Generalizovaný CRC u mladší aktivní pacientky
Reakce: 4
Tumor nehrozí obstrukcí, radioterapii bych tedy primárně nezvažoval a nechal ji v záloze jen pro případ symptomatologie. Je potřeby zahájit systémovou CHT + léčbu cílenou, nejlépe FOLFOX/FOLFIRI + cetuximab s dobrým zajištěním vedl.účinků, bude-li ji kožní toxicita omezovat v nutné práci, pak event. bevacizumab. Vzhledem k vícečetnému postižení více parenchymatosních orgánů bude léčba jen paliativní a nepředpokládám větší proveditelnost chir.resekcí.
U pacientky bych doporučil lokálně léčbu radioterapii recta ve zkráceném režimu 5x5Gy a následně systémovou chemoterapii FOFOX/FOLFIRI s antiEGFR terapií dle výběru ošetřujícího lékaře. radioterapie by vyžadovala týdenní hospitalizaci a další léčba může probíhat ambulantně.
Vzhledem k vícečetnému metastatickému postižení jater, přítomnosti meta uzliny v jaterním hilu, plic bych preferoval systémovou léčbu FOLFOX či FOLFIRI s inhibitorem EGFR. Případnou radioterapii dle efektu systémové léčby, nakonec vídáme i u pacientů s dobrou léčebnou odpovědí i lokální regresi až kompletní remisi po samostatné systémové terapii.
Další případy
Ďalšia liečba pac. po CRS premetastický mucinózny karcinóm s origom v LAMN/HAMN appendixu
5. 12. 2024 06:41Dobrý deň vážené kolégium, chcel by som sa poradiť ohľadne ďalšieho terapeutického postupu u 64 ročnej pacientky u ktorej realizovaná 16.10.2024 CRS CC0/1: proctocolectomia subtotalis, HYE+ADE bilat., stripping pelvis minoris, peritonectomia subtotal...
BRAF V600 mutace u CRC
29. 10. 2024 09:18Dobrý den, posílám prosím dotaz: BRAF V600 mutace u CRC se vylučuje s mikrosatelitní nestabilitou nádoru? Děkuji.
Četnost Wild type KRAS/NRAS nádorů u CRC
27. 9. 2024 09:19Dobrý den, Wild type KRAS/NRAS nádorů je 90% 50% 25 % ? Děkuji za odpovědi.
Možností je více, zásadní bude názor pacientky. Je asymptomatická a podle všeho preferuje kvalitu života. Zahájil bych systémovou léčbou, radioterapii na oblast pánve bych nechal k řešení případných symptomů v budoucnu nebo na dobu udržovací léčby, pokud na 1. linii dobře zareaguje. Je třeba ji informovat o možných nežádoucích účincích. Kadeřnici bude jistě zajímat alopecie u irinotekanu a možná neuropatie u oxaliplatiny. Je třeba aby věděla o kontinuálních i.v. režimech s pumpou na dva dny každé 2 týdny (FOLFOX, FOLFIRI) a možnosti režimu XELOX s návštěvou onkol. ambulance jednou za 3 týdny. Měla by vědět, že kožní toxicita inhibitorů EGFR je ve většině případů dobře zvladatelná, ale stigmatizovat ji může.
Důležité je, zda je schopna sektorová onkol. ambulance a také služba v sektorové nemocnici odpojit infusní pumpu... není to tak vždy. Rozhodovalo by se nejspíše mezi XELOX/beva a FOLFOX/inhibitor EGFR (preference oš. lékaře).