Mějte přehled o dění v onkologii
Pravidelná dávka novinek v podobě článků, reportáží i přednášek
Pravidelná dávka novinek v podobě článků, reportáží i přednášek
Vítejte v rubrice novinek
V této rubrice Vás budeme pravidelně informovat o aktuálním dění ve světě onkologie. Těšit se můžete na videa, články či reportáže z odborných kongresů a mnoho dalšího.
POZOR! Akreditace ČLK vyprší u I. cyklu ke dni 18.4.2025 a V. cyklu ke dni 23.4.2025. Do těchto dat máte šanci ještě získat kredity. Zapojte se do vzdělávacího projektu, který přináší možnost vyzkoušet si správný terapeutický postup jak u běžných, tak u nestandardních případů z onkologické praxe. Pokud správně zodpovíte 8 z 10 otázek, získáváte 2 kredity do systému celoživotního vzdělávání. Ke kazuistikám se můžete i zpětně vrátit. Obohaťte své znalosti o případy z praxe Vašich kolegů!
Mnohočetný myelom je druhou nejčastější rakovinou krve v České republice, přesto o něm veřejnost ví jen málo. Jak ukázal nedávný průzkum institutu iHeta, pacienti s myelomem se nepotýkají jen se závažnými zdravotními problémy, ale i s výraznými sociálními a ekonomickými dopady.
Při příležitosti Národního dne myelomu připravil Klub pacientů mnohočetný myelom s odbornou garancí lékařů České myelomové skupiny a se záštitou Hlas onkologických pacientů Cestu pacienta pro pacienty s mnohočetným myelomem.
Autor: Marcel Mitták
Bohatě ilustrovaná publikace vychází z autorových dlouholetých operačních zkušeností, přičemž zohledňuje i nejnovější pokroky v oblasti torakoskopických a robotických technik.
Každá rakovina je trochu jiná. Minimálně dvacet jejích druhů má ale jedno společné. Dochází u nich k procesu, při kterém se nádorové buňky chovají jako kapsářky. Okolním buňkám berou mitochondrie – buněčné zásobárny a výrobny energie, čímž je oslabují a sebe posilují. Loupeživým útokům přitom čelí i imunitní buňky. Lepší pochopení těchto pochodů by mohlo pomoci k vývoji nových léků na rakovinu. Dosavadní poznatky o přenosu mitochondrií shrnuje článek týmu Jiřího Neužila z Biotechnologického ústavu AV ČR, který zveřejnil prestižní časopis Cancer Cell.
Pacientka 70 let, pro dyspeptický sy, hubnutí, bolesti břicha byla hospitalizována na int. odd. s nálezem: OA: Dyspeptický sy horního a dolního typu chron. Stav po výsevu Herpes zoster faciei l. sin s maximem v oblasti brady a periaurikulárně l. sin,...
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jako praktický lékař ohledně elevace markeru CA 15-3. Do ordinace mi dorazila pacientka, 36 let, bez subjektivních potíží, která si zaplatila (na doporučení kamarádky) odběr CA 15-3 a vyšel pozitivní 66 kUI/L. Základ...
Jsem pediatr. Mému synovi (21 let) byl diagnostikovan neuroendokrinni tumor appendixu. Nasledujici histologie: Ulceroflegmonozni appendicitis, fibrozne hnisava periappendicitis s pocinajici flegmonou mezenteriola. V tomto terenu zachycena infiltrace...
V České republice je rakovina prostaty nejčastějším onkologickým onemocněním mužů. Každoročně postihne víc než 8 tisíc pacientů a 1 500 na ni v Česku zemře. Včasná diagnostika přitom výrazně zvyšuje šanci na úspěšnou léčbu. Právě proto byl v loňském roce spuštěn pilotní program plošného screeningu karcinomu prostaty, do kterého se během prvního roku zapojilo 104 190 klientů VZP ČR.
Plenární setkání Kooperativní lymfomové skupiny přineslo pestrou paletu odborných vstupů z domova i ze zahraničí. Pozornost si získaly novinky v oblasti MCL a marginálních lymfomů. Nechyběly ani kazuistiky s diagnostickými výzvami, důraz na mezioborovou spolupráci a data z reálné klinické praxe. Konference se zaměřila nejen na možnosti léčby, ale i na optimalizaci péče napříč hematologickými pracovišti. Poslechněte si detaily.
Nový lipidomický test LDPC slibuje průlom ve včasné diagnostice karcinomu slinivky. Fórum precizní onkologie představí nejnovější terapeutické trendy. Studie potvrzují přínos pembrolizumabu u rakoviny děložního čípku a přinášíme i inovativní přístupy ke snížení neuropatie u pacientek s rakovinou prsu. Čtěte novinky.
31. aktualizace Modré knihy vychází ve formátu pdf, e-pub a html v kompletním znění. Tiskem nevychází. Uvnitř jednotlivých kapitol www verze najdete pdf jednotlivých kapitol ke stažení. Html verze slouží k základní orientaci, v případě pochybnosti je závazná pdf verze.
Dovolujeme si Vás informovat o konání 10. ročníku odborné konference KNOU, která je věnována onkourologii. Konference se koná 16.–17. května 2025 a proběhne opět na pražském Smíchově v hotelu Andel's. Akci pořádá 4Education s. r. o., pod záštitou České urologické společnosti ČLS JEP, České akademie urologie a 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole.
Autor: MUDr. Vlasta Raušová
Inhibitory kontrolních bodů imunitní odpovědi (ICI), včetně těch cílených na PD-1, se v současné době používají u širokého spektra nádorů, ale pouze 20–40 % pacientů z nich má klinický prospěch. Cílem studie bylo najít na základě analýzy periferní krve prediktivní biomarkery úspěšnosti léčby ICI.
Vstupujete na stránky obsahující informace, které jsou určeny lékařům oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro (dále jen „zdravotnický odborník“), a nikoliv široké (laické) veřejnosti či jiným skupinám odborníků.
Kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ prohlašujete, že:Pro případ, že nejste zdravotnickým odborníkem – lékařem oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro, pak kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ potvrzujete, že jste seznámen s riziky, kterým se vystavujete v důsledku možného chybného vyhodnocení informací, které jsou určeny odborníkům-lékařům, přičemž tato rizika zcela akceptujete. Tato rizika zahrnují zejména možnost chybného vyhodnocení (interpretace) informací dále uvedených, chybného posouzení vlastního zdravotního stavu, či možnost vzniku mylné preference ve vztahu k určitému humánnímu léčivému přípravku, zdravotnickému prostředku nebo diagnostickému zdravotnickému prostředku in vitro, neboť o vhodnosti případné léčby určitým humánním léčivým přípravkem, jehož výdej je vázán na lékařský předpis, nebo určitých typů zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro), rozhoduje vždy lékař po posouzení zdravotního stavu pacienta. Vhodnost užití humánního léčivého přípravku, jehož výdej není vázán na lékařský předpis, nebo zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro) je vhodné předem zkonzultovat s lékařem či lékárníkem.
Vyberte Vaši specializaci
Slouží k lepšímu zacílení odborného obsahu