Pokročilý ca recta
Reakce: 2
Pacient vyšetřován pro symptomy z mimopánevního postižení, nepředpokládám tedy urgentní nutnost řešit primární tumor rekta operačně - zřejmě není riziko obstrukce. Zahájil bych paliativní chemoterapii v kombinaci s cílenou léčbou na základě doplnění vyšetření přítomnosti mutace BRAF a RAS, tedy u WT s antiEGFR, jinak s antiVEGF látkou. Podle dosažené odpovědi by mohla být dalším krokem metastazektomie jater a plic nebo konkomitantní RTCHT pánve, což však bude záviset na výsledku kontrolních grafických vyšetření.

Vyjádření lékaře k doporučení kolegia
Děkuji za názory, po zhodnocení celkového stavu operace odložena do event.II.linie a zahájena paliativní chemo spolu s cílenou léčbou.
Další případy
Generalizovaný tumor transversa 19letá pacientka MSS RAS G12C CPS 100%
22. 4. 2025 08:2619letá pacientka - nízce dif. Ca kolon transversum cT4a N1 M1c (peritoneum, omentum) G3 KS IVC Ki67 90% MSS KRAS mut G12C PDl1 CPS 100Histologie (M-8140/36): fragmenty sliznice tlustého střeva se zachovalou architektonikou krypt, které jsou infiltrov...
dMMR/MSI-H stav u hereditárních CRC
6. 4. 2025 09:10dMMR/MSI-H stav u hereditárních CRC se týká 3% 13% 30% nemocných? Děkuji za odpověď.
Kolorektální karcinom mladé ženy
11. 2. 2025 09:11Dobrý den, prosím o Vaši poradu, jak byste postupovali stran rozsahu adjuvantní chemoterapie. Jedná se o ženu 34 let, s diagnosou ca sigmoidea, st.p. resekci 22/10/2024, pT3 pN1cM0 R0 Stage: IIIB adenoca G2, perineurální šíření, 18 neg LU, V perikoli...
Jde o metastatický karcinom rekta s meta do jater a plic. Primární nádor je zdá se asymptomatický, tedy nepůsobí obturaci, není masivnější krvácení ani rektální syndrom. Není jasný rozsah metastáz v játrech a plicích a nelze tedy ani orientačně posoudit teoretickou možnost radikální metastazektomie obou orgánů. Jde ale o synchronní metastázy, což je prognosticky horší. Limitující stran prognózy je metastatické onemocnění a ne primární nádor. Z tohoto pohledu není nutné zatěžovat pacienta amputací rekta s odstraněním primárního nádoru. Doporučil bych došetření stavu onkogenu RAS a BRAF, zahájit systémovou chemoterapii FOLFOX a v případě wt-RAS, wt-BRAF přidat do kombinace inhibitor EGFR, při mutaci některého onkogenu bevacizumab. Bevacizumab bych místo FOLFOX kombinoval s režimem XELOX. Pokud bude dosaženo stabilizace nebo regrese, tak vysadit oxaliplatinu po cca 4 měsících léčby. Při udržovací chemoterapii s fluoropyrimidinem realizovat chemoradioterapii na oblast pánve s cílem stabilizovat primární nádor, snížit riziko lokální progrese. V rámci multioborového týmu je nutné posoudit spíše jen teoretickou možnost radikální metastazektomie jaterních a plicních metastáz. I v případě technické resekability metastáz, bych jako první doporučil zahájení systémové léčby. Operaci primárního nádoru a metastáz pak sekvenčně až bude jasné, že je nemoc stabilní nebo v regresi. V případě progrese by měla operace primárníhoí nádoru význam jen k řešení případných symptomů.