Mějte přehled o dění v onkologii
Pravidelná dávka novinek v podobě článků, reportáží i přednášek
Pravidelná dávka novinek v podobě článků, reportáží i přednášek
Autor: MUDr. Vlasta Raušová
Helicobacter pylori je dobře známým rizikovým faktorem rakoviny žaludku. Jak k tomuto riziku přispívají zárodečné patogenní varianty v genech predisponujících k rakovině a jejich účinek v kombinaci s infekcí H. pylori na riziko rakoviny žaludku však nebyl široce hodnocen.
Autoři zkoumali souvislost mezi zárodečnými patogenními variantami ve 27 genech predisponujících ke vzniku rakoviny a rizikem vzniku rakoviny žaludku na vzorku 10 426 pacientů s rakovinou žaludku a 38 153 kontrol z japonské BioBanky. Hodnotili také kombinovaný vliv patogenních variant a infekce H. pylori na riziko rakoviny žaludku a vypočítali kumulativní riziko u 1 433 pacientů s rakovinou žaludku a 5 997 kontrol ze souboru HERPACC (Hospital-based Epidemiologic Research Program at Aichi Cancer Center).
Byly odhaleny zárodečné patogenní varianty v devíti genech (APC, ATM, BRCA1, BRCA2, CDH1, MLH1, MSH2, MSH6 a PALB2), které byly spojeny s rizikem rakoviny žaludku. Ve vzorcích autoři nalezli interakci mezi infekcí H. pylori a patogenními variantami v homologně-rekombinačních genech s ohledem na riziko rakoviny žaludku (relativní nadměrné riziko způsobené interakcí 16,01; 95% interval spolehlivosti [CI], 2,22 až 29,81; p=0,02).
Ve věku 85 let měly osoby s infekcí H. pylori a patogenní variantou vyšší kumulativní riziko rakoviny žaludku než osoby, které nebyly nositeli infekce H. pylori (45,5 % [95 % CI, 20,7 až 62,6] vs. 14,4 % [95 % CI, 12,2 až 16,6]).
Přítomnost infekce H. pylori tedy modifikuje riziko rakoviny žaludku ve spojení se zárodečnými patogenními variantami v homologních rekombinačních genech.
Reference: Usui Y. et al., Helicobacter pylori, Homologous-Recombination Genes, and Gastric Cancer, N Engl J Med 2023; 388:1181-1190, DOI: 10.1056/NEJMoa2211807
Vstupujete na stránky obsahující informace, které jsou určeny lékařům oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro (dále jen „zdravotnický odborník“), a nikoliv široké (laické) veřejnosti či jiným skupinám odborníků.
Kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ prohlašujete, že:Pro případ, že nejste zdravotnickým odborníkem – lékařem oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro, pak kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ potvrzujete, že jste seznámen s riziky, kterým se vystavujete v důsledku možného chybného vyhodnocení informací, které jsou určeny odborníkům-lékařům, přičemž tato rizika zcela akceptujete. Tato rizika zahrnují zejména možnost chybného vyhodnocení (interpretace) informací dále uvedených, chybného posouzení vlastního zdravotního stavu, či možnost vzniku mylné preference ve vztahu k určitému humánnímu léčivému přípravku, zdravotnickému prostředku nebo diagnostickému zdravotnickému prostředku in vitro, neboť o vhodnosti případné léčby určitým humánním léčivým přípravkem, jehož výdej je vázán na lékařský předpis, nebo určitých typů zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro), rozhoduje vždy lékař po posouzení zdravotního stavu pacienta. Vhodnost užití humánního léčivého přípravku, jehož výdej není vázán na lékařský předpis, nebo zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro) je vhodné předem zkonzultovat s lékařem či lékárníkem.
Vyberte Vaši specializaci
Slouží k lepšímu zacílení odborného obsahu