Mějte přehled o dění v onkologii
Pravidelná dávka novinek v podobě článků, reportáží i přednášek
Pravidelná dávka novinek v podobě článků, reportáží i přednášek
Vítejte v rubrice novinek
V této rubrice Vás budeme pravidelně informovat o aktuálním dění ve světě onkologie. Těšit se můžete na videa, články či reportáže z odborných kongresů a mnoho dalšího.
Přinášíme Vám přehled informací, které byly zveřejněny na internetových stránkách České onkologické společnosti ČLS JEP www.linkos.cz a jsou určeny odborné veřejnosti.
Význam onkorehabilitace v onkologické léčbě
Zhoubných onemocnění a mutiplicit stále přibývá. Moderní léčba je účinnější, proto přežívá větší procento nemocných a stoupá prevalence malignit. Screeningové programy umožňují časný záchyt nemoci, což přináší větší naději na vyléčení a potřebu řešit dopady nemoci a její léčby v akutní fázi i v rámci dlouhodobé péče o nemocné.
Česko se v celkové dostupnosti léčivých přípravků v posledních 4 letech posunulo z 20. místa na 7. místo mezi 36 evropskými státy. Vyplývá to z dnes zveřejněné analýzy AIFP. Potvrzuje se tak dlouhodobý trend, kdy Česko neustále stoupá po příčkách tohoto srovnání. Významný posun posledních let byl docílen aktivní lékovou politikou, kde je Všeobecná zdravotní pojišťovna jedním z hlavních lídrů procesu.
Autor: MUDr. Vlasta Raušová
Karcinom prsu je nejrozšířenějším onkologickým onemocněním, jehož kumulativní celoživotní riziko u žen v ČR přesahuje 10 %. Míru rizika ovlivňuje přítomnost environmentálních a biologických faktorů, z nichž zásadní význam vykazuje pozitivní rodinná anamnéza.
13. - 15. 6. 2025, hotel Medlov, Fryšava pod Žákovou horou
Tradiční vzdělávací akce pro mladé onkology multidisciplinárního charakteru, letos zaměřená na precizní onkologii. Účastníky čeká pestrý program od teorie molekulární genetiky až po kazuistiky a sdílení zkušeností z molekulárních boardů různých pracovišť.
Zapojte se do vzdělávacího projektu, který přináší možnost vyzkoušet si správný terapeutický postup jak u běžných, tak u nestandardních případů z onkologické praxe. Ke kazuistikám se můžete i zpětně vrátit. Obohaťte své znalosti o případy z praxe Vašich kolegů!
Vážené kolegium, chcel by som sa poradiť ohľadne ďalšieho postupu u 79-ročného pac., ktorého mám v dispenzári pre triplex. malignitu: 1. C32.0 Ca laryngu reg. glotica et subglotica l.dx., G1, pT3pN0 M0- III.kl.št., st.p. laryngectomii a bilat. krčnej...
Dobrý deň prajem, vážené kolegium, prosím o Váš názor na adjuvantnú liečbu 53 ročnej premenopauzálnej pacientky bez rodinnej záťaže a komorbidít. V 2/25 si nahmatala tumor v pravom prsníku, 10.2.25 vakuová biopsia : invazívny lobulárny multifokálny c...
19letá pacientka - nízce dif. Ca kolon transversum cT4a N1 M1c (peritoneum, omentum) G3 KS IVC Ki67 90% MSS KRAS mut G12C PDl1 CPS 100Histologie (M-8140/36): fragmenty sliznice tlustého střeva se zachovalou architektonikou krypt, které jsou infiltrov...
Mnohočetný myelom je druhou nejčastější rakovinou krve v České republice, přesto o něm veřejnost ví jen málo. Jak ukázal nedávný průzkum institutu iHeta, pacienti s myelomem se nepotýkají jen se závažnými zdravotními problémy, ale i s výraznými sociálními a ekonomickými dopady.
Při příležitosti Národního dne myelomu připravil Klub pacientů mnohočetný myelom s odbornou garancí lékařů České myelomové skupiny a se záštitou Hlas onkologických pacientů Cestu pacienta pro pacienty s mnohočetným myelomem.
Autor: Marcel Mitták
Bohatě ilustrovaná publikace vychází z autorových dlouholetých operačních zkušeností, přičemž zohledňuje i nejnovější pokroky v oblasti torakoskopických a robotických technik.
Každá rakovina je trochu jiná. Minimálně dvacet jejích druhů má ale jedno společné. Dochází u nich k procesu, při kterém se nádorové buňky chovají jako kapsářky. Okolním buňkám berou mitochondrie – buněčné zásobárny a výrobny energie, čímž je oslabují a sebe posilují. Loupeživým útokům přitom čelí i imunitní buňky. Lepší pochopení těchto pochodů by mohlo pomoci k vývoji nových léků na rakovinu. Dosavadní poznatky o přenosu mitochondrií shrnuje článek týmu Jiřího Neužila z Biotechnologického ústavu AV ČR, který zveřejnil prestižní časopis Cancer Cell.
V České republice je rakovina prostaty nejčastějším onkologickým onemocněním mužů. Každoročně postihne víc než 8 tisíc pacientů a 1 500 na ni v Česku zemře. Včasná diagnostika přitom výrazně zvyšuje šanci na úspěšnou léčbu. Právě proto byl v loňském roce spuštěn pilotní program plošného screeningu karcinomu prostaty, do kterého se během prvního roku zapojilo 104 190 klientů VZP ČR.
Plenární setkání Kooperativní lymfomové skupiny přineslo pestrou paletu odborných vstupů z domova i ze zahraničí. Pozornost si získaly novinky v oblasti MCL a marginálních lymfomů. Nechyběly ani kazuistiky s diagnostickými výzvami, důraz na mezioborovou spolupráci a data z reálné klinické praxe. Konference se zaměřila nejen na možnosti léčby, ale i na optimalizaci péče napříč hematologickými pracovišti. Poslechněte si detaily.
Vstupujete na stránky obsahující informace, které jsou určeny lékařům oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro (dále jen „zdravotnický odborník“), a nikoliv široké (laické) veřejnosti či jiným skupinám odborníků.
Kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ prohlašujete, že:Pro případ, že nejste zdravotnickým odborníkem – lékařem oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro, pak kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ potvrzujete, že jste seznámen s riziky, kterým se vystavujete v důsledku možného chybného vyhodnocení informací, které jsou určeny odborníkům-lékařům, přičemž tato rizika zcela akceptujete. Tato rizika zahrnují zejména možnost chybného vyhodnocení (interpretace) informací dále uvedených, chybného posouzení vlastního zdravotního stavu, či možnost vzniku mylné preference ve vztahu k určitému humánnímu léčivému přípravku, zdravotnickému prostředku nebo diagnostickému zdravotnickému prostředku in vitro, neboť o vhodnosti případné léčby určitým humánním léčivým přípravkem, jehož výdej je vázán na lékařský předpis, nebo určitých typů zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro), rozhoduje vždy lékař po posouzení zdravotního stavu pacienta. Vhodnost užití humánního léčivého přípravku, jehož výdej není vázán na lékařský předpis, nebo zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro) je vhodné předem zkonzultovat s lékařem či lékárníkem.
Vyberte Vaši specializaci
Slouží k lepšímu zacílení odborného obsahu