Kožní metastáza na kalvě
Reakce: 5
Hezký den.
Předpokládám, že se po celou dobu nedostavila nejen ke kontrole, ale ani pro léky, takže k progresi došlo bez souvislosti s podávanou HT. Pak bych situaci řešil aktuálně (salvage) mastektomií s disekcí axily bez následné aktinoterapie u již diseminovaného tumoru, vyjma pooper.ozáření jizvy po exstirpaci meta na kalvě. Následně bych ji nechal dlouhodobě na HT (AI), kterou spíše neužívala a CHT podal pouze v případě hrozící viscerální krize při rozsáhlém meta postižení na doplňovaných stážovacích vyšetřeních – režim dle aktuálního nálezu (játra?, kosti?, plíce?) spíše s taxanem, ale také s ohledem na spolupráci u dříve nespolupracující pacientky.
U pacientky bych volila systémovou hormonální léčbu inhibitorem aromatázy, mastectomii ( jedním z důvodu je i možná exulcera při další progresi + možný přínos v prognóze po odstranění primárniho nádoru), oblast extirpované metastázy oblasti hlavy bych neozařovala (zhoršilo by to kvalitu života pacientky-alopecie a navíc lze ozářit v případě progrese). V případě, že by byla prokázána generalizace, ale pacientka bude asymptomatická, léčila bych stejně. V případě hrozicích symptomů z metastáz ( dušnost, jaterní selhání) bych volila chemoterapii- asi Xelodu v monoterapii (nebude mít pacientka alopecii), navíc má onemocnění přiznivý fenotyp.
Vzhledem k tomu, že se žena zatím neléčila, je možné současnou klasifikaci inv. duktálního karcinomu prsu G1 (stranu jsem nevyčetla) ohodnotit jako T3 N0 (není údaj o UZ vyšetření prsu a axill, ale předpokládám, že je samozřejmostí) M1 (kůže kalvy), hormonálně dependentní, HER2 independentní, s nízkou proliferační aktivitou. Žena je postmenopauzální, T.č. bez bližší znalosti výskytu případných dalších vzdálených metastáz.
Kromě toho již dříve (2002) léčený M.H. chemoterapií a RT, předpokládám že nyní v remisi.
Léčbu bych zahájila hormonoterapií s AIs, po 3-6 měsících bych hodnotila efekt terapie, s cílem následně provést mastectomii + SNB nebo dissekci axilly (dle stavu uzlin v době hodnocení), na oblast kalvy doplnit o RT. RT na oblast stěny hrudní po předchozí RT pro M.H. může být problematická, nevolila bych ji. CHT primárně ne, jen v případě prokázané vzdálené diseminace v dalších orgánech, pokud by nereagovaly na hormoterapii (AIs, následně Faslodex). Preferovala bych weekly režim s PaclitaxeIem, který se dobře toleruje a dá se podávat dlouhodobě.
Zahájila bych léčbu inhibitorem aromatázy, pokud bude nemocná generalizovaní ve skeletu spolu s i.v. bisfosfonáty , po 2-3 měsících zhodnotila efekt a uvážila paliativní operační řešení nádoru v prsu , jako debulking nádorové nálože.
Další případy
Unikátny prípad pacientky s triplicitnou malignitou
19. 11. 2024 16:1675 ročná pac. s dg. Ca prsníka bilat., vpravo cT2N0M0, vľavo cT4N1M0, histolog. z incízie kožnej tu lézie VĽAVO: inv. duktálny Ca, NST, grade 1-2, ER 100%, PR 30%, HER negat skóre 1+, Ki 67 do cca 15%, p 53 wt, Z: malígna lézia (B5b) - invazívny dukt...
Léčba oligometastatického onemocnění u karcinomu prsu
1. 11. 2024 08:16Vážené kolegium, prosím o radu, jak dále postupovat: 41letý muž, lékař, BRCA2 pozitivní po mastektomii s biopsií sentinelové uzliny v červnu 2018. Histologicky se jednalo o invazivní NST karcinom G1, ER 90%, PR 90%, ki 67 10-15%, HER2 1+, oj.2+, ampl...
Fenotypově odlišná "recidiva" v terénu po mastektomii a iradiaci se souběžnou HER pozit. druhostrannou duplicitou
3. 10. 2024 16:36Dobrý den, zajímal by mne Váš názor na léčbu mladé 49leté pacientky, PS 0 s anamn. hypothyreosy v subst. a po panHYE pro silné metrorhagie v 11/2018. Pac. má za sebou léčbu Ca mammae l.sin., který dg. v 1/2018, neprokázána mutace genetickým testování...
Navrhuji hormonální léčbu , mastektomii, chemoterapie až při progresi či viscerálním postižení. Kožní metastázu na kalvě bych observoval.