepiteliálním neoplaziím 2. i 3. stupně asociovaných s HPV 16, 18 u dívek a žen ve věku 15–26 let ve srovnání placebem 99 %. HPV vakcíny také snižují riziko adenocarcinoma in situ ve stejné populaci podle evidence středního stupně přibližně o 90 %. První data dokládají i přímý dopad na snížení incidence invazivních karcinomů děložního hrdla u očkovaných jedinců. Kvadrivalentní a nonavalentní vakcíny jsou navíc vysoce efektivní v prevenci genitálních kondylomat.

V roce 2008/9 bylo na Fidži očkováno více než 30 000 dívek ve věku 9–12 let kvadrivalentní vakcínou proti lidskému papilomaviru (4vHPV). Očkování alespoň jednou dávkou dostalo více 60 % dívek (pouze jedna dávka 14 %, pouze dvě dávky 13 %, tři dávky 35 %). Účinnost vakcíny (VE) v jedné, dvou a třech dávkách 4vHPV proti onkogenním genotypům HPV 16/18 se hodnotila za osm let po očkování v retrospektivní kohorotvé studii u mladých těhotných žen. Studie byla omezena na těhotné ženy kvůli kulturní citlivosti dotazování na sexuální chování na Fidži. U 822 účastnic byl proveden vaginální stěr a vyšetření genitálních bradavic. HPV DNA byla detekována molekulárními metodami. Byla vypočtena upravená účinnost vakcíny (aVE) vůči detekci vakcinačních genotypů HPV (16/18), srovnávací skupině nevakcinačních genotypů (31/33/35/39/45/51/52/56/58/59/66/68) a genitálním bradavicím. Do upraveného modelu byly zahrnuty tyto kovariáty: věk, etnický původ a kouření podle univariantní asociace s jakoukoli detekcí HPV.

Výsledky

Prevalence HPV 16/18 ve skupinách bez očkování, s jednou, dvěma a třemi dávkami byla 13,3 %, 2,5 %, 0 % a 1,6 %, v uvedeném pořadí; u neočkovaných vysoce rizikových genotypů byla míra detekce podobná napříč dávkovacími skupinami (33,2-40,4 %, p = 0,321). Hodnoty aVE proti HPV 16/18 pro jednu, dvě a tři dávky byly 81 % (95 % CI; 48-93 %), 100 % (95 % CI; 100-100 %), resp. 89 % (95 % CI; 64-96 %). Prevalence HPV 16/18 byla nižší u žen s delší dobou od očkování.

Závěr
 
Osm let po očkování byla jedna dávka vakcíny 4vHPV vysoce účinná proti genotypům HPV 16 a 18. Jedná se o nejdelší trvání ochrany pro schéma snížené dávky 4vHPV v zemi s nízkým nebo středním příjmem v oblasti západního Pacifiku.

Reference:
1/ Reyburn R. et al., A single dose of quadrivalent HPV vaccine is highly effective against HPV genotypes 16 and 18 detection in young pregnant women eight years following vaccination: an retrospective cohort study in Fiji, The Lancet Regional Health - Western Pacific 2023;37: 100798, https://doi.org/10.1016/j.lanwpc.2023.100798
2/ Sehnal B. a kol., Aktuální data o účinnosti profylaktické HPV vakcinace v primární prevenci cervikálních lézí, Česká Gynekologie 2022; 87(2): 124-130

Sdílet
Přihlaste se k odběru newsletteru. Na nově publikované případy Vás rádi upozorníme.
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z MujPacient.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.