Mějte přehled o dění v onkologii
Pravidelná dávka novinek v podobě článků, reportáží i přednášek
Pravidelná dávka novinek v podobě článků, reportáží i přednášek
Autor: MUDr. Vlasta Raušová
Za poslední tři desetiletí se míra přežití u rakoviny výrazně zlepšila. S klesající mortalitou a stárnutím populace s rakovinou se zátěž tímto onemocněním výrazně zvyšuje. Stále větší populace pacientů s rakovinou, zejména pacientů s hematologickými malignitami, má ve srovnání s populací bez rakoviny výrazně vyšší riziko rozvoje sepse. Recentní epidemiologická data ukazují, že jeden z pěti pacientů se sepsí má rakovinu a 8,5 % všech úmrtí na rakovinu je spojeno s těžkou sepsí.
Mezi lety 2009 a 2014 se výskyt sepse ve Spojených státech zvýšil o 10,3 % (95 % CI, 7,2 %–13,3 %). V roce 2017 bylo celosvětově hlášeno 11 milionů úmrtí souvisejících se sepsí, což představuje 19,7 % všech úmrtí v daném roce. Ve Spojených státech se odhaduje, že jedna třetina úmrtí hospitalizovaných pacientů souvisí se sepsí. Celkově se úmrtnost na sepsi pohybuje mezi 12,5 % a 17 %, u septického šoku může být až 34,2 %. V kohortě pacientů se solidními nádory a hematologickými malignitami (období 1994-2015) měli pacienti se sepsí a septickým šokem 30denní mortalitu 42,6 %.
Většina velkých epidemiologických studií uvádí kombinaci sepse se septickým šokem a pomíjí pacienty s rakovinou. Některé studie se zabývají kriticky nemocnými pacienty s hematologickými malignitami, ale ne sepsí nebo septickým šokem, zatímco jiné zprávy se zabývají septickým šokem u této populace před nejnovější mezinárodní konsensuální definicí pro sepsi a septický šok z roku 2016, a proto použily definici Sepsis-2. Některé studie zahrnovaly malé kohorty nebo byly rozloženy do dlouhých období, což vedlo k časovému zkreslení. V jiných studiích jsou hlášeny společně těžká sepse a septický šok.
Tato studie informuje o krátkodobých výsledcích a nezávislých prediktorech 28denní mortality u dospělých pacientů s hematologickými malignitami a septickým šokem dle nové, třetí, mezinárodní konsensuální definice pro klinická kritéria sepse a septického šoku (Sepsis-3) z komplexního onkologického centra.
V této studii u 459 dospělých pacientů s hematologickými malignitami a septickým šokem (n=459) podle kritérií Sepsis-3 zemřelo do 28 dnů 67,8 % pacientů a pouze 1 z 5 pacientů (19,4 %) byl po 90 dnech naživu. Střední věk pacientů byl 63 let (rozmezí 18–89 let), 39 % byly ženy, transplantaci kmenových buněk podstoupilo 109 (23,7 %) pacientů. Nepřeživší měli vyšší Charlsonův komorbiditní index (CCI), před přijetím na JIP byli déle hospitalizováni (P=0,01) a při diagnóze a během hospitalizace bylo jejich onemocnění závažnější (P < 0 ,001).
Analýza více proměnných ukázala přínos pro přežití u pacientů, kteří dostávali aminoglykosidy a faktor stimulující kolonie granulocytů (G-CSF), a u pacientů s vyššími hladinami albuminu. Respirační selhání, vyšší hladiny laktátu a vyšší skóre SOFA (Sequential Organ Failure Assessment score) byly spojeny se zvýšenou mortalitou. Nejvyšší mortalita byla u pacientů po transplantaci, kteří měli reakci štěpu proti hostiteli.
Přežití pacientů s rakovinou a pacientů se sepsí se během posledních dekád zlepšilo, zejména po mimořádném mezinárodním úsilí ve vzdělávání v oblasti sepse a vývoji léčebných strategií ke snížení mortality na sepsi; nicméně tato studie ukazuje špatné výsledky u pacientů s hematologickými malignitami splňujícími kritéria Sepsis-3. Tato kohorta zahrnovala populaci s vysokým skóre SOFA a vysokým CCI, významnou potřebou ventilační podpory a vysokým výskytem akutního selhání ledvin. Naproti tomu pacienti se septickým šokem, nesplňující kritéria Sepsis-3, vykazovali vysokou, ale přesto významně nižší mortalitu. Tyto rozdíly zdůrazňují dopad definice Sepse 3.
Tato studie je první, která komplexně popisuje krátkodobou mortalitu dospělých pacientů s hematologickými malignitami přijatých na JIP a splňujících kritéria Sepsis-3 pro septický šok. Navzdory celkovému zlepšení přežití u pacientů s rakovinou a sepsí uváděným v literatuře za poslední dvě desetiletí, stejně jako dopadu definice Sepsis-3, je septický šok u pacientů s hematologickými malignitami stále spojen s vysokou mortalitou a nízkým 90denním přežitím. Tyto výsledky jsou naléhavou výzvou k akci s vyšší informovaností, včetně dalšího hodnocení intervencí, jako je dřívější přijetí na JIP, podávání aminoglykosidů a léčba G-CSF.
Zdroj: Manjappachar N.K. et al., Outcomes and Predictors of 28-Day Mortality in Patients With Hematologic Malignancies and Septic Shock Defined by Sepsis-3 Criteria, J Natl Compr Canc Netw 2022;20(1):45–53, doi: 10.6004/jnccn.2021.7046
Vstupujete na stránky obsahující informace, které jsou určeny lékařům oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro (dále jen „zdravotnický odborník“), a nikoliv široké (laické) veřejnosti či jiným skupinám odborníků.
Kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ prohlašujete, že:Pro případ, že nejste zdravotnickým odborníkem – lékařem oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro, pak kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ potvrzujete, že jste seznámen s riziky, kterým se vystavujete v důsledku možného chybného vyhodnocení informací, které jsou určeny odborníkům-lékařům, přičemž tato rizika zcela akceptujete. Tato rizika zahrnují zejména možnost chybného vyhodnocení (interpretace) informací dále uvedených, chybného posouzení vlastního zdravotního stavu, či možnost vzniku mylné preference ve vztahu k určitému humánnímu léčivému přípravku, zdravotnickému prostředku nebo diagnostickému zdravotnickému prostředku in vitro, neboť o vhodnosti případné léčby určitým humánním léčivým přípravkem, jehož výdej je vázán na lékařský předpis, nebo určitých typů zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro), rozhoduje vždy lékař po posouzení zdravotního stavu pacienta. Vhodnost užití humánního léčivého přípravku, jehož výdej není vázán na lékařský předpis, nebo zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro) je vhodné předem zkonzultovat s lékařem či lékárníkem.
Vyberte Vaši specializaci
Slouží k lepšímu zacílení odborného obsahu