Mějte přehled o dění v onkologii
Pravidelná dávka novinek v podobě článků, reportáží i přednášek
Pravidelná dávka novinek v podobě článků, reportáží i přednášek
Dětská paliativní péče (DPP) v nemocnicích je v zahraničí standardem v péči o děti s život limitujícím onemocněním. V řadě nemocnic v České republice existují konziliární týmy paliativní péče (KTPP), přičemž několik z nich zajišťuje péči i o dětské pacienty a jejich rodiny.
Metody: Využití datové sady, kterou používají k popisu své činnosti KTPP, přičemž pro účely této publikace byla hodnocena data týkající se poskytování péče dětským pacientům. Hodnocené období zahrnovalo 24 měsíců od 1/2022 do 12/2023. Cílem bylo zmapovat poskytování nemocniční paliativní péče dětem a rodinám.
Výsledky: V ČR poskytovalo DPP v nemocnicích celkem 7 resp. 8 týmů v roce 2022 resp. 2023. V roce 2022 byla v ČR zahájena péče u 351 hospitalizačních případů, z toho bylo 177 unikátních rodných čísel. V roce 2023 šlo o 510 hospitalizačních případů, jednalo se o 270 unikátních rodných čísel. Péče paliativního týmu byla v obou letech zahájena časně, a to u 74 % resp. 79 % pacientů. Nejčastěji se jednalo o děti s neonkologickou diagnózou. Celkový počet intervencí činil 2 807 v roce 2022 a 5 746 v roce 2023. Přes 80 % všech paliativních intervencí v ČR bylo dokumentováno na jednom pracovišti, a to ve FN Motol. Do poskytování péče byli zapojeni zástupci 4 klíčových profesí týmu, tedy lékař, sestra, psycholog a zdravotně-sociální pracovník.
Závěr: Poskytování DPP v nemocničním prostředí v ČR je v iniciální fázi vývoje, nicméně řada aspektů péče v ČR odpovídá zahraničním standardům. Další výzkumy zhodnotí úspěšnost implementace DPP do systému poskytování zdravotní péče v nemocnicích v ČR.
Celý článek si můžete přečíst ZDE a nebo po kliknutí na obrázek níže.
Na stránkách časopisu Paliativní medicína je článek otevřeně dostupný mimo předplatné, po bezplatné registraci. Zaregistrujte se, nebo využijte možnosti předplatného a získejte přístup k plnému obsahu.
Děkujeme časopisu Paliativní medicína za možnost sdílení tohoto článku po tři týdny.
Vstupujete na stránky obsahující informace, které jsou určeny lékařům oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro (dále jen „zdravotnický odborník“), a nikoliv široké (laické) veřejnosti či jiným skupinám odborníků.
Kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ prohlašujete, že:Pro případ, že nejste zdravotnickým odborníkem – lékařem oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro, pak kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ potvrzujete, že jste seznámen s riziky, kterým se vystavujete v důsledku možného chybného vyhodnocení informací, které jsou určeny odborníkům-lékařům, přičemž tato rizika zcela akceptujete. Tato rizika zahrnují zejména možnost chybného vyhodnocení (interpretace) informací dále uvedených, chybného posouzení vlastního zdravotního stavu, či možnost vzniku mylné preference ve vztahu k určitému humánnímu léčivému přípravku, zdravotnickému prostředku nebo diagnostickému zdravotnickému prostředku in vitro, neboť o vhodnosti případné léčby určitým humánním léčivým přípravkem, jehož výdej je vázán na lékařský předpis, nebo určitých typů zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro), rozhoduje vždy lékař po posouzení zdravotního stavu pacienta. Vhodnost užití humánního léčivého přípravku, jehož výdej není vázán na lékařský předpis, nebo zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro) je vhodné předem zkonzultovat s lékařem či lékárníkem.
Vyberte Vaši specializaci
Slouží k lepšímu zacílení odborného obsahu