Mějte přehled o dění v onkologii
Pravidelná dávka novinek v podobě článků, reportáží i přednášek
Pravidelná dávka novinek v podobě článků, reportáží i přednášek
Na brněnském výstavišti se 23.-25. října konal již 48. ročník Brněnských onkologických dnů. Co zajímavého přinesla největší onkologická konference na území ČR? Poslechněte si krátké komentáře našich předních onkologů k odbornému programu BOD 2024 a novinkám v oboru onkologie tohoto roku.
Děkujeme všem, kteří poskytli komentáře.
Kdy zvažovat imunoterapii – proč ano, proč ne?
Imunoterapie představuje populární léčebnou modalitu napříč diagnózami. Kam se v léčebném algoritmu posouvá a jaké aktuální otázky je potřeba řešit, Vám v prvním vstupu přiblíží prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D., MHA. Kde ji lze využít, jaká jsou její pozitiva a jaké komplikace ukazuje až klinická praxe?
Nový staging pro klinickou onkologickou praxi
Ve druhém sdělení komentuje prof. MUDr. Petra Tesařová, CSc., svoji přednášku na BOD 2024. Byla zaměřena na staging de novo metastatického ca prsu. Jaký podíl diagnóz toto onemocnění tvoří a co nový staging umožní? Je u některého typu těchto nádorů naděje na úplné vyléčení?
ESMO 2024 očima Petry Tesařové
Čím zaujal prof. MUDr. Petru Tesařovou, CSc., letošní kongres ESMO v Barceloně? Z odborného programu vyzdvihla novou možnost individualizace adjuvantní léčby časného hormonálně dependentního karcinomu prsu nebo pokroky v radioterapii, které budou přínosné pro pacientky i radioterapeuty.
Co je nového v léčbě melanomu?
Je pozitivní, že se možnosti léčby maligního melanomu neustále zlepšují. Nejnovější pokroky terapie zmiňuje ve svém komentáři doc. MUDr. Radek Lakomý, Ph.D. Jaká nová léčebná kombinace je pro pacienty dostupná a kterých nemocných se týká? A komu je nově možné indikovat pembrolizumab? Rok 2024 znamená pokrok také pro terapii uveálního melanomu.
Radioligandová terapie CRPC
MUDr. Tomáš Svoboda, Ph.D., představil novou léčebnou modalitu metastatického kastračně rezistentního karcinomu prostaty. Co znamená pro klinickou praxi? Do jaké linie léčby se posouvá a kdy se stane součástí léčebných postupů v České republice?
Férová nabídka pro pacienta
MUDr. Jiří Tomášek, Ph.D., z odborného programu BOD 2024 vyzdvihl blok přednášek věnovaných tématu nabízení léčby pozdních linií. Jak k pacientovi přistupovat, co je povinností lékaře a čeho se držet?
Vstupujete na stránky obsahující informace, které jsou určeny lékařům oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro (dále jen „zdravotnický odborník“), a nikoliv široké (laické) veřejnosti či jiným skupinám odborníků.
Kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ prohlašujete, že:Pro případ, že nejste zdravotnickým odborníkem – lékařem oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro, pak kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ potvrzujete, že jste seznámen s riziky, kterým se vystavujete v důsledku možného chybného vyhodnocení informací, které jsou určeny odborníkům-lékařům, přičemž tato rizika zcela akceptujete. Tato rizika zahrnují zejména možnost chybného vyhodnocení (interpretace) informací dále uvedených, chybného posouzení vlastního zdravotního stavu, či možnost vzniku mylné preference ve vztahu k určitému humánnímu léčivému přípravku, zdravotnickému prostředku nebo diagnostickému zdravotnickému prostředku in vitro, neboť o vhodnosti případné léčby určitým humánním léčivým přípravkem, jehož výdej je vázán na lékařský předpis, nebo určitých typů zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro), rozhoduje vždy lékař po posouzení zdravotního stavu pacienta. Vhodnost užití humánního léčivého přípravku, jehož výdej není vázán na lékařský předpis, nebo zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro) je vhodné předem zkonzultovat s lékařem či lékárníkem.
Vyberte Vaši specializaci
Slouží k lepšímu zacílení odborného obsahu