Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z MujPacient.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.

Objevte akreditované cykly kazuistik ONKO AKADEMIE - přidán VI. cyklus. VÍCE ZDE

×

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

» Onkolog, Urolog » Karcinom ledvin » mRCC u pacienta v dialyzačním programu

mRCC u pacienta v dialyzačním programu

22. 9. 2015
Pacient 1953, bez významných komorbidit. 1997 radik. pravostr. nefrektomie pro TU Grawitz pT2 N0M0, 12/2013 radik. nefrektomie levé ledviny pro duplicitní TU Grawitz pT3a pN1 M0, bez další léčby, byl v celkové remisi, původně zvažováno v odstupu zařazení do transplant. programu. 6/2015, zjištěny meta v uzlinách retroperitonea a plicích, radik. neresekabilní. Dialýza nyní pravidelně, bez komplikací, pracuje dále jako konstruktér. PS=1, laboratorně vysoká urea, kreatinin jak obvykle u dialyzovaných, jinak v mezích. Navrhněte prosím vhodnou léčbu.
Sdílet

Reakce: 8

Jako manželka nefrologa mám zkušenosti s léčbou dialyzovaných nemocných , a to i s renálním karcinomem. Podávala jsem Sutent, Nexavar i Votrient v neredukovaných dávkách, bez větších problémů a s dobrým efektem, jen je třeba sladit podávání tablet s dialýzou, aby se podaný lék vzápětí neoddialyzoval. Hematologicky bývá problém s anemií, kterou je třeba řešit. Pokud se podává erytropoetin, neměla by cílová hodnota Hb přesáhnout 100g/l. .

Myslím, že vše již zaznělo od klinických onkologů - tedy cílená léčba, volba preparátu dle rozhodnutí klinického onkologa, nutná úzká komunikace s nefrology.

Navrhuji postupovat, jako by měl nemocný 1 - 2 ledviny. Návrh sunitinib v schématu 2/1.

Pokud je pacient v celkově dobrém stavu, souhlasím s kolegy, tj. podat cílenou terapii dle platných pravidel s načasováním po dialýze.

Postupovat jako u pacienta bez této komplikace, u nás tedy nejspíše zahájení cílené léčby sunitinibem s podáním léku po provedené dialýze.

Preferovala bych pazopamid oproti sunititibu, spíše jen vzhledem k očekávaným NÚ. Na časování je nezbytné se domluvit s nefrologem.

MUDr. Michaela Matoušková
MUDr. Michaela Matoušková 24. 9. 2015 13:38

U pacienta zahájit léčbu sunitinibem a s nefrology se domluvit o aplikaci erytropoetinu. Mám několik pacientů s tímto problémem a zvládáme dlouhodobě léčbu bez komplikací.

MUDr. Eugen Kubala
MUDr. Eugen Kubala 24. 9. 2015 10:17

V této klinické situaci mám zkušenost s podáním Votrientu. Zahájili jsme redukovanou dávkou 400mg/den s eskalací následně, celkově doba léčby přesáhla 16 měsíců s efektem regrese. Při léčbě se zhoršila anemizace, zvládnuto analogy erytropoetinu.
Podle mého názoru není koordinace mezi podáním Votrientu a dialýzou nutná. V příručce Dialysis of Drugs z roku 2013 je u pazopanibu uvedeno, že sice nejsou publikována žádná přesná data, ale podle fyzikálně chemických vlastností látky lze předpokládat, že její odstranění dialýzou není významné. Týká se to dialýzy konvenční, "high permeability" i dialýzy peritoneální. Obdobné informace jsou uvedeny u sunitinibu.

Další případy

Další schémata terapie u mRC?

10. 12. 2024 09:08

Avelimab/ axitinib je schválen a hrazen v ČR pro léčbu dobré prognostické skupiny nemocných s mRC. Lze doporučit i jiná schémata? Děkuji.

Prediktivní faktory/biomarkery u ca ledviny

24. 9. 2024 08:53

Existuji prediktivní faktory/biomarkery, které rozhodují o podání kombinace IO/TKI nebo IO/IO u mRC?

raritní

Zařazení do WL na transplantaci ledviny

13. 1. 2023 13:01

Pacient - 43 let, se selháním ledvin ve 30 letech, stav po transplantaci ledviny, od roku 2019 v chronickém dialyzačním režimu 3x týdně pro selhání dárcovského štěpu. V rámci vyšetřování v čekací listině na transplantaci zjištěn tumor pravé ledviny,...

Přihlaste se k odběru newsletteru. Na nově publikované případy Vás rádi upozorníme.
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z MujPacient.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.