Polymorbidní žena, jak s adjuvantní terapií
Dobrý den, prosím o konzultaci postupu. Jedná se o polymorbidní pacientku 71 let, s objemnějšími prsy, v anamneze po operaci srdce pro rozsáhlé postrevmatické změny, výměna mitrální, aortální, trikuspidální chlopně 10/2016 SV arytmie, Arter hypertnez, Obezita, POlyvalentní alergie Nyní je po parciální resekci + SLNB l.sin + revizi axily 24/1/2024 pT2(m)pN1c(3/6LU) Histologie: invazivní duktální karicnom G2, ve dvou ložiscích, max velikost většího 20mm, rozsáhlé známky Llymfangioinvaze, s meta postižením LU, přítomny známky angioinvaze, nádorové struktury zasahují do resekčního pektorálního okraje i ventrálního okraje v jedné LU meta s kontinuálním šířením do okolní tukové tkáně, další LU kompletně infiltrovaná tumorem, invaze přes pouzdro, další 1 Lu s meta, 3 LU bez nádorových struktur ER 100% PR 90% ki 67 15% HERneg.
Nyní rozhodujeme o dalším možném léčebném postupu:
1/ vhodné provedení ablace vzhledem k R1 resekci,
2/následně indikace radioterapie hrudní stěny a lymfatik vzhledem k rozsahu postižení uzlin,
3/ ke zvážení i adjuvantní chemoterapii, pokud ano, pak asi doplnit Mammaprint,
Pacientka je polymorbidní, obezní, po komplikovaném onemocnění srdce, každý z plánovaných kroků je pro ni rizikový ... jaký byste volili postup? Děkuji za radu!
Reakce: 3
Pacientka má lokálně pokročilý hormonálně dependentní karcinom levého prsu G2, KI 67 15%. Je po neradikálním parciálním výkonu a odstranění malého počtu uzlin, přičemž ve 3 byly makrometastázy, dvě z nich se šíříly přes pouzdro. Přes srdeční onemocnění bych ji indikovala k mastektomii a radioterapii, . Systémově bych jí léčila inhibitorem aromatázy.

Není k tomu asi co víc dodat, souhlasím s kolegyněmi. Jediným poněkud sporným bodem zůstává provedení či neprovedení RME. Hlavní slovo by zde měl mít samozřejmě internista a lékař z ARO (vzhledem k pac. přidruženým komorbiditám), ale je též nutno pomyslet na jednu zásadní věc a tou je lateralita karcinomu, pacientka je k RT indikována (díky nálezu v axile) a to i po radikálním výkonu, kromě toho při ozařování stěny hrudní je daleko větší šance, že bude do cílového objemu zahrnuta určitá (větší) část myokardu, což může být u nemocné problém. Operační výkon je rizikový stran kardiálního stavu nemocné též. Při zvážení přínosů a rizik bych se přikláněla jen k RT a HRT a operaci bych neindikovala. Systémová terapie s AIs.

Vyjádření lékaře k doporučení kolegia
Po pohovoru s pacientkou nakonec je plán mastectomie, pravděpodobně následně s radioterapií a pokračování inh aromatasy. Děkuji za poradu!
Tazatel byl s doporučeními spokojenDalší případy
Recidiva karcinomu TNBC v LU
26. 3. 2025 08:46Dobrý den, chtěl bych se poradit nad dalším postupem a léčbou u 60leté BRCA1+ pacientky, která svou první operaci prsu pro duktální karcinom vlevo absolvovala v roce 1995. Absolvovala levostrannou ME a exenteraci axily a následovalo 6xFAC a o rok poz...
Adjuvantní léčba Ca prsu
18. 3. 2025 13:31Dobrý den, chtěla by jsem se zeptat na názor ohledně adjuvantní léčby Ca prsu u mojí pacientky. Premenopauzální pacientka (42 let) z CCB ložiska v pravém prsu diagnostikován DCIS G3 HR negat, Ki67 40%. Pacientka byla vzhledem k velkému rozsahu patolo...
Pacientka s TNBC s nedostatočnou odpoveďou na neoadjuvantnú liečbu
26. 2. 2025 11:04Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o konzultáciu. Jedná sa o 50 ročnú pacientku bez významnejšieho predchorobia. Pac. s dg. lok. pokroč. inflamat. Ca ľavého prsníka, histolog. z CCB : IDC, grade 3, Ki 67 50 %, HER 2 low, ER negat., PR negat., ako...
Podle popsaných interkurencí má pacientka kontraindikaci k chemoterapii. Proto bych multigenové vyšetření nedoplňovala. Jedná se o nádor s vysokou pozitivitou ER a PR a překvapivě nízkou proliferací G2. Doporučila bych pouze adjuantní HT- inhibitor aromatázy up front na 7-10 let dle toletnace + kyelinu zoledronovou v adjuvanci. Kriteria pro adjuvantní podání abemaciklibu nesplňuje. Ablace by byla u pacientky indikována, je však nutné zvážit rizika další operace. RT bych pacientce doporučila.