Mějte přehled o dění v onkologii
Pravidelná dávka novinek v podobě článků, reportáží i přednášek
Pravidelná dávka novinek v podobě článků, reportáží i přednášek
Vítejte v rubrice novinek
V této rubrice Vás budeme pravidelně informovat o aktuálním dění ve světě onkologie. Těšit se můžete na videa, články či reportáže z odborných kongresů a mnoho dalšího.
Stres není jen psychickou zátěží – má přímý biologický dopad na lidské tělo, a v případě onkologických onemocnění může ovlivnit i samotný růst a šíření nádoru. Nová zjištění ukazují, že zvládání stresu by mohlo být důležitou součástí komplexní léčby rakoviny.
Dovolte, abychom Vás informovali o připravovaném 2. ročníku konference TEMPO 2025, která je určena lékařům - onkologům, ale nejen jim… Těšit se můžete na mnoho zajímavých přednášek i přednášejících. Pozvánka je ke stažení ZDE.
Hlavním tématem letošního ročníku Českého dne boje proti rakovině je prevence kolorektálního karcinomu, tedy rakoviny tlustého střeva a konečníku. Jedná se o nejčastější a zároveň nejzávažnější onkologické onemocnění v České republice. VZP vloni evidovala celkem 332 800 klientů, kteří se léčili s některým typem rakoviny. Téměř každý desátý z nich, přesně 31 300 pacientů, se pak léčilo právě s kolorektálním karcinomem.
Počet pacientů trpících melanomem, jedním z nejnebezpečnějších typů rakoviny kůže, v České republice neustále roste. Podle statistik Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) v roce 2024 přibylo jen mezi jejími klienty 550 nových případů tohoto onemocnění. Celkové náklady na léčbu pacientů s melanomem u VZP dosáhly téměř 715 milionů korun.
Přinášíme Vám přehled informací, které byly zveřejněny na internetových stránkách České onkologické společnosti ČLS JEP www.linkos.cz a jsou určeny odborné veřejnosti.
Význam onkorehabilitace v onkologické léčbě
Zhoubných onemocnění a mutiplicit stále přibývá. Moderní léčba je účinnější, proto přežívá větší procento nemocných a stoupá prevalence malignit. Screeningové programy umožňují časný záchyt nemoci, což přináší větší naději na vyléčení a potřebu řešit dopady nemoci a její léčby v akutní fázi i v rámci dlouhodobé péče o nemocné.
Jedná se o 43letou simplexní pacientku, která se po 3 letech léčby táže, co ji vlastně je, přestože ji to bylo mnohokrát vysvětleno a opakovaně podepsala informovaný souhlas. Léčena od 06/2022 pro: Primární plicní karcinom, S10 l.dx., dg dle CT trupu...
Prosíme o konzultaci ohledně adjuvantní léčby u pac. ročník 1957 nyní po mastektomii pro lokální recidivu po 15ti měsících HV ER +PR +her 2 neg ,Ki 67..90%, rpT1cN0 ¨ původně ca mamae l.dx. cT2cN0 ,TNBC, před operací možnost NCHT s imunoth, nebo oper...
Vážené kolegium, chcel by som sa poradiť ohľadne ďalšieho postupu u 79-ročného pac., ktorého mám v dispenzári pre triplex. malignitu: 1. C32.0 Ca laryngu reg. glotica et subglotica l.dx., G1, pT3pN0 M0- III.kl.št., st.p. laryngectomii a bilat. krčnej...
Česko se v celkové dostupnosti léčivých přípravků v posledních 4 letech posunulo z 20. místa na 7. místo mezi 36 evropskými státy. Vyplývá to z dnes zveřejněné analýzy AIFP. Potvrzuje se tak dlouhodobý trend, kdy Česko neustále stoupá po příčkách tohoto srovnání. Významný posun posledních let byl docílen aktivní lékovou politikou, kde je Všeobecná zdravotní pojišťovna jedním z hlavních lídrů procesu.
Autor: MUDr. Vlasta Raušová
Karcinom prsu je nejrozšířenějším onkologickým onemocněním, jehož kumulativní celoživotní riziko u žen v ČR přesahuje 10 %. Míru rizika ovlivňuje přítomnost environmentálních a biologických faktorů, z nichž zásadní význam vykazuje pozitivní rodinná anamnéza.
13. - 15. 6. 2025, hotel Medlov, Fryšava pod Žákovou horou
Tradiční vzdělávací akce pro mladé onkology multidisciplinárního charakteru, letos zaměřená na precizní onkologii. Účastníky čeká pestrý program od teorie molekulární genetiky až po kazuistiky a sdílení zkušeností z molekulárních boardů různých pracovišť.
Zapojte se do vzdělávacího projektu, který přináší možnost vyzkoušet si správný terapeutický postup jak u běžných, tak u nestandardních případů z onkologické praxe. Ke kazuistikám se můžete i zpětně vrátit. Obohaťte své znalosti o případy z praxe Vašich kolegů!
Mnohočetný myelom je druhou nejčastější rakovinou krve v České republice, přesto o něm veřejnost ví jen málo. Jak ukázal nedávný průzkum institutu iHeta, pacienti s myelomem se nepotýkají jen se závažnými zdravotními problémy, ale i s výraznými sociálními a ekonomickými dopady.
Při příležitosti Národního dne myelomu připravil Klub pacientů mnohočetný myelom s odbornou garancí lékařů České myelomové skupiny a se záštitou Hlas onkologických pacientů Cestu pacienta pro pacienty s mnohočetným myelomem.
Vstupujete na stránky obsahující informace, které jsou určeny lékařům oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro (dále jen „zdravotnický odborník“), a nikoliv široké (laické) veřejnosti či jiným skupinám odborníků.
Kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ prohlašujete, že:Pro případ, že nejste zdravotnickým odborníkem – lékařem oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro, pak kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ potvrzujete, že jste seznámen s riziky, kterým se vystavujete v důsledku možného chybného vyhodnocení informací, které jsou určeny odborníkům-lékařům, přičemž tato rizika zcela akceptujete. Tato rizika zahrnují zejména možnost chybného vyhodnocení (interpretace) informací dále uvedených, chybného posouzení vlastního zdravotního stavu, či možnost vzniku mylné preference ve vztahu k určitému humánnímu léčivému přípravku, zdravotnickému prostředku nebo diagnostickému zdravotnickému prostředku in vitro, neboť o vhodnosti případné léčby určitým humánním léčivým přípravkem, jehož výdej je vázán na lékařský předpis, nebo určitých typů zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro), rozhoduje vždy lékař po posouzení zdravotního stavu pacienta. Vhodnost užití humánního léčivého přípravku, jehož výdej není vázán na lékařský předpis, nebo zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro) je vhodné předem zkonzultovat s lékařem či lékárníkem.
Vyberte Vaši specializaci
Slouží k lepšímu zacílení odborného obsahu